Linux Mint XFCE vs Manjaro XFCE

Hangi sürücüyü kullanıyorsunuz ve işletim sisteminiz 64-Bit mi?

64 Bit ve en son sürücüyü kullanıyorum.

Ekran görüntüsü_2020-10-03_15-39-18.png

64 Bit ve en son sürücüyü kullanıyorum.

Eki Görüntüle 689227

O çok küçük bir sürücü. Son sürücü 455 serisi. Hocam bir ekran görüntüsü atın da duvarımıza asalım. Baktıkça öğrenecek ne kadar çok şey olduğunu hatırlayalım. Duvar kağıdım yapıcam. Bende memory kullanımını 250MB yapana kadar durmam bundan sonra. Aslında ne kadar ram kullandığını umursamam bilgisayarın ama challenge yapıyorum böyle kendime, yeni birşeyler öğrenmek için.

O çok küçük bir sürücü. Son sürücü 455 serisi. Hocam bir ekran görüntüsü atın da duvarımıza asalım. Baktıkça öğrenecek ne kadar çok şey olduğunu hatırlayalım. Duvar kağıdım yapacağım. Bende Memory kullanımını 250 MB yapana kadar durmam bundan sonra.

Ekran kartım 9800 GT olduğu için en son sürücü bu yani yeni bir ekran kartı değil. :)

Ben şu anda Xubuntu kullanıyorum boşta 200-250 MB arası RAM tüketiyor gerçekten çok hızlı bir dağıtım.

Xubuntu'nun güncel sürümü 600 Mb. civarı RAM kullanıyor. Snap bağımlılıklarını silerseniz bu miktar biraz daha azalabiliyor. Bahsettiğiniz RAM kullanımı ancak Xubuntu 14.x gibi sürümlerde olabilir, bunun da desteği bitti. Xubuntu 16.04'te 350 MB., Xubuntu 18.04 450 MB., 20.04'te 600 MB. civarı RAM kullanıyor.

Ayrıca Xfce 4.14 sürümle birlikte GTK3'e geçiş yaptı ve bu sebeple GTK2 desteği ile derlenenlerden daha fazla RAM kullanımı normal.

Bir de tema kullanımı RAM kullanımını etkiliyor. Mesela Adapta teması oldukça fazla RAM kullanımına sebep olabiliyor.

Kullanılan panel eklentileri de RAM kullanımını etkiler.

RAM kullanımı olarak Manjaro XFCE boşta 650-700 MB kullanırken Mint XFCE 500-600 civarlarında. Siz hangisini tercih edersiniz?

Linux Mint Xfce'yi tercih edin. Masaüstü Ayarları aracını açıp pencere yöneticisi ayarlarından Xfwm4+Compton seçeneğini seçerek yırtılma sorunlarından da kurtulabilirsiniz.

Son düzenleme:
Xubuntu'nun güncel sürümü 600 Mb. civarı RAM kullanıyor. Snap bağımlılıklarını silerseniz bu miktar biraz daha azalabiliyor. Bahsettiğiniz RAM kullanımı ancak Xubuntu 14.x gibi sürümlerde olabilir, bunun da desteği bitti. Xubuntu 16.04'te 350 MB., Xubuntu 18.04 450 MB., 20.04'te 600 MB. civarı RAM kullanıyor.

Ayrıca Xfce 4.14 sürümle birlikte GTK3'e geçiş yaptı ve bu sebeple GTK2 desteği ile derlenenlerden daha fazla RAM kullanımı normal.

Bir de tema kullanımı RAM kullanımını etkiliyor. Mesela Adapta teması oldukça fazla RAM kullanımına sebep olabiliyor.

Kullanılan panel eklentileri de RAM kullanımını etkiler.

Linux Mint Xfce'yi tercih edin. Masaüstü Ayarları aracını açıp pencere yöneticisi ayarlarından Xfwm4+Compton seçeneğini seçerek yırtılma sorunlarından da kurtulabilirsiniz.

Evet güncel birşey kullandığını varsaydım aslında. Ubuntu 14.04 için bir kullanım sebebi göremiyorum. Sadece eski bir X server için olabilir.

Evet güncel birşey kullandığını varsaydım aslında. Ubuntu 14.04 için bir kullanım sebebi göremiyorum. Sadece eski bir X server için olabilir.

Güncel bir Xfce'de 350-400 MB. kullanıma inmek zor değil. Son kullanıcı dağıtımları bir çok ek araçla geliyor. Paneldeki gerekli olmayan eklentiler, oturum başlangıcındaki bir çok öge kolayca pasifleştirilebilir. Mesela Linux Mint 20 Xfce'de 350-380 MB. RAM kullanımına kolayca inebiliyorsunuz. Bunlar haricinde Xfdesktop dahi pasifleştirilip, boş bir masaüstü kullanabilirsiniz. Bu durumda 50-60 MB. daha tasarruf edilir. Gvfs volume eklentileri kaldırılabilir. 40-50 Mb. daha tasarruf edilir, 300 MB. altına inmiş olursunuz.

Güncel bir Xfce'de 350-400 MB. kullanıma inmek zor değil. Son kullanıcı dağıtımları bir çok ek araçla geliyor. Paneldeki gerekli olmayan eklentiler, oturum başlangıcındaki bir çok öge kolayca pasifleştirilebilir. Mesela Linux Mint 20 Xfce'de 350-380 MB. RAM kullanımına kolayca inebiliyorsunuz. Bunlar haricinde Xfdesktop dahi pasifleştirilip, boş bir masaüstü kullanabilirsiniz. Bu durumda 50-60 MB. daha tasarruf edilir. Gvfs volume eklentileri kaldırılabilir. 40-50 Mb. daha tasarruf edilir, 300 MB. altına inmiş olursunuz.
Peki 8 GB bir bilgisayarda boşta 500-600 MB RAM kullanımı normal mi? Çok uzun zamandır Linux kullanmıyorum ve hangi gereksiz programları kaldıracağımı bilmiyorum genelde sadece Bluetooth kaldırıyorum.

Geri
Yukarı