MacBook Air M1 ısınıyor

242247

Hectopat
Öncelikle bu konuyu uyarı olması amacı ile açıyorum, malum Türkiye şartlarında 20.000₺ az bir ücret değil. Para biriktirip alacağınız bilgisayarı / servisi tanıyın diye uzunca yazıyorum.
Bu konu birkaç gün önce yazıldı. Güncel olarak sorunum çözülmüş değil.
Aynı zamanda şu anda bilgisayarımda sadece güncel olarak Discord ve Edge tarayıcısı açık.
Tarayıcı üzerinde 5 kadar sekme açık. Discord'da 3 kişilik sohbet grubundayız. Ve anlık sıcaklık değerlerim:
Ama sorun değil Apple desteğe göre bilgisayar aşırı ısınınca uyarı verip kendini kapacakmış o zamana kadar devam.

1662244757315.png

1662244762639.png

- Öncelikle Apple MacBook Air M1 cihaza sahibim. Apple'ın ısınmayacağına güvendiği için fan bile koymadığı model. Ki zaten ısınan bir model değil :) benimki ısınıyor sadece.
Neyse efendim, cihazımı kullanırken zamanla bilgisayarda ısınmalar meydana gelmeye başladı. Ve bu ısınmalar öyle aşırı işler yaparken değil basit işler yaparken olmaya başladı.
En belirgini Discord üzerinden sesli görüşmeler ve ekran paylaşımı izlerken olmaya başladı. 3 kişilik Discord sunucusunda arkadaşımın paylaştığı ekran videosunu izlerken bilgisayarımın ekranının altı, F1-2-3-4 tuşlarının olduğu bölümden başlayan ve zaman geçtikçe artan, el yakan sıcaklığa ulaşan bir sıcaklık seviyesine gelmeye başladı.
İlk başlarda umursamadım.
Daha sonra bir gün şans eseri benimle aynı anda alan ve aynı modeli alan(MacBook M1 Air aynı) arkadaşımla aynı Discord sunucusundayken 3. arkadaşımız bir ekran yayını açtı ve bir şey izletiyordu.
Benim bilgisayarım gene cayır cayır yanmaya başladı ağzımdan "benim bilgisayar yanıyor" lafı çıktı. Aynı M1 Air cihazı kullanan arkadaşım benimki buz gibi deyince bende şimşek çaktı.
Çok üzerinde durmadan zamana yayarak analiz etmeye başladım, arkadaşımla birlikte oturup aynı şeyleri yapmaya başladık ve cidden benim bilgisayarda kronik bir sorun var olduğundan emin oldum.
Ben 5. dakikada yayından çıkmak zorunda kalırken arkadaşımın bilgisayarı 2 saatin sonunda ılık bile değildi...
Daha sonraları tüm işlemlerimde bilgisayar ısınmaya başladı. Örneğin tarayıcıdan smashkart adı verilen çok basit KralOyun tarzı dandik oyunlar bile oynadığımda, ya da JavaScript'i yoğun kullanan bir siteye girdiğimde bilgisayarım ısınıyordu. Ya da aynı anda Discord Chrome ve örneğin Photoshop açtığımda bilgisayar ısınıyordu.
Ama bu ısınma öyle üstte hafif bir ısınma değil, bataryaların olduğu, Touchpad'in altına kadar gelen, dizinize koyamayacağınız kadar rahatsız edici, parmağınızı F1-2-3 tuşlarının oraya koyunca parmaklarınızı yakan bir ısınmaydı.
Ve biliyorsunuz ki bataryalara ısı geldiğinde batarayalar zarar görüyor. Bu sebeple aşağıdalar. Ona rağmen benim bilgisayar oraya kadar ısınıyordu. Cahil değiliz araştırdık da konuşuyoruz, neden böyle dediğimi ileride göreceksiniz.

Daha sonra 1 kez League of Legends oynamak istedim. 1 kez. Normalde MacBook Air'ın oyun bilgisayarı olmadığını biliyorum bu sebeple oyun oynamıyorum ama bir denemek istedim.
Oyunu kurdum, oda ne, bilgisayar tost makinesına döndü, ulaşabildiği en yüksek sıcaklığa ulaştı yanıyor bilgisayar.

Daha sonra açtım YouTube'a araştırmaya başladım. Ulan bu bilgisayar ilk reklam edildiğinde adamlar 30 tane uygulamayı aynı anda açılıyordu, M1 büyülü bir işlemci diye her yerde YouTuber'lar coşturuyordu, ben 1 tane oyun veya Discord açıyorum benimki yanıyor. Dedim bu işte bir terslik var araştırmaya başladım.

MacBook Air M1 Gaming test(League of Legends) | M1 Gaming - YouTube.

Üstteki League of Legends oynayan başka birini izledim, adam "its little bit hot (azıcık sıcak)" "i mean its not hot its little bit warm (yani sıcak bile değil azıcık ılık)" "its just warm(sadece ılık)" "its tiny bit warm(ufak bir ılıklık var)" "its not hot like previous MacBook Air with Intel proccesor (eski Intel işlemciler kadar ısınmıyor)"
Diyor.

Allah Allah, benimki niye tost makinesı gibi? Arkadaşımın cihazı da buz gibi, benimki yanıyor.
YouTube'da da ısınma yok diyorlar, Allah Allah...

How hot will your fanless M1 MacBook Air get? - thermal testing with Gaming, 4K monitors, rendering - YouTube.

Allah Allah bu videoda da adam bin türlü işlem yapıyor sadece "warm"(ılık diyor) rahatsız etmiyor diyor. Benimki yanıyor.

Ben bunları görünce ve gerçek hayattaki arkadaşımda da tasdik edince hemen Apple desteğe yazdım...

Apple destek 1.
Birinci konuşmamızdaki arkadaş kibardı, bana saçma sapan öneriler verdi ama günde yüzlerce kişinin yazdığını düşünürsek anlayışla karşılıyorum.
"Bilgisayarı yeniden başlat", "güvenli modda başlat", "sıfırlama yap" gibi önerilerde bulundu.
Bunların sorunu çözmeyeceğimden emin olmama rağmen yaptım. Çözüm olmadı elbette.

Apple destek 2.
Bunları denedikten sonra Apple desteğe tekrar ulaştım, başka biriyle eşleştik, ilk konuşmadan bahsettim, sorunu tekrar en baştan anlattım.
Bu arkadaş ise bana "Chrome'u kapatınca sorun çözülüyor mu", "Discord'u kapatınca sorun çözülüyor mu" gibi sorular sordu.
Öncelikle ben M1 Air gibi 2020 model bir cihazı tonla para verip Discord'u Chrome'u kapatmak için almadım...
Ama o an dalgınlığıma geldi, bir an Chrome'u kapatıp geçiyor mu denemek geçti içimden, deli gibi Chrome'u kapattım, konuştuğumuz sohbet penceresi de kapanmış oldu sohbet sonlandı... (evet komik biliyorum)

Apple destek 3.
Ben artık anladım ki bu arkadaşlar çözemeyecek, oyalanıyorum zaman geçiyor, 3. arkadaştan teknik servise gitmek istediğimi söyledim.
Cihazımın garantisi de duruyor.
Tamam dedi, teknik servis sırası alma yerini falan gösterdi, sıra aldım. Ankara'da oturduğum için maalesef Apple'ın İstanbul'daki Center'larına gönderemedim, keşke öyle bir şansım olsaydı. Mecburen adını vermeyeceğim bir tane yetkili servise garanti kapsamında verdim.

Teknik servis.
7-8 gün cihazım serviste kaldı.
Ardından servis kontrol ettiğimiz web sitesinde durumu gözüktü.
Şok 1.
"Apple servis testleri uygulanmış olup, tüm donanım, testi başarıyla tamamlamıştır. Yeni yazılım yüklenerek sorun giderilmiş ve ikinci testte de sorun görülmemiştir. "
Şok 2.
Değerli müşterimiz, teknisyenlerimiz ürününüz üzerinde tüm tanılama testlerini gerçekleştirdiler. Ürünün artık performans ve işlevler açısından Apple'ın belirlediği özellikleri karşıladığını doğruladırlar. Bize bildirdiğiniz bulgular, yazılımı güncelleme, pili şarj etme, aygıtı geri yükleme veya sıfırlama gibi rutin tanılama işlemerini gerçekleştirirken giderilmiş olabilir. Ürününüzde donanımsal arıza tespit edilmemiştir.

Cihazıma yazılım atmışlar ısınma sorunu geçmiş WoW. Adamlar yazılımla ısınmayı çözmüşler yuppi.
Altına da yazmışlar, altı çizili üstte attığım yere dikkat, "yazılım güncelleme, pili şarj etme, aygıt geri yükleme, sıfırlama gibi" işlemler yapılırken "giderilmiş olabilir."
Adamlar büyülü şarj aletini takmışlar, pili şarj etmişler, herhalde o sırada sorun giderilmiş olabilir, onlar da nasıl geçtiğini bilmiyorlar, işte şarj falan ettik o sırada geçmiş olabilir.
Yok ya, ben bugüne kadar hiç şarj etmemiştim, siz şarj ettiniz ısınma sorunum geçti Allah razı olsun...

Ben bu mesajları görünce şok oldum cihazı almadım. Zaten daha önceki araştırmalarımda forumlarda falan insanlar bana "hiçbir şey yapmazlar format atıp gönderirler" demişlerdi. Ama ben gene de Apple'a güvenmiştim.
Hemen Apple servise geri yazdım.

Apple destek 4.
Dedim ki bakın böyle böyle yazmışlar, zaten ben internette de okumuştum bir şey yapmaz geri gönderirler diye hakikaten de yapmamışlar ne yapacağız ben cihazı almadım dedim.
Arkadaş dedi ki internette bir sürü bilgi kirliliği var (şans ki şu an ben de o bilgi kirliliklerinden biri oluyorum (!) )
Hatta bu arkadaşa aynı burada yazdığım kadar uzun uzun anlattım bakın ben o cihazı oradan alırsam bu iş bitmiş olur almadan çözelim dedim.
Siz bir alın deneyin, sorun geçmiş olabilir dedi, bu yazdıklarınızı da tekrar yazmakla uğraşmamanız için sohbet kodunu veriyorum, bu kodu düzelmemişse bir sonraki arkadaşa verin o görür eski mesajları dedi.
Tamam dedim. O zaman soğuk almıştım hastaydım. Ona rağmen gittim 5 saat cihazın departmana gelmesini bekledim eve getirdim.

Hasta olduğum için uğraşmadım koydum kenara 1-2 gün sonra iyileşince açtım cihazı kullanmaya başladım.
(Burada ufak bir komik şey anlatayım, almaya gittiğimde serviste öteki masada başka birisi M1 cihazını aşırı ısınmadan dolayı garantiye veriyordu: ): ) )
İlk başlarda cihaz bomboş olduğu için ben geçti sandım yalan yok.
Daha sonra Discord, Chrome, VS Code cart curt kurduktan sonra 1 gün mü 2 gün mü neyse birkaç gün geçtikten sonra benim bilgisayar gene ısınmaya başladı.
Desteğe yazdım gene.

Apple destek 5.
Buradaki arkadaş ipi koparan nokta oldu.
Önceki arkadaşın verdiği kodu vererek sohbete giriş yaptım.

Burada ve başka forumlarda okuduğum kadarıyla artık belki değişim hakkım olacağını düşünüyordum. Belki cihazı değişitirirler de öyle sorun çözülür istiyordum çünkü servise vermek istemiyorum cihazımda en ufak bir çizik dahi yok, en son garantiden geldiğinde üstünde tost mu yemişler ne yapmışlarsa klavyenin üzeri beyaz beyaz toz doluydu. Kokruyordum artık servise vermekten o yüzden direk değişim istiyordum.

Özetle durumu anlattım, sorun geçmedi dedim.
Aradan zaman geçtiği için kelimesi kelimesine söylenen şeyleri hatırlamıyorum ama arkadaş bana aynı bu üslupla, diğer arkadaşlara hiç benzemeyen üstten bir tavırla;
"Isınma sorunu zaten geçmez."
"Isınma sorununuzun geçeceğini size buradaki arkadaşlar mı söyledi"
"Size sorununuzun geçeceğini mi söylediler"
"Zaten servisin bir şey yapması mümkün değildi format atıp göndermeleri normal"
Ama arkadaşımdaki MacBook'ta bir sorun yok dediğimde, hatta üsteki attığım videolara bakarsanız dünyadaki hiçbir MacBook Air M1 kullanıcısında sorun olmadığını söylediğimde beni aptal, her şeyi kabul edecek, araştırmayı bilmeyen, teknolojiden anlamayan biri sanarak;
"M1 de ısınabilen bir cihaz"
"Arkadaşınızdakinin ısınmaması sizinkinin de ısınmayacağı anlamına gelmez"
"Her cihaz birbiriyle aynı çalışacak diye bir şey yok"
Gibi şeyler söyledi. Allah Allah yav, ben enayi miyim, o zaman ben niye M1 aldım? Diğerleriyle aynı performansta aynı şekilde çalışmayacaksa ben gider kralından bilgisayar dizerdim bu paraya mal mıyım ben?
Arkadaş her cihaz birbiriyle aynı çalışacak diye bir şey yok deyince ben kaseti başa sarar gibi baştan anlatmaya başladım, bak başkalarında olmuyor bende oluyor diye başlarken arkadaş bana.
"Siz daha fazla yazmakla uğraşmayın"
Diye benim ağzımı kapatıp kestrip atıp, "sizi kıdemli servise bağlamak istiyorum numaranızı verir misiniz" diyerek numaramı istedi.
Nezaketen numaramı verdim ama aradıklarında açmadım çünkü artık usandım.

Çünkü biliyorum ki arayan arkadaş da beni lafa tutacak, beni ikna etmeye çalışacak, bende sorun olmadığını aslında her şeyin normal olduğunu, beni teknoloji cahili sanarak iki kelime oyunuyla beni büyüleyip halimden memnun hale getirecek diye açmadım telefonlarını.
Tekrar da teknik desteğe yazmadım.
Şu anda size bunları yazarken sadece Chrome ve Discord açık bilgisayarım sıcak :) ılık ılık, yaz ayında güzel oluyor parmaklarım bayram ediyor.
Amacım artık Apple Türkiye'ye mi ulaşırım, başka bir şekilde beni takan bir departmana mı ulaşırım sadece ulaşmak artık sorunu çözmeyi de geçtim ve asla tekrar baştan derdimi anlatmak, çözüm önerileri denemek, format atmak, garantiye verip serviste tamir beklemek gibi kesinlikle bir amacım yok, isteseler de tamire vermem bir daha. 10 gün bilgisayarı yatırıp format attırıp geri gönderttirecek kadar deli değilim dersimi aldım.

Okuduysanız teşekkürler.
Özet, M1 cihaz aldıysanız ve kronik sorunu varsa ya iyi bir anında satın kurtulun, ya da halinizi kabullenin susun oturun.

Son güncelleme sesli iletişim:
Arayıp ilk ve son kez sesli olarak iletişim kurdum.
Telefona çıkan arkadaş önce sorunumu dinledi, ardından 10 dakika hatta bekletip kademeli birine aktardı.
Kademeli kişiye konuda yazdığım şeyleri anlattım, son arkadaşın sorun çözülür mü dediler falan dediği yerlere değindim "nispeten doğru söylemiş dedi".
Tam tahmin ettiğim gibi beni halimden memnun hale getirmek için önce ikna çalışmaları yaptı, karşısındakini 0 bilgili gibi düşünüp teknik bilgi veriyormuş gibi yaparak durumun normal olduğunu anlatmaya çalıştı...
Arkadaşımla aynı cihazı kullanıyoruz onunki ısınmıyor ve burada sizden gördüğüm yorumlardan bahsedip başkalarıyla aramda 30 derece fark var deyince bana bilgisayarda açık olan iCloud hesabı bile ısıda farklılığa sebep olur her şeyin aynı olarak denenmesi lazım dedi. Sanki ben arabistan da oturuyorum siz ya da aynı mahalledeki arkadaşım kuzey kutbunda oturuyorsunuz gibi... Ya da benim iCloud ısı veriyor :)

Daha sonra bana MacBook'u ideal ısıda tutmak ile ilgili makale atacağını söyledi, atmadan önce de orada birkaç madde okudu, "cihazı battaniye üzerinde kullanmayın", "serin yerde kullanın" vb. gibi. Cam kenarında tahta masada kullanıyorum dedim.
Baktı ki tamam deyip kapatmayacağım, bilgisayarıma bağlanmak istedi.
Nasıl bir bağlantı kurduğunu nerelere gireceğini bilmediğim için ayrıca ekranda özel yazışmalarım vs. olduğu için şu an bağlanamayacağını söyledim.
Tamam dedi, başka zaman müsait olduğunuzda bağlanalım, data alırız, veri toplarız, onları şuraya göndeririz, orası buraya gönderir, orada şu işlem yapılır, şu araştırmaya girer oradan bilmem mühendislerimiz inceler falan deyince anladım ki bu adamlar işi yokuşa sürüyor, çünkü sesli konuşmadaki adam 30. dakika beni durumun normalliğine ikna etmeye çalışıyorsa (ki zaten sesinde bana inanma yoktu, kafasına koyduğu hedefe ulaşmak için konuşuyordu sadece), mühendis "sorun yok" deyince benim yapacak bir şeyim kalmaz ki bu işlem belki günlerce sürer.
Ben pes ettim.
İlk iş cihazın fotoğraflarını çekip satışa koyuyorum.
Önerim M1 Air'lere bulaşmayın. İyi günler.

Bu arada benim umudum kalmadı, tavsiye vermenize gerek yok ben cihazı ilana koyalı oluyor bayağı... Alacak arkadaş hakkını helal etsin.

Son düzenleme:
Yazdıklarının bir kısmına katılıyorum bir kısmına katılmıyorum mesela teknik destekteki insanların karşısındakini hiçbir şey bilmiyormuş gibi yardımcı olamaları gerekir bu gayet doğal ve evet bazıları çok nazikken bazıları ilginç olabiliyor benim de başıma geldi.

İkinci kısım ısnıma sorunu gayet de yazılımsal olabilir, arka planda döngüye girmiş bir kod bloğu bu soruna sebep olabilir ya da anakartaki bazı üretim hataları bu soruna sebep olabilir. Mesela bazı çok basit uygulamalar ve web siteleri benim cihazımda da ısınmaya sebep oluyor (60-70 derece arası) oyun açtığımda 100 derecelere çıkabiliyor ama günlük kullanımda (Safari 4-5 sekme açık, mail açık, spoti açık, aynı anda pixelmator Pro ile tasarım yapıyorum) ısındığını görmedim fakat Discord M1 Mac'de güzel çalışmıyor bazen ısınmaya sebep oluyor.

Yani uzun lafın kısası büyük ihtimal yüklediğin bir uygulama, eklenti vb. bir şey arka planda döngü halinde kod çalışmasına sebep oluyor ya da anakartında üretim hataları var. Apple servisteki arkadaşın cihazların aynı ortamda aynı yazılımla test edilmesi lazım demesi gayet mantıklı arkadaşının macinin yedeğine alıp sonra onun macine senin yedeğini yükleyip aynı oramda denemen sorun olup olmadığı hakkında kesin bir veri verir. Anakrtında üretim hatası olsa cihazın durduğu yerde ısınması beklenir.

Bu yazdıklarım tamamen benim fikirlerimdir, fikirlerime katılmak zorunda değilsiniz.

Yazdıklarının bir kısmına katılıyorum bir kısmına katılmıyorum mesela teknik destekteki insanların karşısındakini hiçbir şey bilmiyormuş gibi yardımcı olamaları gerekir bu gayet doğal ve evet bazıları çok nazikken bazıları ilginç olabiliyor benim de başıma geldi.

İkinci kısım ısnıma sorunu gayet de yazılımsal olabilir, arka planda döngüye girmiş bir kod bloğu bu soruna sebep olabilir ya da anakartaki bazı üretim hataları bu soruna sebep olabilir. Mesela bazı çok basit uygulamalar ve web siteleri benim cihazımda da ısınmaya sebep oluyor (60-70 derece arası) oyun açtığımda 100 derecelere çıkabiliyor ama günlük kullanımda (Safari 4-5 sekme açık, mail açık, spoti açık, aynı anda pixelmator Pro ile tasarım yapıyorum) ısındığını görmedim fakat Discord M1 Mac'de güzel çalışmıyor bazen ısınmaya sebep oluyor.

Yani uzun lafın kısası büyük ihtimal yüklediğin bir uygulama, eklenti vb. bir şey arka planda döngü halinde kod çalışmasına sebep oluyor ya da anakartında üretim hataları var. Apple servisteki arkadaşın cihazların aynı ortamda aynı yazılımla test edilmesi lazım demesi gayet mantıklı arkadaşının macinin yedeğine alıp sonra onun macine senin yedeğini yükleyip aynı oramda denemen sorun olup olmadığı hakkında kesin bir veri verir. Anakrtında üretim hatası olsa cihazın durduğu yerde ısınması beklenir.

Bu yazdıklarım tamamen benim fikirlerimdir, fikirlerime katılmak zorunda değilsiniz.
Hocam öncelikle doğrudur bilmiyor gibi yaklaşması doğru olabilir ama bu arkadaşlar ezici bir üstünlükle yaklaşmaya çalışıyorlar, yani sen bilemezsin üslubuyla. Ben araştırdım, bende üç beş bir şey biliyorum diyemiyorsun yani. Onlar apple destek, onlar en iyisini bilirler, onlar ne derse doğrudur gibi yaklaşıyorlar. Siz ben şu programı kurdum ısı şu kadar gösterdi ama başkalarında şu kadar gösteriyor diye istatistiksel bir bilgi sunamıyorsunuz. Hemen eziyorlar.

İkinci olarak yazılımsal olabilir ama ben bilgisayara zaten normal zamanda ara ara sıfırlama yapıyorum. Bu adamlar da yazılım derken sıfırlama yapıp göndermişler. Yazılım derken onu kastettiklerini düşünüyorum, zira bu mesajları da tamir edenlerin değil kasadaki arkadaşların yazdığını düşünüyorum zira 3. şahıs yazısı gibi geldi bana, sanki tamirciler bunlara yaptık ettik tamam bişeyler yazın demiş bunlar da yazmış gibi.

Hocam doğru zaten javascript'de sonsuz döngüye girmiş sıkışmış sitelere girince bilgisayar bozulacak kadar ısınıyor ona lafım yok ama benim bilgisayarım saçma bir şekilde alakasız işlerde ısınıyor. Zaten konuyu gece açtım ama gündüz m1 kullanan başka arkadaşlar gelirse onlara sorabilirsiniz zira ben başka forumlarda falan da sordum, sizin dediğiniz gibi birçok işlem yapıp hatta daha fzla işlem yapıp 30-40 derecelerde takılıyorlarmış. Benimki normal üç beş saydığınız gibi şeyler yaparken 50 derece altına düşmüyor.
Discord'un her halini denedim tarayıcı, masaüstü, beta, kararlı çalışmadığını söyleyenler olsa da ısındığını söyleyen ben görmedim ayrıca beta versiyonda m1 desteği olduğuna dair yazılar okumuştum gene de sökmüyor.

Aynı ortamda test edin demesi doğru ama sorun bunları soruna çözüm olmak için değil, sorunu başlarından savmak için söylemeleri.
Ben arkadaşa aynı ortamda aynı şekilde denedik diyorum, bana iClouddaki dosya boyutu diyor.

Özetle konuyu komple okuduysanız kimse sorunu çözmek için yaklaşmadı hocam, hatta öyle bir seviyeye geliyorlar ki acaba ben mi suçlu çıkacağım, bana ceza mı verecekler diye korkmaya başlayacak seviyeye getiriyorlar.
Allah belamı versin, şerefsizim ki bilgisayar ısınıyor nolur inanın diyecek kadar yalvarmanızı bekliyorlar.

Dediğim gibi zaten bilgisayarı ha sattım de satacağım. Sadece bilinsin diye yazdım. M1 ısınıyor, hepsi değil ama bir kısmı, benimki öyle çıkar denerim 1-2 hafta sonra olmadı değiştirirler düzeltirler diye güvenmesinler diye yazdım.

Hocam öncelikle doğrudur bilmiyor gibi yaklaşması doğru olabilir ama bu arkadaşlar ezici bir üstünlükle yaklaşmaya çalışıyorlar, yani sen bilemezsin üslubuyla. Ben araştırdım, bende üç beş bir şey biliyorum diyemiyorsun yani. Onlar Apple destek, onlar en iyisini bilirler, onlar ne derse doğrudur gibi yaklaşıyorlar. Siz ben şu programı kurdum ısı şu kadar gösterdi ama başkalarında şu kadar gösteriyor diye istatistiksel bir bilgi sunamıyorsunuz. Hemen eziyorlar.

İkinci olarak yazılımsal olabilir ama ben bilgisayara zaten normal zamanda ara ara sıfırlama yapıyorum. Bu adamlar da yazılım derken sıfırlama yapıp göndermişler. Yazılım derken onu kastettiklerini düşünüyorum, zira bu mesajları da tamir edenlerin değil kasadaki arkadaşların yazdığını düşünüyorum zira 3. şahıs yazısı gibi geldi bana, sanki tamirciler bunlara yaptık ettik tamam bir şeyler yazın demiş bunlar da yazmış gibi.

Hocam doğru zaten JavaScript'de sonsuz döngüye girmiş sıkışmış sitelere girince bilgisayar bozulacak kadar ısınıyor ona lafım yok ama benim bilgisayarım saçma bir şekilde alakasız işlerde ısınıyor. Zaten konuyu gece açtım ama gündüz M1 kullanan başka arkadaşlar gelirse onlara sorabilirsiniz zira ben başka forumlarda falan da sordum, sizin dediğiniz gibi birçok işlem yapıp hatta daha fzla işlem yapıp 30-40 derecelerde takılıyorlarmış. Benimki normal üç beş saydığınız gibi şeyler yaparken 50 derece altına düşmüyor.
Discord'un her halini denedim tarayıcı, masaüstü, beta, kararlı çalışmadığını söyleyenler olsa da ısındığını söyleyen ben görmedim ayrıca beta versiyonda M1 desteği olduğuna dair yazılar okumuştum gene de sökmüyor.

Aynı ortamda test edin demesi doğru ama sorun bunları soruna çözüm olmak için değil, sorunu başlarından savmak için söylemeleri.
Ben arkadaşa aynı ortamda aynı şekilde denedik diyorum, bana ICloud'daki dosya boyutu diyor.

Özetle konuyu komple okuduysanız kimse sorunu çözmek için yaklaşmadı hocam, hatta öyle bir seviyeye geliyorlar ki acaba ben mi suçlu çıkacağım, bana ceza mı verecekler diye korkmaya başlayacak seviyeye getiriyorlar.
Allah belamı versin, şerefsizim ki bilgisayar ısınıyor ne olur inanın diyecek kadar yalvarmanızı bekliyorlar.

Dediğim gibi zaten bilgisayarı ha sattım de satacağım. Sadece bilinsin diye yazdım. M1 ısınıyor, hepsi değil ama bir kısmı, benimki öyle çıkar denerim 1-2 hafta sonra olmadı değiştirirler düzeltirler diye güvenmesinler diye yazdım.

Umarım en kısa zamanda seni mutlu eden bir çözüme kavuşursun satmak ya da cihazının istediğin şekilde çalışması gibi bende iki tane M1 Air 8 GB var biri uzay girisi biri normal gri ve ikisi farklı zamanlarda farklı yerlerden alındılar biri 9 aydır benimle biri 7 aydır Discord her türlü ısınmaya sebep oluyor hatta nefert ediyorum diyebilirim berbat programlanmış bir uygulamaya benziyor ve 50 derece yaz ayı için Discord da normal kış olunca 30-40 derece arasında takılan bilgisayarım bu sıralar normalde bile 40 derecenin altında inmiyor klima açarsam anında düşüyor. Arkadaşınınki ile aynı yedekten denemen lazım farklı kişilerin kullandığı cihazlar olursa farklılık gösterecektir aynı yedekten denerseniz kesin bir sonuç alabilirsiniz.
Tabii 100 derecelere çıkmıyor ya da 70 derecelere.
Apple teknik destekdekilerin bazıları öyle davanabiliyor benim de zamanında çok fazla görüşmem olmuştu. Sonra bir gün görüşmemde kıdemli yetkili ile bayağı arkadaş olmuştuk o da müzik prodiksiyonu ile uğraşıyormuş, elektrogitar çalıyormuş hatta siyasete bile girmiştik 1.5 saat konuşup gülüp eğlendikten sonra ismini söyleyemeden (lanet prosedürler) ayrıldı. 🥲
Mesela şu an bilgisayarım 40 derecelerde geziyor.

Ekran Resmi 2022-09-04 05.53.12.png

Dediğim gibi umarım her şey istediğin gibi gider.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu arada attığın fotografta Edge CPU'nun %100, 6'sını mı kullanıyor ben mi yanlış yere bakıyorum?

Yanlış anlama seni yargılamaya çalışmıyorum sadece bu sorunun senin bilgisayarından mı yoksa genel olarak M1 ile yazılım uyumsuzluğundan mı kaynaklandığını anlamaya çalışıyorum.
Edge'in CPU'ya yüklediği işlem güçünün bir benzerini tasarım programında gereksiz katman ekleyerek denedim ve sonuç 70-80 dereceler.
Tabii ki satman gayet doğal çünkü belli ki kullandığın yazılımlarla M1 MacBook tam uyumlu değil.

Ekran Resmi 2022-09-04 06.17.01.png

200 yazdığına bakma genel olarak 100 seviylerinde tuttum o bir anlık fırladı.

Son düzenleme:
M1 gibi güçlü bir çipe fan koymamalari baştan hata zaten bence. Intel pentium olsa anlayacağım kardeşim de :D şimdi tabi düşük güç tasarrufundan dolayı koymamışlardir.

M1 gibi güçlü bir çipe fan koymamalari baştan hata zaten bence. Intel Pentium olsa anlayacağım kardeşim de :D şimdi tabii düşük güç tasarrufundan dolayı koymamışlardir.

Teknik olarak çok yanlış bir bakış açısı yonganın soğutulma ihtiyacı gücü ile alakalı değil verimliliği ile alakalı. Şöyle mesela biz toplama işlemi yapacağız bunun için yonga 10Watt kullanıyor ama bunun sadece 6Wattı işlem için kullanılırken 4Wattı ısı enerjisine çevriliyor yani 4Watt kayıbımız var. Rakamlar farazi kısacası bizim verdiğimiz enerjinin yüzde kaçının ısıya dönüştüğü önemli yani buna verimlilik diyoruz. Peki bunu azaltamak için ne yapıyorlar aslına birçok detay var ama en önemlisi üretim boyutu transistörler ne kadar küçük olursa o kadar verimli olur. M1 de pemtiumdan kat kat vermli yani pentiuma fan koymak daha önemli tabii M1 için de konulsa fena olmaz daha serin çalışır.

Teknik olarak çok yanlış bir bakış açısı yonganın soğutulma ihtiyacı gücü ile alakalı değil verimliliği ile alakalı. Şöyle mesela biz toplama işlemi yapacağız bunun için yonga 10Watt kullanıyor ama bunun sadece 6Wattı işlem için kullanılırken 4Wattı ısı enerjisine çevriliyor yani 4Watt kayıbımız var. Rakamlar farazi kısacası bizim verdiğimiz enerjinin yüzde kaçının ısıya dönüştüğü önemli yani buna verimlilik diyoruz. Peki bunu azaltamak için ne yapıyorlar aslına birçok detay var ama en önemlisi üretim boyutu transistörler ne kadar küçük olursa o kadar verimli olur. M1 de pemtiumdan kat kat vermli yani pentiuma fan koymak daha önemli tabii M1 için de konulsa fena olmaz daha serin çalışır.
Konuyla alakasız ama M1 Air almayı düşünüyorum NFS Most Wanted oynatabiliyor mu? Bir kaynakta PS2 emulatörü ile oynuyor. Bu mümkün mü?

Yeni konular

Geri
Yukarı