Logitech Z333 dip ses sorunu olur mu?

460msMustafa

Hectopat
Daha fazla  
Öneriler üzerine Logitech Z313 aldım. Hoparlörde dip ses sorunu vardı. İadeye yolladım. Z333 öneriliyordu bütçeyi yükseltip bu modele yönelmeye karar verdim fakat dip ses sorunu bu modelde de var mıdır diye aklıma takıldı. Z333'ten daha iyi bir hoparlör varsa, bu fiyat bandında önerilere açığım.

Kulaklıklar çok az güç gereksinimi duyduğu için dip ses konusunda daha iyilerdir. Fakat hoparlörlerde bu durum kulaklıklar gibi değil. Şöyle düşünelim; birbirine bağladığınız iki su borusu var. Bir boru solda (bilgisayarınızın ses seviyesi) bir boru da sağda (hoparlör ses seviyesi). Siz sağdaki boruyu olabildiğince geniş çapta (%100 ses seviyesi) seçtiniz. Soldaki boruyu ise daha dar (%30 ses seviyesi) seçtiniz. Dar borudan su çok tazyikli bir şekilde geldi fakat geniş boruya gelince taziğini kaybetti çünkü borunun çapı arttı. Borudan geçen su miktarı az, borunun çapı geniş, yani içeride suyun çıkaracağın sesin yankı yapacağı mükemmel bir alan oluştu. Bu bağlamda bize ses seviyesi düşük gelen bir sesin ses seviyesi yüksek bir kaynaktan çıkışında dip gürültü oluşturdu. Ama ses çıkış kaynağının ses seviyesini artırıp hoparlörleri normal düzeyde tutarsanız duyacağınız ses daha kontrollü ve temiz olacaktır.

Acaba fazla mı saçmaladım? Meramımı anlatabilmişimdir umarım.

Su borularından ses sisteminin çalışma prensibini bu şekilde güzel anlatabilecek başka biri olduğunu sanmıyorum. 😀 haklı olabilirsiniz. Fakat hoparlördeki boruyu daha dar yaparak tüm sorunu çözebileceklerini düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum.

Su borularından ses sisteminin çalışma prensibini bu şekilde güzel anlatabilecek başka biri olduğunu sanmıyorum. 😀 haklı olabilirsiniz. Fakat hoparlördeki boruyu daha dar yaparak tüm sorunu çözebileceklerini düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum.
Hoparlördeki boru her zaman dar olmamalı. Bazen yüksek sese ihtiyacımız olabiliyor. Asıl önemli olan sesin kaynağının borusunun dar olmaması. Ayrıca övgünüz için teşekkür ederim. :)

Hoparlördeki boru her zaman dar olmamalı. Bazen yüksek sese ihtiyacımız olabiliyor. Asıl önemli olan sesin kaynağının borusunun dar olmaması. Ayrıca övgünüz için teşekkür ederim. :)

Ama baktığımızda neredeyse hepsi 3.5mm jack borusuna sahip 😀. Ve değişecek gibi durmuyor. Sanırım gerçekten kaliteli bir hoparlörü son sesinde görmeden içim rahat etmeyecek. Eğer onda da dip ses olursa o zaman hoparlörü dip ses yapmayacak şekilde kullanmaya kabulum. Bu kadar vakit ayırdığınız için teşekkürler.

Ama baktığımızda neredeyse hepsi 3.5mm jack borusuna sahip 😀. Ve değişecek gibi durmuyor. Sanırım gerçekten kaliteli bir hoparlörü son sesinde görmeden içim rahat etmeyecek. Eğer onda da dip ses olursa o zaman hoparlörü dip ses yapmayacak şekilde kullanmaya kabulum. Bu kadar vakit ayırdığınız için teşekkürler.
:D jak borusu güzel bir tabir oldu bu açıklamaların üstüne. Rica ederim elimden geldiğince yardımcı olmak benim için bir zevk.

Yeni konular

Geri
Yukarı