Linux'a yeni geçerken Arch Linux kullanılır mı?

Hocam peki GNOME mu daha iyi olacaktır KDE mi sizce.
GNOME kullanıcısıyım. Fakat bu direkt kişisel tercih meselesi. GNOME seçerseniz eklentilerin 6 ayda bir bozulması olası, güncellemeleri ona göre ayarlamak zorundasınız.
Ayrıca GNOME yeni özellik getirme konusunda çok yavaş. Freesync(VRR) desteği yeni geldi.
Özelleştirme ilginiz dahilinde değilse GNOME önerimdir. Düz KDE bir şeye benzemiyor.

Linux'ta çok eski değilim. Yaklaşık 2-3 haftadır hatta belki 1 haftadır Linux kullanıyorum. Fakat her bilgisayarda gezindiğimde Arch Linux kurmak istiyorum. Sizce erken bir şekilde Arch Linux kurulursa çok sıkıntı olur mu?

Sorunla karşılaştığın zaman wikilere konulara bakman gerekebilir.

Kullanıcıyı çok özgür bırakan bir dağıtım olduğundan seçimlerini dikkatli yapman lazım ya da seçimlerinin sonuçlarını geri alabilecek bilgi veya azime ihtiyacın var.

Eğer buna hazırlıklıysan geçilebilir.

Eğer ben bir şey öğrenmek istemiyorum. Bilgisayarımı kullanayım geçeyim diyorsanız Ubuntu, Fedora gibi tabanlarda kalmanız daha iyi ya da EndeavourOS gibi dağıtımlar tercih etmelisiniz.

Fakat bazen performans kayıpları olabiliyor.

Bence o kayıplara sonuna kadar değer. Timeshift'e girip yedek alma butonuna tıklar tıklamaz yedeğin alınması kadar tatmin edici bir şey yok.

Hocam peki GNOME mu daha iyi olacaktır KDE mi sizce.

Benim için GNOME, onun için KDE, başkası için Xfce. Zaten Arch kuracaksınız neredeyse hiç uğraşmadan birçok masaüstü ortamı arasında geçiş yapabileceksiniz. Denemeniz en iyisi olacaktır.

Sorunla karşılaştığın zaman wikilere konulara bakman gerekebilir.

Kullanıcıyı çok özgür bırakan bir dağıtım olduğundan seçimlerini dikkatli yapman lazım ya da seçimlerinin sonuçlarını geri alabilecek bilgi veya azime ihtiyacın var.

Eğer buna hazırlıklıysan geçilebilir.

Eğer ben bir şey öğrenmek istemiyorum. Bilgisayarımı kullanayım geçeyim diyorsanız Ubuntu, Fedora gibi tabanlarda kalmanız daha iyi ya da EndeavourOS gibi dağıtımlar tercih etmelisiniz.

Hocam wikilere bakarım ama İngilizcem 0 çeviri ile hallederim diye düşünüyorum.

Bence o kayıplara sonuna kadar değer. Timeshift'e girip yedek alma butonuna tıklar tıklamaz yedeğin alınması kadar tatmin edici bir şey yok.

Benim için GNOME, onun için KDE, başkası için Xfce. Zaten Arch kuracaksınız neredeyse hiç uğraşmadan birçok masaüstü ortamı arasında geçiş yapabileceksiniz. Denemeniz en iyisi olacaktır.

Hocam o zaman kuruyorum.

Hocfam kurduk kurmasına da Arch Linux açılmıyor archinstall ile GNOME kurulum yapmistim.

@Rona @Fueren

Son düzenleme:
Hocam wikilere bakarım ama İngilizcem 0 çeviri ile hallederim diye düşünüyorum.

Hocam o zaman kuruyorum.

Hocfam kurduk kurmasına da Arch Linux açılmıyor archinstall ile GNOME kurulum yapmistim.

@Rona @Fueren

Açılmıyor derken? Boot Manager seçtin mi? BIOS üzerinden Boot Manager'ı 1. Sıraya getirdin mi?

Evet hocam _ de kalıyor.

Yapabileceğim bir şey var mı hocam CTRL+alt+F3 atin diyorlar.

@Fueren

Sadece cursor geliyorsa ne yapılacağını bilmiyorum. Birkaç kere bu sorunla karşılaştım ve sanırım format atmıştım. Bir çözümü varsa da bilmiyorum.

Hocam yapacak bir şey yok mu ya GNOME'yi deegistirsek mesela. KDE yapsak.

Şu an en hızlı çözüm tekrardan kurmak olacaktır. Daha hızlı indirmek için archinstall yazmadan önce sudo nano /etc/pacman.conf yazıp aşağıya inip #ParallelDownloads = 5 satırını ParallelDownloads = 10 yapabilirsin. Başındaki # işaretini kaldırıp 5 yerine 10 yaz yani. Zaten boot olmuyor diyorsun GNOME'u KDE ile değiştiremessin. Sistem açılmıyor.

Geri
Yukarı