OpenCore macOS Big Sur/Monterey/Ventura'da Nvidia Web Sürücüsü çalıştırma (Maxwell/Pascal/Fermi/Tesla)

Rehbere başlamadan önce şunu belirteyim, bu işlem ile kesin sonuç alamayabilirsiniz. Bu yamalar oldukça deneyseldir ve High Sierra'daki Web Sürücülerinden beklenen birçok özelliği desteklemez.

İlk olarak configinizi ProperTree ile açın ve NVRAM>Add>7C...>boot-args kısmına amfi_get_out_of_my_way=0x1 ngfxcompat=1 ngfxgl=1 ve nvda_drv_vrl=1 ekleyin.
Ekran Resmi 2022-08-11 17.08.48.png

Bundan sonra yine NVRAM>Add>7C... kısmına gelin ve csr-active-config'i FF0F0000 olarak ayarlayın.
Ekran Resmi 2022-08-11 17.56.31.png

Bu sefer NVRAM>Delete>7C... kısmına gelin ve sağ tıklayıp New child under'a basın String olarak ayarlı olduğundan emin olun ve eklediğiniz girdinin karşısına csr-active-config yazın.
Ekran Resmi 2022-08-11 17.58.26.png

Sonrasında bu dosyadaki kernel yamasını ProperTree ile kopyalayın ve kendi configinizdeki Kernel>Patch kısmına ekleyin.
Ekran Resmi 2022-08-11 17.46.07.png

Bütün işlemleri yaptıktan sonra configi kaydedin ve macOS'e geçin, buradan OpenCore-Patcher-GUI.app.zip'i indirin ve OpenCore Legacy Patcher'ı açın. Post Install Root Patch'e basın ve Start Root Patch'e basıp işlemi başlatın.
1660231484289.png

1660231461095.png

İşlem bitince bilgisayarı yeniden başlatın.

Test edilmiş konfigürasyonlar:
Grafik Kartı​
Mimari​
Test Edilmiş Sürümler​
Test Edenler
GTX 680​
Kepler - GK104​
12.1​
dosdude1
GT 710​
Kepler - GK107​
12.5 Beta 1​
khronokernel
GTX 650 Ti BOOST​
Kepler - GK106​
12.4​
Flagers
Quadro K620​
Maxwell - GM107​
10.14.3, 12.5 Beta 1​
khronokernel
GTX 860M​
Maxwell - GM107​
11.4, 12.3.1​
IronApple
GT 1030​
Pascal - GP107​
12.3.1​
Jazzzny
GTX 1050Ti​
Pascal - GP107​
12.3.1​
Jazzzny

Technopat üyelerinden test edenler:
Grafik Kartı​
Mimari​
Test Edilmiş Sürümler​
Test Edenler
GTX 1050 Ti​
Pascal - GP107​
11.6.5​
@raknhocam
GT 1030Pascal - GP10712.5, 12.5.1@turko35408
GTX 950Maxwell - GM20611.6.5@kebab man
GTX 1050 TiPascal - GP10712.6.2, 13.1@eflanili7881

@raknhocam ile GTX 1050Ti ve Big Sur ile denedik, her şeyin düzgün çalıştığı söylenemez. Mesela ekran kaydı aldıktan sonra kaydı izleyince videonun tamamı mavi şekilde gözüküyor, yani ekran kaydını düzgün alamıyor. Onun dışında pek bir sorun yok gibi.
1660583467795.png

Bir de macOS sürümünü yükseltip geçmenizi önermiyorum, biz o şekilde denediğimizde uygulamalarda çok fazla bozulmalar olmuştu.

