LG 32GP750-B MSI GL62mrd Notebook'a bağlanır mı?

KingDeViL

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 13600k
Msi Gaming X Slim 4070Ti
32gb DDr5 3400mhz Ram

LG 32GP750-B 32 inç QHD (2560 X 1440) IPS UltraGear oyun monitörü, 1ms (GtG) ve 165Hz yenileme hızı

AMD FreeSync Premium ile uyumlu NVIDIA G-Sync

Merhaba. Dün diz üstü bilgisayarıma ( MSI GL62M rd ) film ve çok az da olsa oyun oynamak için LG marka monitör sipariş verdim. Tek önemsediğim filmleri yüksek kalitede izlemekti. Araştırmalarımı buna göre yaptım. Normalde 5bin TL'ye kadar bakıyordum ama araştırdıkça o monitörden o monitöre zıplaya zıplaya fiyat 2 katına çıktı.

Tabii benim bilmediğim bir konu varmış. Benim laptopun HDMI çıkışının 2.0 olmadığını ve tyc çıkışının da Thunderbolt olmadığını sonradan öğrendim. Şimdi kafama takılan acaba bu. Monitörü kullanabilir miyim? 165herzini kullanmasam da olur. 120 veya 75 hrz bile film için yeter sanırım?

Aşağıdaki resimlerde benim monitörün çıkış özellikleri var. Benim laptopta mini DisplayPort'u da var. Acaba DisplayPort to mini DisplayPort kablosu alsam, DisplayPort ucunu monitöre mini DisplayPort ucunu da laptopa taksam benim içimi görür mü?

Bir de benim diz üstü bilgisayarın hdmi çıkışı on board ekran kartına (intel hd graphics 630) bağlı.

Monitör yarın elime ulaşır. Eğer çalıştıramazsam mecbur iade ederim.

@Recep Baltaş

Dosya Ekleri

• 1Ekran Alıntısı.JPG
    1Ekran Alıntısı.JPG
    14,8 KB · Görüntüleme: 27
  • 2Ekran Alıntısı.JPG
    2Ekran Alıntısı.JPG
    44,8 KB · Görüntüleme: 24
  • 3Ekran Alıntısı.JPG
    3Ekran Alıntısı.JPG
    41,2 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Şimdi laptopun sitesinde HDMI ile 4K'da 30 Hz alabiliyorsun diyor. Bunu alabilmen için HDMI 2.0 kablo gerekir. Monitörde giriş mevcut. Fakat Laptop'tan biraz şüpheliyim. Çünkü yüksek Hz'nin bant genişliği daha yüksektir. Bu durumda en iyisi mini DP to DP'dir. Senin de araştırdığın gibi diyebilirim. Çünkü DP'nin bant genişliği yüksektir. PAUGGE ENTMDP1220 VESA SERTİFİKALI MİNİ DİSPLAYPORT 1.2V KABLO - 2M fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da bu kablo 4K'da 60 Hz destekliyor. İşinizi görecektir.

I/O Ports1x Type-A USB2.0
1x SD (XC/HC) Card Reader
1x (4K @ 30Hz) HDMI™
1x Mini-DisplayPort
1x RJ45

Şimdi laptopun sitesinde HDMI ile 4K'da 30 Hz alabiliyorsun diyor. Bunu alabilmen için HDMI 2.0 kablo gerekir. Monitörde giriş mevcut. Fakat Laptop'tan biraz şüpheliyim. Çünkü yüksek Hz'nin bant genişliği daha yüksektir. Bu durumda en iyisi mini DP to DP'dir. Senin de araştırdığın gibi diyebilirim. Çünkü DP'nin bant genişliği yüksektir. PAUGGE ENTMDP1220 VESA SERTİFİKALI MİNİ DİSPLAYPORT 1.2V KABLO - 2M fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da bu kablo 4K'da 60 Hz destekliyor. İşinizi görecektir.

