Lezzetli tavuk pilav nasıl yapılır?

Timuçib

Decapat
En sevdiğim yemek olur tavuk pilav ama dışarıda yemekten bıktım fiyatlar malum evde yapmayı denedim ama berbat oldu. Lezzetli olması için nasıl yapmalıyım?

Biraz el beceresi ve iyi göz kararı da lazım yani tecrübe.
Tavuğunu haşla sonra suyundan al kenarda dursun ama ilk başta pilav yapman da daha doğru olur genelde pilav önce yapılır ve dinlenmesi beklenir tavuğu önceden yapıp pilav icin suyundan faydalanmak da güzel olur ekleyebilirsin.
Malzemeler;
  • 2 su bardağı pirinç
  • 2,5 su bardağı sıcak su (1 bardağı tavuğun suyundan ekle)
  • 2 yemek kaşığı kadar tereyağ
  • Limon (Limon pirinç tanelerinin kum gibi ayrı ayrı kalmasını sağlıyor 4-5 damla yeterli)
  • Tuz 1 çay kağışı
Pirinçleri güzelce yıkadıkdan (tırnak rengi alana kadar yıkadıktan) sonra tereyağında 3-5 dakika karıştır ardından suyu dök sonra limon, tuz ekle hafif karıştır malzeme dağılsın kapağı kapat ama bundan sonra karıştırma lapa edersin pilavı. Su pirincin üstünde göbek göbek olduğu zaman altını kıs kısık ateşte yavaş yavaş pişsin.
Piştiğinde üzerine temiz havlu yada kağıt havlu koy tencerenin üzerine yani komple kaplasın pilavın üzerini buhar cıkmasın sonra kapağı kapat 10-15 dakika demlensin pilav.

Gastronomi konusunda daha bilgili arkadaşlar daha değisik yöntemler ve tarifeler verebilir ben böyle yaptığım için anlattım. (Bekar hayatı zor :/ insanı öldürmeyen şey güclendiriyor)

Edit; Verdiğim değerleri orantılayarak kullan ne kadar yapmak istiyorsan. Ben 300 Gr yakın pilav kullanıyorum yapacağım zaman artanı da sonraki öğünde yiyorum verdiğim derğerlere de pek uyduğum söylenmez, elimde ki pirince göre göz kararı tamamen. Bir yerden sonra alışıyorsun.

Son düzenleme:
Öncelikle işe tavuğu haşlayarak başlıyoruz. Ben göğüs sevmediğim için but haşlaması yapıyorum. Eti daha yumuşak ve lezzetli oluyor. Bir tencereye tavukları üstünü geçecek kadar suyu koyuyor ve haşlamaya bırakıyoruz, ortalama 1 saatte haşlanmış oluyor. Tavuklar haşlanırken aynı zamanda bir kabın içerisine yiyeceğimiz kadar pirinci koyup içerisine üstünü geçecek kadar su koyuyoruz. Pilavın tane tane olması için suda bekletilip nişastasını salması lazım. Tavuklar haşlandıktan sonra kalan suyunu dökmüyoruz ve tavukları soğumak için bir tabağa ayırıyoruz. Sonrasında başka bir tencerenin içerisine bir yemek kaşığı tereyağı ekleyip eritiyoruz. Tereyağı eridikten sonra suyun içerisinde bekleyen pirinci süzüyoruz ve tenceremize ekliyoruz. Yaklaşık 2-3 dakika kavurduktan sonra yarım tatlı kaşığı tuzumuzu ekliyoruz ve üzerine tavuk suyunu ekliyoruz. Su kısmında pirincin üzerini yaklaşık 2 parmak geçecek kadar olması lazım. Tavuk suyu yeterli olmazsa üzerine kaynar su takviyesi yapabilirsin. Tencerenin kapağını kapatıp ocağın altını en kısık seviyeye alıp suyunu çekmesini bekliyoruz. Suyunu çektikten sonra ocağın altını kapatıyoruz ve parçaladığımız tavukları içerisine ekleyip demlenmeye bırakıyoruz. Yaklaşık yarım saat demlendikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz :)

Teşekkür ederim hocam deneyeceğim ikisini de hangisi daha güzel olursa cevaplayacağım.

@Enescanyilmaz @DenizYıldızı Patrick İkisini de denedim gerçekten ikisi de birbirinden güzel oldu tatları farklı ve mükemmeldi tarifleri not aldım arada bir yapacağım.
Teknoloji formunda yemek tarifi vermek biraz garip duyguydu.
Beğenmene sevindim afiyet olsun :D

En sevdiğim yemek olur tavuk pilav ama dışarıda yemekten bıktım fiyatlar malum evde yapmayı denedim ama berbat oldu. Lezzetli olması için nasıl yapmalıyım?
il olarak tavuk tüyü (canlı olması gerekir) çok tat katar tavuğu canlı yakalayıp evde 3 derece ısıtılmış bıçakla kesmenizi tavsiye ederim.bundan geriye kalanlar tavuğun derisini organlarını söküyoruz bütün ve kanlı bir biçimde (bu etay çok önemli) laps diye lapa pilavın üstüne atıyoruz (pişirmeden) sonra pilavla birlikte camdan aşağı atıp tabak parçalarıyla bir güzel kavuruyoruz ve üstüne tavuğun derisinden kalma tüyden 1 parça koyuyoruz (b detay çok önemli) elimizle lömbür lömbür yiyoruz

Yeni konular

Geri
Yukarı