Çözüldü Linux kurulum sonrası RX 6800 VRAM hızı düştü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

aschil

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Uzun aradan sonra sistem topladım ve Windows sorunları yüzünden Linux'a geçtim. Geçmişte tecrübem olmuştu, Hackintosh, Arch, Debian... vs.

Sorum şu; kurulum sonrası AMD driverları varsayılan olarak geliyor. Yalnız kafama birkaç şey takıldı. VRAM 1.000MHz'de çalışıyor, netten bench baktığımda da başkaları da bu şekilde çalışıyor. Normal stok 2.000MHz değil mi bu? Saat hızında sorun yok 2240'a Boost yapıyor.

Şurada ki Driver'ı kurdum: Rehber: Fedora'da AMD Sürücülerini Yükleme ek olarak.

Fedora güncel stabil kullanıyorum.

Sistem: RX6800 GPU - 3800X CPU - B450 Tomahawk Max - 32 GB 3200MHz RAM
RAM yüksek olduğu için zram/swap kapadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Linux'ta görüntülediğiniz uygulama ile alakalı. Sorun yok. Tek çarpımlı değerini gösteriyor. Bende NVIDIA üzerinde Overclock yaparken Windows'ta 500 veriyorum. Ama Linux'ta 1000 veriyorum aynı değer için. Çünkü Tek Çarpımlı değer görüntülüyorum.
Güç modunu performansa almayı deneyelim. Gitlab'da konusu açılmış ve bu şekilde çözülmüş.

Kod:
echo 'KERNEL=="card0", SUBSYSTEM=="drm", DRIVERS=="amdgpu", ATTR{device/power_dpm_force_performance_level}="manual", ATTR{device/pp_power_profile_mode}="1"' | sudo tee /etc/udev/rules.d/99-amdgpu-power.rules
sudo udevadm control --reload-rules && sudo udevadm trigger

Güç modunu performansa almayı deneyelim. Gitlab'da konusu açılmış ve bu şekilde çözülmüş.

Kod:
echo 'KERNEL=="card0", SUBSYSTEM=="drm", DRIVERS=="amdgpu", ATTR{device/power_dpm_force_performance_level}="manual", ATTR{device/pp_power_profile_mode}="1"' | sudo tee /etc/udev/rules.d/99-amdgpu-power.rules
sudo udevadm control --reload-rules && sudo udevadm trigger
Bunun hiçbir etkisi olmadı. Youtube'da izlediğim 6000 serisi bench testlerinde de bu hızda sabit kalıyorlar. Sanırım bu seriyle alakalı bir şey.

Linux'ta görüntülediğiniz uygulama ile alakalı. Sorun yok. Tek çarpımlı değerini gösteriyor. Bende NVIDIA üzerinde Overclock yaparken Windows'ta 500 veriyorum. Ama Linux'ta 1000 veriyorum aynı değer için. Çünkü Tek Çarpımlı değer görüntülüyorum.

Çözüm

Taşlar şimdi yerine oturdu, tuhaf göründü zaten. Fedora'dan çok memnun kaldım bu arada. Geri dönüş için teşekkürler.

GPU-Z gibi programlarda da 2 katını gösteriyor diye hatırlıyorum. Mesela 1050 için konuşursak 3554 gibi bir değeri olur ama bu değer GPU-Z de 7008 olarak gözükür aynı yere çıkıyor yani <3

Geri
Yukarı