Kaynaklar:

Son düzenleme:
GM206 GTX 950 Big Sur 11.6.5 (20G527) için 2 günlük kullanımdan gördüğüm hata ve bugları yazmak istiyorum.
Bir de yazılım güncellemesi var Big Sur için yapsam mı yapmasam mı kararsız kaldım. Sence yüklemeli miyim @e.n.e.s
Apple yerleşik uygulamaları ilk açıldığında çıkan yenilikleri gösteren pencereleri "sürdür" seçeceğine tıklayıp kapatamıyorsunuz. Enter tuşuna basmak gerekiyor.
iMovie ve Garageband iki uygulama da kullanılmıyor. iMovie açılır açılmaz kapanıyor. Garageband ise "grafik sıfırlanamıyor" hatası veriyor.
Harita uygulamasında ise street view açmak istediğimde street view penceresi siyah oluyor ve hiçbir şekilde gözükmüyor. Karanlık mod açıkken ise ne 3B harita ne trafik ne de uydu görüntüsü net gözükmüyor acayip şekilde kararıyor pencere. Açık görünüş modunda ise sorun yok ama street view hala kullanılamıyor.
Bir klasör ya da masaüstüne sağ tıklayıp "iPhone'den içe aktar" seçeneği altındaki hiçbir şey-de çalışmıyor.
Legacy patch yapmadan önce ise macOS daha çabuk boot edip kullanıma hazır hale geliyordu. Patch yaptıktan sonra elma logosu ilk önce düşük çözünürlükte doluyor ardından anlık siyah ekran olarak yüksek 1080p oluyor ve tekrar dolmasını bekliyorum. Belki kullandığım EFI ve donanımım yüzünden yavaştır bilmiyorum. EFI temizleme işlemini düzgün yapamadım sanırım.
Genel kullanımda hiçbir takılma, kasma ya da hata yok. Spotify açıp Technopat Sosyal'de dolaşıyorum, Online satranç oynuyorum. Apple TV ve Amazon Prime ile film ve diziler izledim. (Bu arada LOTR: Güç yüzükleri dizisi harika olmuş, mutlaka izleyin)
Bir benchmark da yapmadım. macOS deneyimi olması gerektiği gibi güzel ve akıcı.
Bir de ekran kaydı almak istediğimde video kayıt ediliyor fakat mouse hariç her yer sarı. :D

Son düzenleme:
GM206 GTX 950 Big Sur 11.6.5 (20G527) için 2 günlük kullanımdan gördüğüm hata ve bugları yazmak istiyorum.
Bir de yazılım güncellemesi var Big Sur için yapsam mı yapmasam mı kararsız kaldım. Sence yüklemeli miyim @e.n.e.s
Apple yerleşik uygulamaları ilk açıldığında çıkan yenilikleri gösteren pencereleri "sürdür" seçeceğine tıklayıp kapatamıyorsunuz. Enter tuşuna basmak gerekiyor.
iMovie ve Garageband iki uygulama da kullanılmıyor. iMovie açılır açılmaz kapanıyor. Garageband ise "grafik sıfırlanamıyor" hatası veriyor.
Harita uygulamasında ise street view açmak istediğimde street view penceresi siyah oluyor ve hiçbir şekilde gözükmüyor. Karanlık mod açıkken ise ne 3B harita ne trafik ne de uydu görüntüsü net gözükmüyor acayip şekilde kararıyor pencere. Açık görünüş modunda ise sorun yok ama street view hala kullanılamıyor.
Bir klasör ya da masaüstüne sağ tıklayıp "iPhone'den içe aktar" seçeneği altındaki hiçbir şey-de çalışmıyor.
Legacy patch yapmadan önce ise macOS daha çabuk boot edip kullanıma hazır hale geliyordu. Patch yaptıktan sonra elma logosu ilk önce düşük çözünürlükte doluyor ardından anlık siyah ekran olarak yüksek 1080p oluyor ve tekrar dolmasını bekliyorum. Belki kullandığım EFI ve donanımım yüzünden yavaştır bilmiyorum. EFI temizleme işlemini düzgün yapamadım sanırım.
Genel kullanımda hiçbir takılma, kasma ya da hata yok. Spotify açıp Technopat Sosyal'de dolaşıyorum, Online satranç oynuyorum. Apple TV ve Amazon Prime ile film ve diziler izledim. (Bu arada LOTR: Güç yüzükleri dizisi harika olmuş, mutlaka izleyin)
Bir benchmark da yapmadım. macOS deneyimi olması gerektiği gibi güzel ve akıcı.

Ben de de, Safari hariç 2 tarayıcı siyah ekranda kalıyor (Google ve Yandex). Ayrıca bazen açılışta karıncalanma olup düzeliyor. :) Ama bunlara değer.

Merhabalar. OCLP güncellendi. Bazı sorunlar giderilmiş:

Son düzenleme:
MacPro6,1 SMBIOS kimliği ile macOS Monterey 12.6.2 sürümünde OpenCore Legacy Patcher 0.6.1'i kullanarak OpenCore 0.8.6 sürümüyle MSI NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC ekran kartını çalıştırdım.
IMG_20230124_153049.jpg

Saydam alanlardaki ufak hatalar dışında bir problem göremedim. Başka problem varsa yazarım.

Son düzenleme:
Elinize sağlık hocam, sizi de test edenlere ekliyorum. Güncel sürüm olarak Ventura denemek istiyorsanız deneyebilirsiniz, destek eklendi diye hatırlıyorum.

Elinize sağlık hocam, sizi de test edenlere ekliyorum. Güncel sürüm olarak Ventura denemek istiyorsanız deneyebilirsiniz, destek eklendi diye hatırlıyorum.
Tamamdır. Bir ara deneyeceğim. Sonunda High Sierra'dan zincirleri kurtardım :)

:)
IMG_20230125_193540.jpg

IMG_20230305_140652.jpg

macOS'u 13.2.1 sürümüne güncellemiş bulunuyorum. Fakat 13.2.1 için uygun KDK çıkmadığından grafiği yamalamak için OpenCore'un derlenmemiş bir sürümü olan 0.6.2 ile sistemi yamaladım. Uygun KDK çıktığında 0.6.1 ile de sistemin yamalanabileceğini düşünüyorum.

Pardon, OpenCore Legacy Patcher'ın derlenmemiş bir sürümüyle 🙂.
IMG_20230305_142149.jpg

Ayrıca macOS Big Sur'un 11.7.4 sürümü de çalışıyor. Big Sur ve Monterey'de KDK gereksinimi olmadığından OpenCore Legacy Patcher 0.6.1 ile Big Sur'u yamalayabildim.

Son düzenleme:
Hocam OCLP yeni versiyonları çıktı. Şu an son sürüm 0.6.1. Rehber sürümü farklı buna binaen rehberdeki adımlarda bir değişiklik oldu mu?
Ventura 13.2.1 için KDK çıkmadığından derlenmemiş bir sürüm olan 0.6.2 ile sistemi yamaladım. Bu sürüm sistemin versiyonuna en yakın olan KDK'yı indirebiliyor (13.2.1 için 13.2'ye ait KDK iş görüyor.). Bunun için:

- Terminal'de "xcode-select --install" ile komut satırı araçlarını kurun.
- Python'un 3.10 sürümünü indirip kurun.
- Ev klasörü altında "Developer" adlı bir klasör oluşturun. Buraya OpenCore'un en son sürümüne ait kaynak kodu inecek (Bu klasör mevcutsa es geçin.).
- "cd ~/Developer" yazıp geliştirici klasörü içine girin.
- "git clone GitHub - dortania/OpenCore-Legacy-Patcher: Experience macOS just like before" yazıp kaynak kodunu eşleyin.
- "cd ./OpenCore-Legacy-Patcher" yazıp klonlanan depo içine girin.
- "pip3 install -r requirements.txt" ile gerekli Python paketlerini yükleyin.
- "GitHub - dortania/PatcherSupportPkg" adresinden Code kısmından Download ZIP ile bu paketi çekin.
- ZIP içindeki Universal-Binaries klasörünü "~/Developer/OpenCore-Legacy-Patcher/payloads" klasörünün içine taşıyın. Bu yamalama esnasında paket bulunamadı hatasını düzeltecek.
- "python3 ~/Developer/OpenCore-Legacy-Patcher/OpenCore-Patcher-GUI.command" ile OpenCore Legacy Patcher'ın 0.6.2 sürümünü başlatın.
- Sistemi normal biçimde yamalayabilirsiniz.

Linkler otomatik çevrilmiş. Linkin adresini yazıp "git" komutunu çalıştırın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı