Çözüldü Masaüstü sistemde ekran gidip geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

crysxis

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba 7 8 ay önce masaüstü bilgisayar aldım son birkaç haftadır ekran kararıp gidiyor geliyor. Kablodan diye düşünüp yeni HDMI aldım düzelmedi. Ekran kartında temassızlık vardır diye düşündüm söktüm taktım olmadı. Üçlü prizi değiştirdim, ekran kartı driverlarını güncelledim sorun devam ediyor. Ne yapmam lazım?

Dosya Ekleri

• IMG_1083.png
    IMG_1083.png
    494 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_1084.png
    IMG_1084.png
    418,2 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG_1085.png
    IMG_1085.png
    440,5 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleyen: Moderatör:
Herhangi bir sorun göremedim. Teknik bilgim yok ama kendi kullandığım bilgisayar ile karşılaştığımda herhangi bir anormallik yok.

Ram markanız nedir

Ram ler ile alakalı bir sorun yaşamıştım. Anakart bazen voltaj değerlerini ve bir takım verilmesi gereken değerleri veremiyor belki de sorun ordadır ama bu hususta benim pek bilgim yok bana burdan yardımcı olundu.

XPG Gammix D35 8GB 3600MHz CL18 DDR4 Ram​

2 tane toplam 16 GB.
İkiside kit halinde alındı dimi

Ayrı ayrı olmaması önemli çünkü

Bir de DisplayPort girişini deneme imkanın varsa onu da deneyebilir misin
Onun dışında ekran gittiği anda bilgisayar komple kapanıyor mu yoksa sadece ekran mı gidiyor.
Sadece ekran gidiyorsa, ekran gittiği anda kasada normalin dışında herhangi bir şey oluyor mu?
Eğerki kasa kapanıyorsa belkide güç kaynağı ile alakalı bir sorun olabilir.

Son düzenleme:
RAM'ler ile alakalı bir sorun yaşamıştım. Anakart bazen voltaj değerlerini ve bir takım verilmesi gereken değerleri veremiyor belki de sorun oradadır ama bu hususta benim pek bilgim yok bana buradan yardımcı olundu.

İkisi de kit halinde alındı değil mi?

Ayrı ayrı olmaması önemli çünkü.

Bir de DisplayPort girişini deneme imkanın varsa onu da deneyebilir misin?
Onun dışında ekran gittiği anda bilgisayar komple kapanıyor mu yoksa sadece ekran mı gidiyor.
Sadece ekran gidiyorsa, ekran gittiği anda kasada normalin dışında herhangi bir şey oluyor mu?
Eğer ki kasa kapanıyorsa belki de güç kaynağı ile alakalı bir sorun olabilir.

Kit halinde ikisi de. Sadece ekran gidiyor kasada anormal hiçbir durum yok.

RAM'ler ile alakalı bir sorun yaşamıştım. Anakart bazen voltaj değerlerini ve bir takım verilmesi gereken değerleri veremiyor belki de sorun oradadır ama bu hususta benim pek bilgim yok bana buradan yardımcı olundu.

İkisi de kit halinde alındı değil mi?

Ayrı ayrı olmaması önemli çünkü.

Bir de DisplayPort girişini deneme imkanın varsa onu da deneyebilir misin?
Eğer ki kasa kapanıyorsa belki de güç kaynağı ile alakalı bir sorun olabilir.

Monitörle alakalı bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Sadece ekran gidiyorsa en azından ihtimaller daha aza inmiş olur. Monitör de olabilir portlarınızda da olabilir. Test etmek gerekiyor.

Ekran gidince ekran nasıl geri geliyor. Kabloyu çıkarıp takınca geri geliyor mu

Dediğim gibi DisplayPort girişini de denemek lazım belki sorun çözülür.

İhtimaller baya az çünkü. Bir de imkanınız varsa başka bir ekran da aynı şekilde kabloyu takıp deneyebilirmisiniz

Laptop da olur herhangi bir HDMI dan görüntü alabileceğiniz ekranınız varsa bir de onu test edelim

mönitörle alakalı bi durum olduğunu düşünmüyorum.
Onu bilemezsiniz. Sıfır bile olsa bazen fabrika çıkışlı veya taşımadan kaynaklı veya başka bir sebeple de olsa arızalı olabilir. Test etmeden bilemeyiz.

Son düzenleme:
Sadece ekran gidiyorsa en azından ihtimaller daha aza inmiş olur. Monitör de olabilir portlarınızda da olabilir. Test etmek gerekiyor.

Ekran gidince ekran nasıl geri geliyor. Kabloyu çıkarıp takınca geri geliyor mu?

İhtimaller bayağı az çünkü. Bir de imkanınız varsa başka bir ekran da aynı şekilde kabloyu takıp deneyebilir misiniz?

Laptop da olur herhangi bir HDMI'dan görüntü alabileceğiniz ekranınız varsa bir de onu test edelim.

Onu bilemezsiniz. Sıfır bile olsa bazen fabrika çıkışlı veya taşımadan kaynaklı veya başka bir sebeple de olsa arızalı olabilir. Test etmeden bilemeyiz.

Kendi kendine geri geliyor. Möniterler alakalı olduğunu düşünmeme sebebim aynı sorunu önceki bilgisayarımda da yaşadım aynı şekilde gidip geliyordu.

Ekran gidince ekran nasıl geri geliyor. Kabloyu çıkarıp takınca geri geliyor mu?

İhtimaller bayağı az çünkü. Bir de imkanınız varsa başka bir ekran da aynı şekilde kabloyu takıp deneyebilir misiniz?

Laptop da olur herhangi bir HDMI'dan görüntü alabileceğiniz ekranınız varsa bir de onu test edelim.

DisplayPort'u deneyeceğim aklımda.

Kablo
Kendi kendine geri geliyor. Möniterler alakalı olduğunu düşünmeme sebebim aynı sorunu önceki bilgisayarımda da yaşadım aynı şekilde gidip geliyordu.
Aynı sistem ile mi denemiştiniz

DisplayPort'u deneyeceğim aklımda.
Deneyin iyi olur. Şöyle bir ihtimalde var aldığınız HDMI kablosu ekran kartına uymayabilir. Hani HDMI portunun özellikleri varya ona uymayabilir. O yüzden DisplayPort u deneyip aynı sorun devam ediyorsa artık başka bir şey düşünmek lazım.

Kablo.

Aynı sistem ile mi denemiştiniz.

Deneyin iyi olur. Şöyle bir ihtimalde var aldığınız HDMI kablosu ekran kartına uymayabilir. Hani HDMI portunun özellikleri var ya ona uymayabilir. O yüzden DisplayPort'u deneyip aynı sorun devam ediyorsa artık başka bir şey düşünmek lazım.

Farklı sistem aynı sorun.

Kablo.

Aynı sistem ile mi denemiştiniz.

Deneyin iyi olur. Şöyle bir ihtimalde var aldığınız HDMI kablosu ekran kartına uymayabilir. Hani HDMI portunun özellikleri var ya ona uymayabilir. O yüzden DisplayPort'u deneyip aynı sorun devam ediyorsa artık başka bir şey düşünmek lazım.

Artık onu deneyeceğim çok teşekkür ederim.

HDMI yüksek Hz desteklemiyor ise bu tür problemler olabilir.

Doğrudur olabilme ihtimali var.

Farklı sistem aynı sorun.

Artık onu deneyeceğim çok teşekkür ederim.

Farklı sistemde de aynı sorunu yaşadıysanız o zaman kablo uyumsuzluğu veya arkadaşın dediği gibi monitör Hz uyuşmazlığı da olabilir ama bu biraz düşük ihtimal. Eğer ki siz farklı bir manuel ayar yapmadıysanız.

Çünkü monitörler otomatik olarak sabit bir Hz moduna yerleşiyorlar. Hatta ilk kurulumda 60Hz de başlarlar. Sonrasında siz Hz ayarını yükseltirsiniz.

Şöyle yapanda var. Monitör Hz'in OC yapıp belli bir Hz miktarına çıkaranda var ama sizin böyle bir ayar yaptığınızı düşünmüyorum.

Siz diğer portuda bir deneyin bir daha bakalım. Tahminimce bir yerde uyuşmazlık var gibi.
Bir de rica etsem NVIDIA denetim masasında ki monitör kısmının SS ini atabilir misiniz?

Rica ederim bildiğim pek bir şey yok kendimde toplama bilgisayar kullanıyorum. Alırken öğrene öğrene sistemi topladım. Geliştirdim. Bildiğim hep temel bilgiler. Elimden geldiğince sorununuzu halletmeye çalışacağım inşaallah.

Geri
Yukarı