Rehber MacBook M1 çip Firmware (BIOS) kurtarma

Merhabalar,
Başımdan geçen bi olayı anlatmak istiyorum.Dün akşam iPhone cihazımdan Mac cihazımı kitlemeyi denedim. Eğer çalınırsa diye test ediyordum. Masa üstünde bi anda MacBook dondu ve kapandı kapanış o kapanış bir daha ne apple logosunu görebildim ne de güç tuşuna uzun basarak kurtarma moduna girebildim.Biraz korktum, cihazımı tuğla yaptığımdan endişeleniyorum. Ekranda şu işaret çıkıyordu:

IMG_0040.jpeg

Biraz araştırınca tek çözümün bu Mac'i kurtarmak için başka bir Mac'den Apple Configuratior 2 ile firmware güncellemesi yapmak olduğunu öğrendim. Bazı cihazlar güncellenirkende bu sıkıntı olabiliyormuş. Her neyse bu işlemi nasıl yapmanız gerektiğin anlatacağım zira Türkce kaynak yok. Apple bu işlem için canlandırma diyor cihazın en son kalesi dfu mod. Benim cihazımda şunlar çalışmıyordu: MacOS, RecoveryOS, İnternetRecovery cidden korkutucu bir durum. Bu arada kurtarılacak cihazın içindeki macOS sürümü ile kurtaran cihazın içindeki macOS sürümünü aynı tutmanızda fayda var.Her neyse M1 Mac için nasıl yapılacağına geçelim.

1)Kurtarıcı cihaza MacApp Store'dan Apple Configuratior 2 uygulamasını indirin.Apple'ın kendi uygulaması.

2)Kurtarılması gereken cihazı kapama tuşuna uzun basarak kapayın.

3)Kurtarılması gereken cihaz ile kurtarıcı cihaz arasında bağlantı kurmamız gerek. Kutudan çıkan Type-C to Type-C kablo bu iş için idealdir.
ÖNEMLİ: Hangi porta taktığınız çok önemli M1 Macbooklar için ekrana en yakın olan Type-C noktasına takmanız gerek. İki cihaz içinde ekrana yakın olan porta takın. Ama intel macler için farklı bu yazının sonundaki sayfadan daha ayrıntılı makaleye ulaşacaksınız.

IMG_0037.jpeg

4)Şimdi kurtarıcı cihazdan Apple Configuratior 2 uygulamasını açın.

5)Zor kısma geldik bi sayaç ayarlayın ve kurtalırması gereken cihaz için şu tuş kombinasyonlarını izleyin (M1 Macbooklar için geçerli)
Sol Control + Sol Option + Sağ Shift + Güç Tuşu bu kombinasyona basılı tutun tam 10 saniye basmanız gerek 10 saniye sonra sadece güç tuşuna basılı tutmayı sürdürün kurtaran cihazın ekranında dfu simgesini görene kadar. Kurtarılan Mac'in ekranı hiç bir tepki vermeyecektir şaşırmayın. Önemli olan kurtaran Mac'in ekranında görünmesi.

6)Şimdi büyük DFU yazısına iki parmağınızla tıklayın ve açılan menüden Advanced sekmesi altından Revire Device kısmını seçin. Bu işlemde normal şartlarda veri kaybı olmaz ama sorumluluk kabul etmiyorum. Bu size uygun Mac Frameware'ını bulup indirmesini sağlayacaktır ve otomatik olarak kurulacaktır.

da25bd35d90bd4291cb4ca4f0b7764c6.png
Eğer bu yönete olmazsa ki bende olmadı dfu sekmesinden Restore seçeceğini seçip deneyebilirsiniz ancak tüm verileriniz silinecektir.

Evet bu da başımdan geçen ilginç bi olay başka sıkıntı yaşıyanlar canını sıkmasın ve çözümü olduğunu bilsin diye yazıyorum.Sanki cihazınız tuğla olmuş gibi görünüyor ama son bi yöntem daha var o da bu. Ben belli bir yerden sonra apple destek ile işlemlerime devam ettim şu anda Mac'im açıldı ve sıkıntısız kullanıyorum.

İşte Apple'ın makalesi

Yeni konular

Geri
Yukarı