macOS Sonoma & Windows 11 tek NVMe Disk ile Multiboot yapma

Erkan DERYA

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
16 Gb DDR5
SSD veya HDD modeli
2 TB NVME
Ekran kartı
AMD 5700XT
Anakart
Asus Tuf Gaming Z690 Plus
İşlemci
intel I5 13600KF
Merhaba arkadaşlar, birçok macOS kurulumları ile uğraştım, Şimdi yaşadığım problem. Tek parça 1 Terabyte NVMe Disk içinde Windows 11 ve macOS Sonoma Yüklü, tabii iki sitemde sorunsuz çalışıyor. Tek disk olduğu için hem macOS ve Windows aynı EFI klasörü üzerinde açılış yapıyor. Buraya kadar bir sorun yok. Fakat Windows 11 açıldıktan sonra CPUID'ya da Geekbench gibi yazılımlarda Anakart Modeli ya da bilgisayar bilgisi Mac 19.1 olarak görünüyor, aslında sistem ASUS TUF Gaming Z690 Plus, bunun sebebi OpenCore ile açılış ve SMBIOS'taki bilgilerden kaynaklanıyor, Eğer OpenConfigrator ile Platforminfo/UpdateSMBIOSMode/custom seçersek Windows doğru isimleniyor fakat bu sefer de macOS USB kapılarını kaybediyor.

OpenCore Multiboot Tek disk üzerinde uğraşan arkadaşlar varsa, sizler Windows'ta makine bilgileriniz Mac olarak mı yoksa anakartın bilgilerini mi görüyorsunuz.

Uzun bir yazı oldu, fakat bu konular ayrıntılı anlatım istiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İmac olarak görünmesi sana ne gibi bir zarar veya eksiklik veriyor ? Öyle görünmesini istemezsen OC ile Windows'u açmak yerine Direkt Windows boot manager ile sistemi açabilirsin.
1. Boot manager ile açmak için Asuslarda mecburen F12 tuşuna basarak boot seçmek zorunda kalıyorsun.
2.Bilgisayarın Windows işletim sisteminde imac olarak görünmesinin bir zararı olacakmı zamanla göreceğim.
Forumda bu tarz bir sorunla karşılaşan varmı ? Tek Nvme diske iki sistem kurup Windowstaki anakart ismi nasıl gözüküyor diye merak ettim.

Geri
Yukarı