I/O Ports1x Type-A USB2.0
1x SD (XC/HC) Card Reader
1x (4K @ 30Hz) HDMI™
1x Mini-DisplayPort
1x RJ45
Teşekkür ederim. Dün gece bu kabloyu da sipariş vermiştim. Benim laptop hdmi çıkışı 1.4müş.

Bu monitöre olmadı xaomi tv box4k alıp öyle kullanayım desem, o zaman bu monitöre o kadar para vermenin anlamı kalmıyor. Belki daha iyi bir bilgisayar alana kadar tv box ile kullanırım belki de iade ederim. Bir kaç saat içinde monitör elime ulaşır. Hele bir deneyeyim ona göre karar veririm artık.

Monitör geldi. Monitör mü tv mi belli değil. 32'' çok büyükmüş. Bununla masada oyun oynayanlar kör olur vallahi. Benim şansıma hem 1 tane ölü piksel çıktı hem de az önce 1000tl indirime girdi. Yarın iade edeceğim. Yeniden aynısını ya da başka monitör sipariş vereceğim.

Film konusunda renkleri gayet güzel. Benim monitörle yan yana koyunca bu sayfa mesala laptop ekranımda beyazlar tam beyaz fakat lgden baktığımda sarımtrak. Kalibre mi yapmak lazım acaba ? Yoksa ips panelin sıkıntısı mı..

Son düzenleme:
Monitör geldi. Monitör mü TV mi belli değil. 32" çok büyükmüş. Bununla masada oyun oynayanlar kör olur vallahi. Benim şansıma hem 1 tane ölü piksel çıktı hem de az önce 1000TL indirime girdi. Yarın iade edeceğim. Yeniden aynısını ya da başka monitör sipariş vereceğim.

Film konusunda renkleri gayet güzel. Benim monitörle yan yana koyunca bu sayfa mesela laptop ekranımda beyazlar tam beyaz fakat LG'den baktığımda sarımtrak. Kalibre mi yapmak lazım acaba? Yoksa IPS panelin sıkıntısı mı?

32 inç yakından bakan oyuncular için ideal değildir zaten. Belli bir mesafe aralı olmalı.
Ölü piksel işi can sıkıcı bir durumdur. Gördünüz üzere her markada veya modelde çıkabilecek içinde şans faktörü bulunan durum. İndirim meselesi Sürpriz olmuş. Sürekli zamlanıp duruyordu LG monitörler.

LG'nin bu sarımtırak renk konusu uzun zamandır var ve sıf bu yüzden önermediğim zamanlar oldu. HDR açık veya kapalı test ettiniz mi? Manuel olarak renk tonlarını ayarlayabilirsin. İade etmeden biraz kurcala.

32 inç yakından bakan oyuncular için ideal değildir zaten. Belli bir mesafe aralı olmalı.
Ölü piksel işi can sıkıcı bir durumdur. Gördünüz üzere her markada veya modelde çıkabilecek içinde şans faktörü bulunan durum. İndirim meselesi Sürpriz olmuş. Sürekli zamlanıp duruyordu LG monitörler.

LG'nin bu sarımtırak renk konusu uzun zamandır var ve sıf bu yüzden önermediğim zamanlar oldu. HDR açık veya kapalı test ettiniz mi? Manuel olarak renk tonlarını ayarlayabilirsin. İade etmeden biraz kurcala.

Sabaha kadar kurcaladım. Hatta bir arkadaş saolasun yardımcı oldu lg sitesinden renk kalibrasyon dosyası felan indirdik yine düzelmemişti. Hdr açma kısmı bende gözükmüyordu. Bilgisayarımda ekran ayarlarına girdiğimde HDR on off olması lazım ama bende yoktu. Belki de dizüstü bilgisayarım mı desteklemiyor anlamadım. HDMi 1.4 üzerinden bağlamıştım. 60 herzle kullandım.

Youtudubede 8k videolar felan izledim renkleri çok güzeldi. Işık sızması yoktu. 1 ölü piksel ve indirim olduğu için az önce monitörü kargoya verdim. Yenisini sipariş vereceğim ama acaba başka model mi baksam bilemedim. Ben film amaçlı aldığım için renkleri çok hoşuma gitmişti. Böyle güzel film izleyebileceğim başka model tavsiyesi verebilirseniz sevinirim. 5 güne kadar yenisini sipariş vereceğim. Youtubede benq tavsiyesi aldım. Bir kardeşim viewsonic al dedi.

Ağaçlar mesela laptopda yemyeşil. LG de sarı

Dosya Ekleri

• E70BA165-80A6-46D2-95DF-8ED40E631A90.jpeg
    E70BA165-80A6-46D2-95DF-8ED40E631A90.jpeg
    300,8 KB · Görüntüleme: 38
  • 9450DD3E-76C9-48CC-8394-8356AC95CBA6.jpeg
    9450DD3E-76C9-48CC-8394-8356AC95CBA6.jpeg
    118,5 KB · Görüntüleme: 36
Sabaha kadar kurcaladım. Hatta bir arkadaş saolasun yardımcı oldu LG sitesinden renk kalibrasyon dosyası falan indirdik yine düzelmemişti. HDR açma kısmı bende gözükmüyordu. Bilgisayarımda ekran ayarlarına girdiğimde HDR on off olması lazım ama bende yoktu. Belki de dizüstü bilgisayarım mı desteklemiyor anlamadım. HDMI 1.4 üzerinden bağlamıştım. 60 herzle kullandım.

Youtudubede 8K videolar falan izledim renkleri çok güzeldi. Işık sızması yoktu. 1 ölü piksel ve indirim olduğu için az önce monitörü kargoya verdim. Yenisini sipariş vereceğim ama acaba başka model mi baksam bilemedim. Ben film amaçlı aldığım için renkleri çok hoşuma gitmişti. Böyle güzel film izleyebileceğim başka model tavsiyesi verebilirseniz sevinirim. 5 güne kadar yenisini sipariş vereceğim. YouTube'da BenQ tavsiyesi aldım. Bir kardeşim ViewSonic al dedi.

Ağaçlar mesela laptopta yemyeşil. LG de sarı

Bu renk olayına bende takılıyorum. Fakat bu renk başka insanlara normal geliyor. Alışılıyor diye düşünüyorum.
HDR yüksek bant genişliği ister. Kullandığın bağlantı tipi etkilemiştir bunu ya da 1 ms modu aktifse HDR açamazsın.

Konu içinde garip bulduğum nokta, senin film için öncelik vermen. O zaman neden yüksek Hz'li monitör bakıyorsun? 4K - 75 Hz monitör de alabilirsin. Oyun oynayıp yüksek FPS alma takıntın varsa yorum yapamam. Fakat o laptop ile bu mümkün değil. 4K TV alabileceğin paraya monitöre veriyorsun.
Alternatif olarak
Gigabyte AORUS M32Q Monitör önerebilirim. Bir tık daha üstündür

Bu renk olayına bende takılıyorum. Fakat bu renk başka insanlara normal geliyor. Alışılıyor diye düşünüyorum.
HDR yüksek bant genişliği ister. Kullandığın bağlantı tipi etkilemiştir bunu ya da 1 ms modu aktifse HDR açamazsın.

Konu içinde garip bulduğum nokta, senin film için öncelik vermen. O zaman neden yüksek Hz'li monitör bakıyorsun? 4K - 75 Hz monitör de alabilirsin. Oyun oynayıp yüksek FPS alma takıntın varsa yorum yapamam. Fakat o laptop ile bu mümkün değil. 4K TV alabileceğin paraya monitöre veriyorsun.
Alternatif olarak
Gigabyte AORUS M32Q Monitör önerebilirim. Bir tık daha üstündür

Garip bulduğunuz konud ahaklısınız. Bende kendime soruyorum bu monitöre gerek var mı diye. İlk başta samsungun akıllı tv olan monitörünü alacakken Lgye karar verdim. Samsung karanlık geldi. Daha sonra ips olsun Lg olsun derken bu monitöre kadar çıktım. Her zaman bu dizüstü bilgisayar ile kullanacağım diye birşey yok. Teknoloji fiyatları malum sürekli artıyor. Alabilmişken bunu alayım ilerde kasa toplarsam kullanırım diye düşündüm.

Tavsiye ettiğinz gigibayt monitörü dün yabancı bir video da görmüştüm. Onu araştırdım fakat amazon o monitörü malesef satmıyor. Amazonda Ebrar bilgisayar adında satıcı satıyor. Ben satıcıyıda araştırmıştım. Hakkında çok şikayet vardı o yüzden amazonun kendisinin sattığı modellerden tercih ediyorum genelde.

Bir de gigbayte hangi yönden üstün mesela ? Ben pek anlamadığım için soruyorum. MEsele epey sitesinden karşılaştırdım genelde Lg de renk sayısı 1,.07 milyar.
Gigabeyte sadece şunlar yüksek :
Kontrast Oranı (Statik)3000:1
sRGB Kapsamı123 %

Garip bulduğunuz konud ahaklısınız. Bende kendime soruyorum bu monitöre gerek var mı diye. İlk başta Samsung'un akıllı TV olan monitörünü alacakken LG'ye karar verdim. Samsung karanlık geldi. Daha sonra IPS olsun LG olsun derken bu monitöre kadar çıktım. Her zaman bu dizüstü bilgisayar ile kullanacağım diye bir şey yok. Teknoloji fiyatları malum sürekli artıyor. Alabilmişken bunu alayım ileride kasa toplarsam kullanırım diye düşündüm.

Tavsiye ettiğinz Gigabyte monitörü dün yabancı bir video da görmüştüm. Onu araştırdım fakat Amazon o monitörü maalesef satmıyor. Amazon'da Ebrar bilgisayar adında satıcı satıyor. Ben satıcıyı da araştırmıştım. Hakkında çok şikayet vardı o yüzden Amazon'un kendisinin sattığı modellerden tercih ediyorum genelde.

Epey ile karşılaştırmalara bakma. Onlar kaba taslak değerler. Asıl olay detaylı ve tüm teknik özelliklere dayalı bakan sitelerden referans almak.
Mesela; Gigabyte M32Q Review önerdiğim monitörün tüm incelemesi mevcut. Her test en ince ayrıntısına kadar yapılmış. Overshoot hatanı oranı önemli bir konudur. Bakarsan 170 Hz'de %0 vermiş Gigabyte.
Piksellerin renk hatası bulundurmaması önemli bir özelliktir. Ayrıca renk sayısı seni aldatmasın. Zamanında buna bende aldanırdım. Fakat panel kalitesi farklı renk konusunda daha üstün özellik sunabiliyor.

Epey ile karşılaştırmalara bakma. Onlar kaba taslak değerler. Asıl olay detaylı ve tüm teknik özelliklere dayalı bakan sitelerden referans almak.
Mesela; Gigabyte M32Q Review önerdiğim monitörün tüm incelemesi mevcut. Her test en ince ayrıntısına kadar yapılmış. Overshoot hatanı oranı önemli bir konudur. Bakarsan 170 Hz'de %0 vermiş Gigabyte.
Piksellerin renk hatası bulundurmaması önemli bir özelliktir. Ayrıca renk sayısı seni aldatmasın. Zamanında buna bende aldanırdım. Fakat panel kalitesi farklı renk konusunda daha üstün özellik sunabiliyor.

Anladım teşekkür ederim. Verdiğiniz siteyi geçen gün baya incelemiştim.

Ama dediğim gibi amazonda satılmıyor. Ben biraz daha araştırayım bakalım. Viewsonic msilara felan da bakayım.

Anladım teşekkür ederim. Verdiğiniz siteyi geçen gün bayağı incelemiştim.

Ama dediğim gibi Amazon'da satılmıyor. Ben biraz daha araştırayım bakalım. ViewSonic MSI'lara falan da bakayım.

Senin baktığın bütçede monitör çıtası yüksek. Aklına takılan modelleri paylaşırsın konuşuruz.

Geri
Yukarı