Linux Mint GRUB hataları

Rog Bazooka

Kilopat
Yer
Tokat
Daha fazla  
Windows 10 kurulu bilgisayarımın yanına Linux kurmaya karar verdim. Çeşitli dağıtımlar denedim en hoşma gideni Mint oldu. Kuruluma geçtim ve önceden boş bırakıtğım bölüme kurması için Windows 10'un yanına kurma seçeneğini seçtim. Kurulumun sonlarında GRUB-install a gelince GRUB kurulmuyordu. Bende Live sessinonda USB'den boot recovery gibi bir program vardı onu çalıştırdım yeninden kurması için hata verdi gene. Belki açılır ümidiyle açtım ve çalıştı. Sıra paket güncellemelerine gelince bazı hatalar veriyordu (sanırım kernel geçiyordu). Sistem raporlarında bana " apt install usrmerge" yüklememi tavsiye etti ve ekteki hataları aldım. Kurulumdaki GRUB hatalarından dolayı kaynaklanıyor galiba. Mint'in 20.2 sürümünü hatasız kurabiliyordum ama 20.3 düzgün kurulmadı. Aynı şey Ubuntu kurarkende başıma geliyordu 20.4 denediğimde sıkıntısız bir şekilde kuruluyordu ama 22.4'te aynı GRUB hatasını alıyordum. Diğer denediğim dağıtımlarda aynı şey geçerliydi Lubuntu Manjaro gibi.

Sistemim:
-ASUS K50ID laptop.
-4 GB DDR3 RAM.
-Intel Core 2 Duo T6570.
-NVIDIA GeForce GT320M.
-Samsung 870 EVO 250GB SSD.
-Toshiba 500GB HDD.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü - 2022-07-25 12-37-07.png
    Ekran Görüntüsü - 2022-07-25 12-37-07.png
    88,1 KB · Görüntüleme: 48
Şahsen çok fazla GRUB hatasıyla uğraşan birisi olarak sana önerim Windows boot Partition ile Dual boot yapmak yerine farklı bir alana Mint boot Partition oluşturman olacak. Haa tabii ki öğrenirsen çözersin ama vakit alabilir.

Şahsen çok fazla GRUB hatasıyla uğraşan birisi olarak sana önerim Windows boot Partition ile Dual boot yapmak yerine farklı bir alana Mint boot Partition oluşturman olacak. Haa tabii ki öğrenirsen çözersin ama vakit alabilir.

Yani sadece GRUB için ayrı bir bölüm oluşturmammı lazım?

Yani sadece GRUB için ayrı bir bölüm oluşturmammı lazım?

Evet, disks uygulamasıyla 128MB vfat bir bölüm oluşturun.

Diskin adını öğrenin:
lsblk

Oluşturduğunuz diski boot edin:
mount /dev/sdX /boot
Daha sonra şu komutları sırasıyla çalıştırın:

Kod:
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Daha sonra şu komutun çıktısını atın:
ls /boot

Mint de initramfs falan da oluşturmak gerekir mi? @okinotfound

Evet, disks uygulamasıyla 128MB vfat bir bölüm oluşturun.

Diskin adını öğrenin:
lsblk

Oluşturduğunuz diski boot edin:
mount /dev/sdX /boot
Daha sonra şu komutları sırasıyla çalıştırın:

Kod:
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Daha sonra şu komutun çıktısını atın:
ls /boot

Mint de initramfs falan da oluşturmak gerekir mi? @okinotfound
Bence hayir.