Çözüm Max VR Voltage Throttle

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
2 sene boyunca çabaladığım sorunu bugün itibariyle çözmüş bulunuyorum. Öncelikle bu sorunun çözümünü genel bilindik Throttle çözümleriyle denedim başaramadım.
Sorunu yakından inceleyelim:

İntel GPU için Throttle şöyle belirtilmekte:​

1651508775694.png

Ring için:​

1651508852172.png

Ve İntel Core için:​

1651508919475.png

Sorunun çözümlerini incelediğimizde şu çözümler işe yaramış olmalıydı:
  • IccMax değerleri maksimize edilip bu sorun sona erebilirdi.
  • PL4 limiti devre dışı bırakılıp bu sorun sona erebilirdi.
Ancak bunlar işe yaramıyor arkadaşlar. Artık daha derinden incelemek gerekiyor.
SVID mekanizmasının devre dışı bırakılması da bu sorunu çözebilir ama benim sistemimde çözüm olmayacağını biliyorum onun da. Çünkü sistem boştayken de arada devreye girebiliyordu. Bu da yüksüzken SVID sebepli Throttle demek olacaktı. Mantıklı bulmadım. Zaten kilitli BIOS'um ile bunu başaramazdım. Kapatma ayarı kilitli ve menülerde sunulmuyor.

Sorunun Yorumu ve Çözümü:​

Intel GPU ve NVIDIA GPU birlikte yüke girdikten bir süre sonra tetikleniyor bu sorun. Bende bugün bir monitör bağladım. Dahili Monitör'ü kapattım. Yalnız 2. Ekrana görüntü gelecek şekilde de ayarladım. Sistemde Intel GPU artık yüke bile girmiyor. Genelde sabit %0 kullanımda duruyor öyle. Intel GPU çalışmayınca artık Throttle yaşamıyorum. Ben sorunu böyle çözdüm ama bu sorunun çok fazla çözümü olabilir. Bunu da belirtmekte yarar var. Siz de yaşıyorsanız belirtin, birlikte çözmeye çalışalım.

İyi Forumlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı