Liseden sonra ne yapılmalı?

Bir yere kadar katılıyorum, ama yazılım dışındaki mühendislikler için kendimizi okulsuz nasıl geliştireceğiz hocam? Yani örneğin mekatronik mühendisi olmak istiyorsam kendimi geliştirecek ortamı ve materyali nasıl bulabilirim?
Yazılım şu sıralar çok popüler olduğu için sanki dünya onun çevresinde dönüyormuş gibi görülüyor. Oysaki diğer alanlarda da hem internette hem de gerçek dünyada birçok imkan mevcut. Merakınızın peşinden gidin, göreceksiniz.

Kime göre? Zaten bir kağıda bakanla işim olmaz. Şöyle düşün birisi ODTÜ'den yeni mezun sadece diploması var birisi kendini geliştirmiş iyi yerlerde çalışmış 4 yıllık tecrübesi var ve mühendislik temelinde öğrenmiş fakat mezun değil hangisini tercih edersin? O diploması olan ne işine yarıyacak iş yapmadıktan sonra eczacılık değil ki diploması işine yarasın.

Ya saat geç oldu hem de konu gereksiz uzadı konuyu kapayalım yavaştan bu da son mesajım olsun. Firmalar genel olarak diploma ister, bunun için iş ilanlarına bakabilirsin. ODTÜ'den yeni mezun biri mi 4 yıldır evinde oturup Python'la hesap makinesi yapmış kişi mi derseniz. ODTÜ'den mezun derim. Siz kendinizi geliştirdiniz de ODTÜ'lü geliştiremiyor mu? Hele ki ODTÜ'yü kazanacak bir adam ODTÜ'de de kendini geliştirir. Ayrıca ODTÜ'lü birinin arkasında üniversitesi var sizin arkanızda alaylı olarak girdiğiniz kısmen küçük şirketler var. İş yapamaması nasıl mümkün olabilir ki? Lise gibi bir ortam değil ki. Oraya giden herkes kariyerini düşündüğü için adımlar atıyor. Bence siz iyi bir üniversite kazanamadığınız için gerek çevrenizden baskı olsun gerek onun bunun çocuğu olsun, bunu psikolojik bir boyuta taşıdığınızı ve olaylara objektif bakamadığınızı düşünüyorum. İyi geceler.

Hocam beni özetledin resmen. Tam olarak aynı durumdayım. Liseden içimde mekatronik mühendisliği kalmıştı sırf sayısal yapamayacağım korkusuyla böyle bir arayışa girdim. Başta dilim iyi diye oradan yürüyeyim dedim olmadı iş yok, sonra sayısal olmayan en iyi alternatif tasarım dedim görsel iletişim tasarımına girdim karton kes yapıştır vs. nefret ettirdi yapay zeka patladı tasarım zaten yüksek talep olan bir alan değil özel üniversite ortamını sevemedim vs. bir ton sebepten bıraktım. Dediğin gibi en büyük can sıkan şey yaş konusu. 25 yaşında gireceğim en az 29 yaşında mezunum hayata çok geç atılıcam ama yapabilecek bir şey yok. Geç kalmak hiç ulaşamamaktan iyidir.

Hocam askerliği aradan çıkarttınız mı pek bilgi bulamadım bu konuda sizin bilginiz var mı? O da biraz tedirgin ediyor beni kazanıp kaydı sildirsem engel çıkar mı önüme :/

Hocam askerliği aradan çıkarttınız mı pek bilgi bulamadım bu konuda sizin bilginiz var mı? O da biraz tedirgin ediyor beni kazanıp kaydı sildirsem engel çıkar mı önüme.

Hayır benim de hala tecilli hocam, ama sorun çıkmaz. Kaydı sildirmeden bölümü tercihlerine yazıp kazan sonra sildirip hemen yeni okula kayıt ol.

Bu kadar benimle aynı durumda biri bulmak çok garip müsaitseniz özelden konuşalım hocam. Yasak mı bilmiyorum da bir sosyal medya profili adınızı yazarsanız ulaşayım.

Ya saat geç oldu hem de konu gereksiz uzadı konuyu kapayalım yavaştan bu da son mesajım olsun. Firmalar genel olarak diploma ister, bunun için iş ilanlarına bakabilirsin. ODTÜ'den yeni mezun biri mi 4 yıldır evinde oturup Python'la hesap makinesi yapmış kişi mi derseniz. ODTÜ'den mezun derim. Siz kendinizi geliştirdiniz de ODTÜ'lü geliştiremiyor mu? Hele ki ODTÜ'yü kazanacak bir adam ODTÜ'de de kendini geliştirir. Ayrıca ODTÜ'lü birinin arkasında üniversitesi var sizin arkanızda alaylı olarak girdiğiniz kısmen küçük şirketler var. İş yapamaması nasıl mümkün olabilir ki? Lise gibi bir ortam değil ki. Oraya giden herkes kariyerini düşündüğü için adımlar atıyor. Bence siz iyi bir üniversite kazanamadığınız için gerek çevrenizden baskı olsun gerek onun bunun çocuğu olsun, bunu psikolojik bir boyuta taşıdığınızı ve olaylara objektif bakamadığınızı düşünüyorum. İyi geceler.

Şu an ki halimden çok memnumum. Çevre baskısı vs hiç umurumda olmadı. Kazancım yerinde Türkiye'deki yazılımcılardan yukarıda ve yurt dışında bir şirkette çalışıyorum. Sadece insanları bu şekilde bir kalıba sokulmasını doğru bulmuyorum. Alaylı yazılımcı dediğiniz kötü bir şey değildir. Ben her yazılımcının matematiği vb. konuları zaten bilmesi gerektiğini düşünüyorum. 4 yıldır evde oturup hesap makinesi yapmış demiyorum kendini geliştirmiş diyorum. Kendini geliştirmek konusundaki algın bu kadar dar ise zaten senin başına bir çoban lazım anca öyle yolunu bulursun. Genel dünya istatistiğine bakabilirsin yazılımcıların kaçı kendi bölümünden mezun. İdrak edemediğin şey şu Türkiye'nin üniversitelerinin hiçbiri dünya sıralaması olarak iyi değil. Ne kadar mezun veriyor yıllık bu okullar kaçı iyi bir yerde? Neyse sana laf anlatamayacağım. Bu kafada devam et. Diploma olmadan olmaz. Türkiye kalıplarında devam et.

Arkasında ODTÜ mü var? ODTÜ ne sanki ilah. Bu kadar abartmayın gerçekten.

Yazılım şu sıralar çok popüler olduğu için sanki dünya onun çevresinde dönüyormuş gibi görülüyor. Oysaki diğer alanlarda da hem internette hem de gerçek dünyada birçok imkan mevcut. Merakınızın peşinden gidin, göreceksiniz.

Doğru diyorsunuz hocam ama teori bir yere kadar götürür. Uygulamalı öğrenebilecek bir ortam olması zorunlu değil mi yazılım dışında?

Doğru diyorsunuz hocam ama teori bir yere kadar götürür. Uygulamalı öğrenebilecek bir ortam olması zorunlu değil mi yazılım dışında?
Hangi alan olursa olsun teori pratikle desteklenmelidir. Zaten mühendislik fakültelerinde de sadece teorik dersler yok ki, genelde ilk 2 sene teorik; son 2 sene pratik ve uygulamaya dayalı dersler ağırlıklı olur. Yazılım için genelde teori ve pratik birliktedir. Ama veri analizi yapmak isteyen birisi olasılık, istatistik ve cebir gibi teorik bilgilere sahip olmalıdır. Mekatronik için örnek verecek olursak; elektronik ve mekanik konularını öğrenir, sonrasında bu bilgiler ışığında bir robot yapabilirsin mesela. Robotu yapabilecek ortamı bulmak veya gerekiyorsa oluşturmak sizin elinizde.

10 kelime de olsa ingilizce öğren, bilgisayar ilgin varsa wordpress öğren.
fiver upwork gibi sitelerde yabancılara işle yap

Geri
Yukarı