M&B Warband Taktikleri

furkanharrower

Hectopat
Bilgisayarım şu an Bannerlord kaldırmadığı için Warband başladım, asker topluyorum, Han'lara gidip atlı askerler falan alıyorum, haydut kesiyorum.
Benim ne yapmam gerek nasıl krallık kuracağım mesela? Taktik falan verir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sancar Han, Kral Ragnar, Kral Yaroglek, Sultan Hakim, Kral Graveth bu hükümdarların paralı askeri olabilirsin. Eğer onlardan birinin paralı askeri olursan savaşa gittiklerinde seni de çağırırlar. Mesela bir kale kuşattığınız zaman sen de katılırsan o kaleyi sana verebilirler.

Dostum şu şekilde bence bir krallık belirle kendine o krallıkdan askerlerini topla ve atlı lordlar geziyor onların yanlarına git konuş görev vs. al birkaç görevden sonra Kral için ordu toplayacağımı söyledim vs. diyor benim için asker toplar mısın diyor evet de ordu topla onların yanında savaşarak güçlen sonra ayrıl bağımsızken git bir yere saldır ele geçir ondan sonra sana krallık kurma şeyleri geliyor işte.

İlk olarak çok oynamadıysan aşağıdaki mod ile oynamanı öneririm.
Krallık kurmak için ilk önce alacağın kale ya da şehir'i seç. Sonra yanlış hatırlamıyorsam seçtiğin şehirin bulunduğu krallığa ait bir köyü yağmala. Ondan sonra savaş haline geçecek ve kale ya da şehire saldırabileceksin.
Tabii alışana kadar başka krallığın görevlerini yapmanı öneririm. Belirli bir süre sonra seni paralı asker olarak orduya katacaklar. Oyunda 2-3 savaş kazanırsan o ülkenin kralına gidip derebeyi olabilirsin.

Son düzenleme:
Öncelikle soylu olarak başlarsan ve bayrağın olursa diğer derebeylerinin seni tanıma şansı artar. Sonra krallık kurmak için herhangi bir krallığa düşman olman lazım ki onların kalesini ele geçirebilesin. Bunun kolay yoldan yapman için önce çiftçilerine saldırman lazım. Sonra kolay alabileceğin bir kale araştırman lazım, özellikle yeni alınmış bir kalede asker sayısı az olur, oraya gittiğin zaman kuşatma seçeneği çıkar. Ele geçirdiğin zaman da sana krallığına isim verme ekranı gelir. Bu şekilde kurarsın ama büyük ihtimalle düşman olduğun krallık seferberlik ilan edip yüzlerce kişi toplayıp üzerine gelir ve kaleyi geri alır. O yüzden önce bayağı bir güçlenmen gerekiyor. Bundan dolayı önce başka bir krallığın derebeyi olursan kolayca asker yetiştirme ortamı ve para kasma ortamı oluşturursun kendine. Svadya bu konuda en kolayı. Şovalyeler oyundaki en güçlü süvari birliği olduğu için hiç zorlanmıyorsun kasılmakta. Kralın verdiği görevleri yaparak ve diğer derebeylerinin görevlerini yaparak ilişki arttırırsın. Bu şekilde gelişmesi daha kolay olur.

Dostum talimci yeteneğini yükseltmeye bak ilk olarak. Bu asker eğitimi için gayet önemli. Krallık kuracaksanız eğer liderlik basıp asker sayınızı yükseltin. İlk olarak Vaegir Krallığı'ndan Nelag Kalesini almanızı öneririm. Krallık kurduktan sonra hanlardan soylu yoldaşlar bulup vassalınız yapabilirsiniz konuşarak, Rolf-Bahestur vs. Zaten Vaegir Lordları beceriksiz olduğundan dolayı kolay ilerlersiniz. Şövalye veya memlük üretmeye bakın meydan muharebelerinde 10-50 bile alabilirsiniz doğru taktiklerle.Ha bu arada Rivacheg Şehrinden easter egg olarak armor var alabilirsiniz.

Tüm Kalradya'yı kuşatmak istiyorsan öncelikle yoldaş grupları vardır, onlardan birini seçiyorsun.
Hangi yeteneğe ihtiyacın olursa grup yeteneği olanlardan yoldaşlarına seçiyorsun.
Ordu olarak 50 svadyalı şövalye işini görür.
50 Svadya'lı şövalyeyi aldıktan sonra ayarlara girip muharebe büyüklüğünü 30'a çekiyorsun.
Nord krallığı'na savaş açıyorsun, jelbegi kalesinden başlayıp tüm Nord'ları bitiriyorsun.
Taraf elendi deyince, direkt ilk kuşattığın yer olan jelbegi kalesine 6-7 derebeyi geliyor onlara yemin ettiriyorsun.
Sonra vaegir veya svadya savaş açacak, svadya savaş açarsa birkaç derebeyi esir alıp Svadya'ya barış için elçi gönderiyorsun svadya en zor lokma.
Vaegir savaş açınca başlıyorsun orayı da kuşatmaya.
Böyle böyle tüm Kalradya'yı alıyorsun ama unutma en son Svadya'ya saldır tüm askerlerin Svadya'lı olduğu için grup morali çok düşecek ve orduyu terk edecekler.

Tüm Kalradya'yı kuşatmak istiyorsan öncelikle yoldaş grupları vardır, onlardan birini seçiyorsun.
Hangi yeteneğe ihtiyacın olursa grup yeteneği olanlardan yoldaşlarına seçiyorsun.
Ordu olarak 50 svadyalı şövalye işini görür.
50 Svadya'lı şövalyeyi aldıktan sonra ayarlara girip muharebe büyüklüğünü 30'a çekiyorsun.
Nord krallığı'na savaş açıyorsun, jelbegi kalesinden başlayıp tüm Nord'ları bitiriyorsun.
Taraf elendi deyince, direkt ilk kuşattığın yer olan jelbegi kalesine 6-7 derebeyi geliyor onlara yemin ettiriyorsun.
Sonra vaegir veya svadya savaş açacak, svadya savaş açarsa birkaç derebeyi esir alıp Svadya'ya barış için elçi gönderiyorsun svadya en zor lokma.
Vaegir savaş açınca başlıyorsun orayı da kuşatmaya.
Böyle böyle tüm Kalradya'yı alıyorsun ama unutma en son Svadya'ya saldır tüm askerlerin Svadya'lı olduğu için grup morali çok düşecek ve orduyu terk edecekler.
selam muharebe büyüklüğü ile ilgili kale fethederken bir taktik varmış bilgin var mı ( 30a çekip savaşa girince 150 falan...)

@Inamellea Evet muharebe büyüklüğünü değiştirme taktiği diye bir şey var. Savaşa girer girmez 150'den 30'a düşürürsen düşman aniden savaşın ortasında spawn olup askerlerini katletmez. Savaş bitince de çıkmadan önce tekrar 150'ye çekersen bir sonraki savaşta 10-20 askerle savaşa girmemiş olursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı