Meslek lisesinde bilişim bölümü kolay mı?

Kekru

Centipat
Daha fazla  
Meslek lisesine gitmeyi düşünüyorum fakat hangi bölüme gitsem emin değilim bilişim bölümü iyi fakat kodlarla falan hiç aram yok gerçi bilgisayarla aram çok iyi ama bilişim gerçekten karışık sizce öğrenilebilir mi yoksa bir emek bir uğraş falan gerektirir mi?

Meslek lisesine gitmeyi düşünüyorum fakat hangi bölüme gitsem emin değilim bilişim bölümü iyi fakat kodlarla falan hiç aram yok gerçi bilgisayarla aram çok iyi ama bilişim gerçekten karışık sizce öğrenilebilir mi yoksa bir emek bir uğraş falan gerektirir mi?
Daldan dala değişir. Benim okulumda 9.sınıf Python, 10.sınıf C#/C++, 11.Sınıf robotik ve web diye giderdi.

Kodlamayı sanırım 11 de öğretmeye başlıyorlar (en azından bizim lisede öyle), sayısal çekemem derse hiç girme.

Harici olarak Büro bölümü var burada genelde 11. sınıfta sayısal kayboluyor HTML, CSS öğretiliyor fakat sayısal olmaması (matematik haftada 1 ders) YKS de çok sorun çıkartır.

Kodlamayı sanırım 11 de öğretmeye başlıyorlar (en azından bizim lisede öyle), sayısal çekemem derse hiç girme.

Harici olarak büro bölümü var burada genelde 11. sınıfta sayısal kayboluyor HTML, CSS öğretiliyor fakat sayısal olmaması (matematik haftada 1 ders) YKS de çok sorun çıkartır.

Sayısal çok mu fazla sözel yok mu?

Daldan dala değişir. Benim okulumda 9.sınıf Python, 10.sınıf c#/c++, 11.sınıf robotik ve web diye giderdi.

Tekrardan beynim yandı sizce zor mu?

Bilişim teknik 12.sınıf öğrencisiyim şöyle açıklayayım sana bu bilişim derslerini görürsün her sene belirli bir saat genelde bayağı fazla olur (11.sınıfta haftada 17 saatti).öğreneceğin konular temel konulardır. lisenin sonunda C#,Python, Flutter, web programlama dillerinden biraz biraz biliyor olacaksın ki bu da üniversiteye geçtiğinde bilişim ile alakalı bir bölüm okursan bir temel anlamına gelir ve bu anlamda iyidir. Ancak bazı kötü yanları var; okuldan çıktığında genellikle çok yorgun olacaksın ki bu da ders çalışmaya fazla zaman ayıramayacağın anlamına gelir, öğrendiğin bilgiler temel bilgiler olacak yani üniversiteye temel hazırlamak haricinde bir iş imkanı sağlamayacak; meslek derslerini görebilmen için bazı dersleri ya hiç görmeyeceksin ya da haftada 2 3 saat göreceksin ki bu da üniversite sınavı için dezavantajdır, meslek derslerine zaman ayırabilmek için kültür derslerini geri plana atman gerekecek yani çok azimli değilsen genellikle böyle olur. İyi yanları olarak meslek lisesinden mezun olduğunda bir tekniker olarak mezun olursun ve dükkan açma belgen olur(bilgisayarcı vb.).üniversite sınavında meslek liseleri kontenjanıyla alan üniversitelere (normalde 2bin sıralamayla alan bölüme 80bin sıralamayla girmek gibi)daha rahat bir şekilde gireceksin. Ben meslek lisesi okuduğumdan pişman değilim açıkçası iyi bir meslek lisesiyse gönül rahatlığıyla okuyabilirsin. Ancak ilgin yoksa tekrar bir düşün derim çünkü meslek derslerini beceremeyip nakil aldıran sırf bizim sınıftan 10 kişi vardı. Ben yoğun bir programı kaldırabilirim ve bu konuda kendimi geliştirebilirim dersen senin için avantajlı bir tercih olur.

İstanbulda okul önerisi istersen BAKMTAL'in Teknik Bilişim bölümünü öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı