Manjaro GNOME vs Fedora GNOME

Ben tam olarak ne yapacağım anlamadm. Adım adım anlatabilir misiniz?
Yanılmıyorsam gtk-3.0 configlerinin tamamı değilse de bir kısmı 4.0 ile destekleniyor ve ln -s .config/gtk-3.0 .config/gtk-4.0 dediğinde kullanabiliyorsun. Ama 46 ile configlerde değişiklik yaptılarsa bir fikrim yok. En son gnome temaladığım da versiyon 43'tü sanırım.

Yok abi yok yine 3 saatim boşa gitti. Linux bitti benim için. Eskiden çok severdim ama şimdi bence kullanılmaz. Karışık arayüz, gereksiz kaynak kullanımları, oyun performansı, açılıi süreleri, falan hiç iyi değil. Windows 10 devam.

Kullanımı bu kadar zor bir dağıtımı tavsiye etmeniz bence doğru değil. Windows'tan yeni geçen birisini uygulama mağazası olmayan, terminal odaklı bir dağıtım kullanması çok yorar. EndeavourOS'tan kaçarak uzaklaşsın yeni başlayanlar.
Ben yıllardır Linux kullanıyom ya. Ubuntu 18'e kadar da kullanırdım, sonra saldım.

Yok abi yok yine 3 saatim boşa gitti. Linux bitti benim için. Eskiden çok severdim ama şimdi bence kullanılmaz. Karışık arayüz, gereksiz kaynak kullanımları, oyun performansı, açılıi süreleri, falan hiç iyi değil. Windows 10 devam.

Çünkü GNOME'de ısrar ediyorsun.
Sence Fedora neden 41 veya 42ci sürümde GNOME yerine başka bir masaütüne geçmeyi planlıyor.
GNOME eski GNOME değil de ondan. Hantallaştı.
Her şeyi cicili bicili grafik arabirim ile ama hantallaşarak yapıyor.
Bence cinnamona şans ver o da GNOME tabanlı ama törpülenmiş bir eski GNOME.
Ayrıca dediğim gibi RPM-fussion aktifleştirilmeli.

Hantallık dediğin eğer oyunlarsa ona çözüm yok. Çünkü önce Wine arkada açılıyor sonra oyun wine (ismi proton da olsa xyz de olsa altyapı wine) içinde açılıyor. Açıldıktan sonra ise sorunsuz çalışıyor ama açılış yavaş.

Çünkü GNOME'de ısrar ediyorsun.
Sence Fedora neden 41 veya 42ci sürümde GNOME yerine başka bir masaütüne geçmeyi planlıyor.
GNOME eski GNOME değil de ondan. Hantallaştı.
Her şeyi cicili bicili grafik arabirim ile ama hantallaşarak yapıyor.
Bence cinnamona şans ver o da GNOME tabanlı ama törpülenmiş bir eski GNOME.
Ayrıca dediğim gibi RPM-fussion aktifleştirilmeli.

Hantallık dediğin eğer oyunlarsa ona çözüm yok. Çünkü önce Wine arkada açılıyor sonra oyun wine (ismi proton da olsa xyz de olsa altyapı wine) içinde açılıyor. Açıldıktan sonra ise sorunsuz çalışıyor ama açılış yavaş.
Hocam hem hantallık hem de stabil olduğunu düşünmüyorum Linux'un. Windows hiç olmaz ise kararlı çalışıyor benim bilgisayarımda.

Sessiz, hızlı açılıyor ve hızlı kapanıyor, çok hızlı yeniden başlıyor. Oyunlarda tepkisel olarak çok ve program desteği var. Birkaç ufak yazılımla da hafiften Linux'ta ihtiyacım olacak şeyleri ekledim.

Örnek 1 MB Ram tüketen eksta panel. Otomatik gizleniyor ve fareyi sürüklediğim zamanda açılıyor.

Bu arada Gnome'un tasarımı da çok iğren. Bir sürü de iyileşitirme yaptıım ama Ubuntu'daki gibi asla olmuyor. Ubuntu'da ekran kartında sorun yaşatıyor benim.

Hocam hem hantallık hem de stabil olduğunu düşünmüyorum Linux'un.
Dağıtımdan dağıtıma geceyle gündüz gibi fark ediyor. Nvidia GPU'lu bilgisayarlar da, Nvidia için ekstra destek konulmuş dağıtımları kullanmak daha mantıklı. Manjaro her ne kadar sevmesemde bunlardan biri. Endeavour ve Pop'da öyle. Daha farklı dağıtımlar varsa bu desteğe sahip, ben bilmiyorum. Uzun zamandır distro değiştirmedim.

Dualboot W11 ve Fedora 40 kullanıyorum şimdi laptop'da. Masaüstü ortamı yerine pencere yöneticisi kullanıyorum. Hyprland. Laptop'da harici GPU olmamasına rağmen yağ gibi akıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı