Çözüldü Mercedes Vito 115cdi 160 km/h hızı geçmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

İbrahimTunx

Decapat
Daha fazla  
Mercedes Vito 115cdi var. 2007 model ve 150 beygir Turbo'lu. Arkadan çeker yani basınca gidecek bir araba fakat araba 150-160'a zor geliyor, 160'dan sonra gitmiyor kalıyor. Tatlı bir yokuşa gelince arabanın hızı düşüyor. Daha önce aynı araç vardi yokuşta 170 180 görüyordu ve gidiyordu yani. Bu araçta düşük devirlerde güzel performans var ama hız yükselince kalıyor.

Çözüm
Ufak bir hortumun çıkması bile bu soruna sebep olabilir, buradan hiçbir şey söylenemez.
Aracın son hızı 174-179 kaynaklara göre. Bu durumda yaşını ve kmsini düşünürsek normal bence. Ama yine de egzoz sistemine baktırın. Özellikle rampa çıkarken güç düşüşü hissediyorsan eg. manifoldundan itibaren son susturucuya kadar baktır.

Aracın son hızı 174-179 kaynaklara göre. Bu durumda yaşını ve KMS'ini düşünürsek normal bence. Ama yine de egzoz sistemine baktırın. Özellikle rampa çıkarken güç düşüşü hissediyorsan eg. Manifoldundan itibaren son susturucuya kadar baktır.

Hocam zaten zorla 160 görüyor rampaya cikinca 145 kadar düşüyor yani yuksuz şekilde.

Bir dizel araba rampada 3 sebepten bayılır.
Turbo'nuz yeterince basınç üretemiyordur, ya da Turbo ve intercooler hattında kaçak vardır bu da basınç kaybına sebep oluyordur.
İkinci olarak motorun komprasyonu düşmüştür ki aracın Km'si için bu uygun, sıkıştırma düştüğü için araba yüke bindiğinde ya da üst devirlere çıkmaya çalıştığında dolay olarak güç üretemiyordur.
Üçüncü olarak mazot pompası ve enjektörlerinde bir sorun vardır, hava yakıt karışımında yakıt düştüğü ve araç fakir kaldığı için yine üst devirlerde güçten düşüyordur.
Siz ise aracın alt devirlerde canlı üst devirlerde ölü olduğunu söylemişsiniz, yani burada akla gelmesi gereken ya Turbo'ya da yakıt sistemi, üst devirlerde aracı besleme konusunda yetersiz kalıyor. Ancak alternatif olarak aracın turbosundaki westgate ile oynanmış olabilir, bu sayede Turbo daha düşük devirlerde yüksek basınçlara girer ancak üst devirlerde basıncı keser.
Ek olarak 320k kilometre 4 silindir bir dizel için çok da düşük bir km sayılmaz, 6 silindir Turbo dizel Volvo'muz var, motor 360k civarında mazot pompası hariç herhangi bir parça revize görmedi ve araçta eskiden 6000 devir civarlarına çıkabilirken şimdi 4000-4500 arasında yığılıyor.
İlaveten bazı araçlarda rakım ölçer olur ve rakıma göre emişle motora ufak çaplı ayar yapar, bu bozulduğu zamanda performans sorunları oluyor ancak sadece belli zamanlarda performans sorunu hissediliyor sürekli değil.

320K'daki arabadan çok şey bekliyorsunuz bence.

Kardeşim bu 3. yazisim daha önce aynı arac vardi ve km daha yüksekti ayrıyeten bu bir bilgisayar değil zaman geçtikçe eskisin bakimlar vs yapılırsa gayet güzel kalır araç senin dediğine göre bundan eski araçlar ölü kategorisine giriyor oyle değil işte.

Kardeşim bu 3. yazisim daha önce aynı arac vardi ve km daha yüksekti ayrıyeten bu bir bilgisayar değil zaman geçtikçe eskisin bakimlar vs yapılırsa gayet güzel kalır araç senin dediğine göre bundan eski araçlar ölü kategorisine giriyor oyle değil işte.
Bu fanatiklik gibi geliyor bana eskidi işte artık eski performansını göstermiyor.

Bu fanatiklik gibi geliyor bana eskidi işte artık eski performansını göstermiyor.

Ya hocam km si 600 700 bin olup performansı güzel olan araçlarda yani olayın km ve yıl ile pek alakası yok bunu anlatamadim, aracın uçmasını beklemiyorum zaten sadece bir terslik var 140 geçmiyor çok zor yokuşa gelince hız düşüyor Turbo valf değiştirdik aldığımız valf sağlamdı 2 gün sonra baktık oda valismiyor tekrar aldık şimdi baktık oda calismiyor onunla alakalı bir şey olabilir aracın eski oldunu km yüksek olduğunu biliyorum konuyu açarken ilk bahsettiğim araç km si 500 yakındı.

Geri
Yukarı