Macbook Pro 560/X vs 5300M

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
15
Yer
Ötüken
5300M cihazlar pahalandı. 22K'dan aşağı bulunmuyor. Kendileri 2019 model, 560X gibi modeller de minimum 2017 model oluyor. Mesela 22 binden referans alalım. 5300M cihazların pil devri kafadan 1.5-2 kat daha büyük. 3-4 yılda taksi çıkması gibi olmuş. 850 döngülü olanlara 23K falan yazmışlar. M1 Pro almamamın nedeni Paralels yüzünden R6S'in Anti Cheat özelliğinin bile çalışmaması. O kadar para verip daha 1 oyundan bile sorun yaşayacaksam şu an almam daha iyi. Bootcamp kullanacağım. Ayrıca bu cihazlar hep 16GB RAM ve minimum i7 ile geliyor. Ne düşünüyorsunuz 500-600'ün üzerinde pil devri sorun yaratır mı? Değiştirmeye çalışsam kaç bin ister yetkili servis? Kendim alıp takarım ama 3. parti piller iyi olmuyor.

Bu paraya ikinci elden 3060 laptop bile alırım ama bir kere Macbook Pro kullanınca ben diğer laptoplardan kullanmam şahsen.

5300M doğrudan daha yeni bir GPU ve seçenekler arasında en hızlısı. Kabaca GTX 1060 teorik performansı var ancak uyumluluk katmanları vs. performans daha az olacaktır. 5300M 7 nm, diğerleri 14 nm. Bu sebeple pil tüketiminde 5300M daha avantajlı olacaktır ki performansına rağmen güç tüketimi 25 Watt daha az. Darboğaz bayağı olacaktır en yaygın yöntem olan Crossover için DirectX-Vulkan çeviricisi olan DXVK ve Vulkan-Metal çevirisici olan MoltenVK çalışacak. Bu GPU'nun Metal 3 destekleyip desteklemeyeceğinden de emin değilim, AppStore'daki oyunları tam performansıyla da kullanamayabilirsiniz. Metal 3 ile DLSS muadili teknolojiler falan geldi. Ama her halükarda 22 bin liraya çok yazık olur. Bu arada Macbook'larda Pro takılı semi-custom veya yeniden markalandırmış AMD veya NVIDIA çiplerini kullanıyor, karşılaştırma ve kaynaklarda buna dikkat edin.

sonuclar.jpeg

Son düzenleme:
Tam anlamadım hocam.

Bootcamp kullanacağım.

M1 Pro 8/256 modelini mi öneriyorsunuz yani?
Atıyorum Windows PC'de 560X ise Mac'da 560X Pro. Bootcamp hakkında fikrim yok sürücüsü vs. var mı diye. Daha iyi tercih olur ama bellek 16 olsun bence, oyun oynayacaksanız 256 GB'da yetmez.

Atıyorum Windows PC'de 560X ise Mac'da 560X Pro. Bootcamp hakkında fikrim yok sürücüsü vs. var mı diye. Daha iyi tercih olur ama bellek 16 olsun bence, oyun oynayacaksanız 256 GB'da yetmez.
M1 Pro'da Paralles veya CrossOver olaylarında online oyunlarda sıkıntı çıkartıyor. AAA oyunlar için şans verilebilir ama. 1600P medium ayarlarda kasmadan Metro Exodus bile oynatabiliyor.

Geri
Yukarı