Çözüldü Limon sarısı araç farı nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TwoBee

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
13
Yer
LTBR
Daha fazla  
Selam. İkinci el araç ilanlarını incelerken gördüm, arabanın farlarını limon sarısı yapmışlar. Bu farlar nereden bulunabilir ve yasal mıdır? Ampul mü değiştirmek lazım yoksa farları renkli filmle falan mı kaplamışlar acaba?

20240215_172656.jpg

Çözüm
Piyasada da ismi limon sarısı ampul diye geçer yasal değildir. Bu ampulü Xenon gibi ayarsız taktırma sonucunda ise önündeki ve karşındaki aracın görüşünü acayip yönde etkilemesi ve bolca kulak çınlaması olacaktır.
Niye ki? Tatlı duruyor sanki, ben de mi yapsam demiştim. Çok mu göz alıyor yoksa?

Bir baktım ama bulamadım. Link falan var mı?

Size naçizane tavsiyem aracınızda oluşacak kısa devre yangınları olmaması için orijinalin dışına çıkmayıp bu tür ucuz ampulleri takmayın.

Size naçizane tavsiyem aracınızda oluşacak kısa devre yangınları olmaması için orijinalin dışına çıkmayıp bu tür ucuz ampulleri takmayın.
Vazgeçtim gibi zaten. Göz alıyormuş çok, yeni fark ettim arkadaşlar diyince. Kaza yapmayalım güzel gözükecek araba diye 😄 Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Normalde sarı renk farlar eskiden halojen klasik ampullerdi. Yağmurda ve siste çok daha iyi aydınlatma sağlar. Normal ampul şeklinde yapılırsa yasal olarak bir sıkıntı yok. Ama kar kış sis olmayan yerde ne gerek var. Yanlış bilmiyorsam bu farlar 70lerde falan bazı Avrupa ülkelerinde zorunluydu. Sonradan sis farlarında zorunlu oldu ve zorunluluk kalktı diye biliyorum.

Halojen far dışında ise rengi ne olursa olsun yapılan değişiklikler doğru yapılmazsa çok pis göz alıyor.

Bu ne çirkin bir fardır, zevksizliğin de bir sınırı olur.
Beyaz araçta fena durmamış sanki ya :D
Normalde sarı renk farlar eskiden halojen klasik ampullerdi. Yağmurda ve siste çok daha iyi aydınlatma sağlar. Normal ampul şeklinde yapılırsa yasal olarak bir sıkıntı yok. Ama kar kış sis olmayan yerde ne gerek var. Yanlış bilmiyorsam bu farlar 70lerde falan bazı Avrupa ülkelerinde zorunluydu. Sonradan sis farlarında zorunlu oldu ve zorunluluk kalktı diye biliyorum.

Halojen far dışında ise rengi ne olursa olsun yapılan değişiklikler doğru yapılmazsa çok pis göz alıyor.
Anladım. Teşekkürler, insanları rahatsız etmeye gerek yok.

Geri
Yukarı