Mac'lerde Windows oyunlarını ücretsiz oynama

Bu mevzu çıkalı bayağı oldu ama TR'de konuşan olmadığı için rehber hazırlama gereği duydum.

Öncelikle Whisky'yi indireceğiz.
Kendisi bağımsız bir geliştirici tarafından sunulan açık kaynak kodlu bir Game porting tool çalıştırıcısı.
GitHub sayfasından indiriyoruz ve kuruyoruz.

1700159718914.png

Böyle bir ekran karşılayacak "sonraki" butonuna basıyoruz ve Game porting tool'u kendisi otomatik yüklüyor. Devam etmeden önce bize steam.exe lazım.

Steam'in indirme sayfasına gidiyoruz ve Windows için Steam'i indiriyoruz.
1700159472435.png

Steam.exe yi indirdikten sonra whiski'ye geri dönüyoruz.
1700159341009.png

Bu ekranda "bottle oluştur" tuşuna basıyoruz.
1700160205755.png

Buraya istediğiniz ismi girebilirsiniz. İsim girdikten sonra oluştur tuşuna basıyoruz.
1700160296466.png

1700160340948.png

Çalıştır tuşuna basıyoruz ve indirdiğimiz steam.exe dosyasını seçip çalıştırıyoruz.
1700160393279.png

Burdan sonrası tamamen steam kurulumu. Kurup istediğiniz oyunu indirip oynayabilirsiniz. Deneyiminizi konunun altına yazmayı unutmayın.

ÖNEMLİ UYARI: Portal gibi 32 bit oyunlarda performans ne kadar iyi olursa olsun saçma bir şekilde 110 dereceleri gördüm. Portaldan çok daha ağır oyunlarda bile 70 derecelerde gezdi işlemci. 32 bit oyunları çalıştırmakta sıkıntılar yaşanabiliyor, önermem.

1700160638992.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu mevzu çıkalı bayağı oldu ama TR'de konuşan olmadığı için rehber hazırlama gereği duydum.

Öncelikle Whisky'yi indireceğiz.
Kendisi bağımsız bir geliştirici tarafından sunulan açık kaynak kodlu bir Game porting tool çalıştırıcısı.
GitHub sayfasından indiriyoruz ve kuruyoruz.

Eki Görüntüle 2018141

Böyle bir ekran karşılayacak "sonraki" butonuna basıyoruz ve Game porting tool'u kendisi otomatik yüklüyor. Devam etmeden önce bize steam.exe lazım.

Steam'in indirme sayfasına gidiyoruz ve Windows için Steam'i indiriyoruz.
Eki Görüntüle 2018137
Steam.exe yi indirdikten sonra whiski'ye geri dönüyoruz.
Eki Görüntüle 2018134
Bu ekranda "bottle oluştur" tuşuna basıyoruz.
Eki Görüntüle 2018153
Buraya istediğiniz ismi girebilirsiniz. İsim girdikten sonra oluştur tuşuna basıyoruz.
Eki Görüntüle 2018156
Eki Görüntüle 2018158
Çalıştır tuşuna basıyoruz ve indirdiğimiz steam.exe dosyasını seçip çalıştırıyoruz.
Eki Görüntüle 2018160

Burdan sonrası tamamen steam kurulumu. Kurup istediğiniz oyunu indirip oynayabilirsiniz. Deneyiminizi konunun altına yazmayı unutmayın.

ÖNEMLİ UYARI: Portal gibi 32 bit oyunlarda performans ne kadar iyi olursa olsun saçma bir şekilde 110 dereceleri gördüm. Portaldan çok daha ağır oyunlarda bile 70 derecelerde gezdi işlemci. 32 bit oyunları çalıştırmakta sıkıntılar yaşanabiliyor, önermem.

Eki Görüntüle 2018172
Bu şekilde korsan lethal company oynanır mı?

Bu şekilde korsan lethal Company oynanır mı?

EXE biçiminde kuruluyorsa muhtemelen oynanır. Oyun servisleri dışı kullanmayı daha çözemedim. Vice City oynamayı denedim ama klasör olarak inen oyunları açamıyor ya da ben nasıl açılacağını anlamadım.

EXE biçiminde kuruluyorsa muhtemelen oynanır. Oyun servisleri dışı kullanmayı daha çözemedim. Vice City oynamayı denedim ama klasör olarak inen oyunları açamıyor ya da ben nasıl açılacağını anlamadım.
Steam den oyun ekle deyip oyunun exe dosyasını seçip oyunu çalıştırabilirim yani?

Öncelikle rehber için teşekkürler. Sorunun kaynağı muhtemelen .Net, DirectX gibi Steam'in otomatik kurduğu yardımcı uygulamaları elle kurmanın gerekmesidir, Linux'ta neredeyse mükemmel çalışan bir aracın burada çalışmaması için (MacOS'da 32 bit desteği olmaması dışında) bir sebep yok ki bildiğim Wine temelli 2 uygulama daha var MacOS için.

Anladığım kadarıyla bu uygulama aslında CrossOver temelliymiş ki o da Wine temelli (açık kaynak kodlu) ama ücretli bir uygulama.

Selamlar, Macbook Pro M1 işlemci 2020 model 8 gb ramli cihazıma whisky programını kurdum. Gösterdiğiniz aşamaları yaparak steam'i indirdim, açtım. Bu işe başlama amacım olan Red Alert 2 collection satın aldım indirdim.
Oyna dediğimde oyun
'Error - Unable to set the video mode'
uyarısıyla karşılaştım. İnternette aynı uyarıyı windows bilgisayarlarda alanlara yönelik çözüm önerileri gördüm. Çözüm oyun içi ayarlar gibi geldi. bir türlü sorunu çözemedim.

Selamlar, Macbook Pro M1 işlemci 2020 model 8 gb ramli cihazıma whisky programını kurdum. Gösterdiğiniz aşamaları yaparak steam'i indirdim, açtım. Bu işe başlama amacım olan Red Alert 2 collection satın aldım indirdim.
Oyna dediğimde oyun
'Error - Unable to set the video mode'
uyarısıyla karşılaştım. İnternette aynı uyarıyı windows bilgisayarlarda alanlara yönelik çözüm önerileri gördüm. Çözüm oyun içi ayarlar gibi geldi. bir türlü sorunu çözemedim.
EA'nın yardımlaşma formunda birisi şöyle bir yardım paylaşmış ;

'' 1. Make sure to install DirectX 11

2. Go to game folder: -> C:\Program Files (x86)\EA Games\Command & Conquer The First Decade\Command & Conquer Red Alert(tm) II\RA2

in this directory you will find a "RA2.ini" file. Open it -> Scroll down to the section that shows the following:

[Video]
ScreenWidth=1366
ScreenHeight=768
StretchMovies=no

'' Bu çözümü DirectX 11 dışında uyguladım. Whisky içinden ulaştığım kaynak dosyalarda .ini uzantılı 3 dosyada da verilen. genişlik ve yükseklik ayarlarını yazdım. Sonrasında oyun açıldı. Ama inanılmaz ağır ve yavaşlıktan oynaması son derece zordu ve bir yerde macbook komple dondu. Hiçbir işlem yapamadım. Ancak açma-kapama tuşuna basılı bilgisayarı kapatabildim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı