Rehber Metal Gear Solid serisine nasıl başlanır?

Merhaba bu rehberde MGS serisine nasıl başlanılacağını ve nereden oynanılabileceğini anlatacağım.

MGS serisi 5 ana oyundan oluşuyor bunlar:
MGS 1-MGS 2-MGS 3-MGS 4
Ve MGS 5 ancak MGS 5 2 oyuna bölünüyor Ground Zeroes ve The Phantom Pain, Ground Zeroes The Phantom Pain gelene kadar hayranları bekletmemek amaçlı 1 yıl önce çıkarılmış MGS 5'in ilk 1.5 saatinin geçtiği oyun.

Hangi Sıralama ile oynanmalıdır?
Tabii hikayeli oyuna veya bir filme başlayacaksanız karar vermeniz bir şey var çıkış sırasına göre mi yoksa kronolojik sırayla mı oynayacağınız. Bu çıkış sırası veya kronolojik sıra nedir derseniz kronolojik sıra hikayenin zamanına göre çıkış sırası ise oyunun çıktığı zamana göre oynamaktır örnek verirsek mesela MGS 3 MGS 1 ve 2'den sonra çıkmıştır ama MGS 1 ve 2'den önceki olayları anlatmaktadır. Benim önerim çıkış sırasına göre oynamanız aksi takdirde hikayenin tüm sürprizi kaçıyor ayrıca hikayeyi tam olarak anlamak ve taşların yerine oturmasını sağlamak için seriyi ikinci kez kronolojik olarak oynayabilirsiniz

Çıkış Sırası (Önerilen)
Eki Görüntüle 1663449
1-Metal Gear (1987)
2-Metal Gear 2: Solid Snake (1990)
3-Metal Gear Solid 1 (1998)
4-Metal Gear Solid 2: Sons of Liberity (2001)
5-Metal Gear Solid 3: Snake Eater (2004)
6-Metal Gear Solid: Portable Ops (2006)
7-Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (2008)
8-Metal Gear Solid: Peace Walker (2010)
9-Metal Gear Rising: Revengeance (2013)
10-Metal Gear Solid V: Ground Zeroes (2014)
11-Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (2015)

Kronolojik Sıralama
Eki Görüntüle 1663443
1-Metal Gear Solid 3: Snake Eater (1964)
2-Metal Gear Solid: Portable Ops (1970)

3-Metal Gear Solid: Peace Walker (1974)
4-Metal Gear Solid V: Ground Zeroes (1975)
5-Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (1984)
6-Metal Gear (1995)
7-Metal Gear 2: Solid Snake (1999)
8-Metal Gear Solid 1 (2005)
9-Metal Gear Solid 2: Sons of Liberity (2007-2009)

10-Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (2014)
11-Metal Gear Rising: Revengeance (2018)

Kontroller
Neredeyse tüm oyunları konsola göre ayarlandığı için oynamak için bir gamepad lazım klavye mouse oynamak çok kanser edebilir.Eğer gamepad'iniz yoksa xbox 360 tarzı bir şeyler öneririm ama paranız yoksa

Eki Görüntüle 1663458 bunun gibi bişide alabilrisiniz fiyatı ucuz ucuzlukçulardan bulabilirsiniz ama analogu olmasına dikkat edin.

Ayrıca gamepadiniz olsa bile ilk oyunların kontrolleri biraz kanser 4. oyundan itibaren yavaş yavaş düzeliyor.

Neden MGS Serisine Başlamalıyım?
Hikaye anlamında devrim yaratmış ve oyun dünyasının en iyi serilerinden biridir çoğu oyunun metacritic skorlarıda 90 ın üzerindedir.

Nereden Oynamalıyım?
4-5 oyun harici tüm oyunlar konsola özel çıkmıştır yani oynamak biraz zahmetli ancak ben tüm oyunları en kolay şekilde nereden oynayabileceğinizi anlatacağım :

Metal Gear Solid 1
Oyun PC'de var ancak PC portu biraz eski olduğu için sıkıntılı PS1 emulator üzerinden oynayabilirsiniz.Önerdiğim PS1 emulatoru: ePSXe ve RetroArch
Ancak uğraşmak istemiyorsanız GOG üzerinden satın alabilir veya malum yerlerden indirebilirsiniz.
Sistem Gereksinimleri PC Sürüm : PC olsun yeter
Sistem Gereksinimleri PS1 Sürüm : En az 1.8 Ghz işlemci 2 GB ram gerisi önemli değil

Metal Gear Solid 2
Oyun PC'de var ancak bu portta sıkıntılıydı ta ki 2020'ye kadar 2020'de V'S Fix adlı mod ile PC portu konsollardan çok iyi bi hale geldi ayrıca bir kaç ay önce çıkmış third person mod'unuda kurabilir ve oyunu omuz kamerası ile VIP bir şekilde oynayabilrsiniz.Oyun GOG ve malum yerlerde bulunuyor.
Ancak oyunu konsol üzerinden oynayacaksanız PS2 ve PS3 sürümleri mevcut ve PS3 sürümü HD olduğu için grafikler PS2'den daha iyi.Önerilen PS2 emulator PCSX2 PS3 emulator RPCS3
Sistem Gereksinimleri PC: En az 1.8 Ghz işlemci 2 GB ram gerisi önemli değil
Sistem Gereksinimleri PS2: 3.0 Ghz işlemci 4 GB ram
Sistem Gereksinimleri PS3: 3.5 Ghz iyi bir işlemci 8 GB ram

Metal Gear Solid 3
Oyun maalesef PC'de yok PS2 ve PS3'te bulunuyor.Oyunun iki sürümü var Substance ve Snake Eater ben Substance'yi öneririm çünkü oyuna omuz kamerası ve online gibi özellikler bu sürümde geliyor.PS3 grafikleri daha iyi ama sisteminizi zorlarsa PS2 sürümüne geçebilirsiniz.Önerilen PS2 emulator PCSX2 PS3 emulator RPCS3
Sistem Gereksinimleri PS2: 3.2 Ghz işlemci 8GB ram
Sistem Gereksinimleri PS3: 3.6 Ghz işemci 8GB ram

Metal Gear Solid Portable Ops
Oyun yine PC'de yok PSP'de bulunuyor.Önerilen PSP emulator PPSSPP
Sistem Gereksinimleri PSP: 2.8 Ghz işemci 4GB ram

Metal Gear Solid 4
Bu oyun sadece ve sadece PS3 te bulunuyor ve oynaması aşırı zahmetli çünkü çok fazla sistem istiyor.Önerilen PS3 emulator RPCS3
Sistem Gereksinimleri PS3: 3.8Ghz 8 çekirdek işlemci en az 1050 ti 16GB ram
Eğer PC'niz yetmiyorsa VPN'e bağlanıp PS Now üzerinden 1 aylık üyelik alıp oynayabilrsiniz ancak biraz pahalıya patlayabilir.

Metal Gear Solid Peace Walker
Oyun PSP'de bulunuyor ayrıca sonradan PS3'e de geldi.PS3'te oynamak daha maktıklı olabilir ancak sisteminiz zorlanırsa PSP geçebilirsiniz Önerilen PS3 emulator RPCS3 PSP emulator PPSSPP
Sistem Gereksinimleri PS3: 3.6 Ghz işemci 8GB ram
Sistem Gereksinimleri PSP: 2.8 Ghz işemci 4GB ram
Metal Gear Rising: Revengeance
Oyun hem PC'de hem Steam'de bulunuyor üstüne türkçe yamasıda var.Sonunda dediğinizi duyar gibiyim.Steam sayfası https://store.steampowered.com/app/235460/METAL_GEAR_RISING_REVENGEANCE/?l=turkish

TR yama sayfası:
Sistem Gereksinimleri
  • İşletim Sistemi: XP or Vista or 7 or 8.
  • İşlemci: Intel Core i5 2400.
  • Bellek: 2 GB RAM.
  • Ekran Kartı: Nvidia Geforce GTS 450.
  • DirectX: Sürüm 9.0c.
  • Depolama: 25 GB kullanılabilir alan.
  • Ses Kartı: DirectX compatible sound card.
Metal Gear Solid V Ground Zeroes
Oyun hem PC'de hem Steam'de bulunuyor türkçe yamasıda var.Steam sayfası:
TR yama sayfası:
Ücretsiz ve translate: [Makine Çeviri] Metal Gear Solid V : Phantom Pain %100 Türkçe Yama
Ücretli ve el yaması: Metal Gear Solid V: The Phantom Pain %100 Türkçe Yama - Anonymous Çeviri
  • İşletim Sistemi: Windows 7 x64, Windows 8 x64 (64-bit OS Required)
  • İşlemci: Core i7-4790 (3.60GHz) or better *Quad-Core or better.
  • Bellek: 4 GB RAM.
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 760 (DirectX 11 graphics card required)
  • DirectX: Sürüm 11.
  • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan.
Metal Gear Solid V The Phantom Pain
Oyun hem PC'de hem Steam'de bulunuyor türkçe yamasıda var.Steam sayfası:
TR yama sayfası:
  • İşletim Sistemi: Windows 7x64, Windows 8x64, Windows 10x64 (64-bit OS Required)
  • İşlemci: Intel Core i5-4460 (3.40 GHz) or better; Quad-core or better.
  • Bellek: 4 GB RAM.
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 650 (2GB) or better (DirectX 11 card Required)
  • DirectX: Sürüm 11.
  • Depolama: 28 GB kullanılabilir alan.
Ayrıca
Metal Gear Solid serisinin ilk oyunu MGS1 değil ilk 2 oyun 1987 ve 1990 yılında çıkmış 8 bit oyunlar ve hikayeleride var bu oyunları MGS3 Substance oyunun içinde iki oyunda var ancak bu oyunlar 8 bit olduğu için biraz kanser youtube dan hikayelerini izleyip geçmek iyi bir seçim olabilir.
Metal Gear 1 ve 2 hikayesi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Türkçe Yaması olmayan oyunlar için bir arkadaş ara sahneleri türkçe yapıp youtube'a video olarak atmış tüm oyunların ara sahneleri türkçe olarak var linki:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Konsoldaki oyunların sistem gereksinimleri tahminendir

Okuyan herkese çok teşekkürler.

Rising: Revengeance 2018 olması dışında sorun yok.

Ara sahneler falan Full çeviriliyor ama codec görüşmeleri hem uzun hem de çevirmesi ara sahnelerden kat kat uzun sürüyor belki görmüşsünüzdür bir adam %97'ye falan gelmiş çeviride ama ses seda yok adamdan Discord'dan yazdım bir ara el atarım diyor ama bence yaması patladı ve uğraşmak istemiyor bende çevirir miyim bilmiyorum şu an çeviresim geldi eğer çevirisem açtığım konuya sizi etiketlerim ayrıca ingilizceniz yetmiyorsa ara sahneleri YouTube'da çeviren biri vardı rehber sonunda videosunu koydum oradan kanalına girip oyunu oynarken ara sahneleri Türkçe bir şekilde izleyebilirsiniz.
Evet, o adamı görmüştüm. Keşke bittiği kadarıyla paylaşsaydı ama muhtemelen bir sıkıntı çıktı. YouTube'dan ara sahneleri izleyerek bitirmek temposunu bozuyor bence ve hoşuma gitmiyor. En azından codec görüşmeleri haricinde çevrilmiş yama çıksa bile yeterli olurdu aslında.

Peace walker tavsiye etmiyorum sinir krizi geçirebilirsiniz. Portable Ops'da Nintendo 64 oyununa benziyor. Bu iki oyunun hikayesini izleyin. Ayrıca mgs 2 ve mgs 3'ü Xbox 360 emülatöründede oynayabilirsiniz. Mgs 5'i isterseniz Definitive Experience paketini alıp oynayın. Son olarak mgs 3'ün HD ve substance versiyonundan şaşmayın.

Peace walker tavsiye etmiyorum sinir krizi geçirebilirsiniz. Portable Ops'da Nintendo 64 oyununa benziyor. Bu iki oyunun hikayesini izleyin. Ayrıca mgs 2 ve mgs 3'ü Xbox 360 emülatöründede oynayabilirsiniz. Mgs 5'i isterseniz Definitive Experience paketini alıp oynayın. Son olarak mgs 3'ün HD ve substance versiyonundan şaşmayın.

Portable Ops'un hikayesini izleyebilirsiniz ama ben Peace Walker'ı her ne kadar kanser olsanızda oynamanızı öneririm hikayeyi anlamanız için önemli bir oyun adamlar sırf önemli diye PSP oyununu PS3'e port etmişler.

Ekstradan ben birkaç şey eklemek istiyorum.

Kontroller
Neredeyse tüm oyunları konsola göre ayarlandığı için oynamak için bir gamepad lazım klavye mouse oynamak çok kanser edebilir.Eğer gamepad'iniz yoksa xbox 360 tarzı bir şeyler öneririm ama paranız yoksa bunun gibi bişide alabilrisiniz fiyatı ucuz ucuzlukçulardan bulabilirsiniz ama analogu olmasına dikkat edin. Ayrıca gamepadiniz olsa bile ilk oyunların kontrolleri biraz kanser 4. oyundan itibaren yavaş yavaş düzeliyor.
Ben tüm MGS oyunlarını klavye ve fareyle oynamıştım. Gamepad ile de oynadım lakin bana gamepad ile daha zor geldi. Lakin MGS 2 için gamepad öneririm. 3. oyunun kontrolleri kötü değil bu arada. Hatta Subsistence sürümü, klavye ve fare için ideal.

Metal Gear Solid 1
Oyun PC'de var ancak PC portu biraz eski olduğu için sıkıntılı PS1 emulator üzerinden oynayabilirsiniz.Önerdiğim PS1 emulatoru: ePSXe ve RetroArch
Ancak uğraşmak istemiyorsanız GOG üzerinden satın alabilir veya malum yerlerden indirebilirsiniz.
Bu oyuna PC'de sadece 2 mod (Widescreen fix by nemesis2000 ve dgVoodoo) kurarak sıkıntısız oynamıştım. Ayrıca ePSXe ve RetroArch emülatörleri bu oyun için pek uygun değil. ePSXe biraz sıkıntılı bir emülatör. Oyunları bazen düzgün açamayabiliyor. RetroArch'ın içinde emülatör Core'ları var ve RetroArch'ı kurmak aşırı zahmetli. Benim önerim kesinlikle DuckStation emülatörü. PS1'de normalde grafikler aşırı garip gözüküyor. PC sürümünün grafikleri çok daha iyi gözüküyor. DuckStation'da grafikleri geliştirme özelliği var. PS1 oyununu PS2 oyunu gibi yapıyor diyebilirim.

Ayrıca MGS 1'in Remake'i var. Dolphin emülatörü ile oynayınca aşırı iyi grafikleri var. Bu oyuna kötü diyenler var lakin kötü değil. Kötü deme sebepleri seslendirme ve oyundaki hatalar. Bu oyunda bir tane bile hatayla karşılaşmadım. Seslendirme de gayet iyi. Bir de oyunun orijinal havasını bozuyor diyenler de var. Lakin böyle bir şey de yok. Yani kısaca iyi grafiklerle oynamak isteyenler bu oyunu oynayabilir.

Metal Gear Solid 2
Oyun PC'de var ancak bu portta sıkıntılıydı ta ki 2020'ye kadar 2020'de V'S Fix adlı mod ile PC portu konsollardan çok iyi bi hale geldi ayrıca bir kaç ay önce çıkmış third person mod'unuda kurabilir ve oyunu omuz kamerası ile VIP bir şekilde oynayabilrsiniz.Oyun GOG ve malum yerlerde bulunuyor.
Ancak oyunu konsol üzerinden oynayacaksanız PS2 ve PS3 sürümleri mevcut ve PS3 sürümü HD olduğu için grafikler PS2'den daha iyi.Önerilen PS2 emulator PCSX2 PS3 emulator RPCS3
Ekstradan PC'de grafik iyileştirmesi için bu mod kullanılabilir. PS3 sürümünü indirmek yerine PC sürümüyle bu modu kullanmanızı tavsiye ederim.

Metal Gear Solid 3
Oyun maalesef PC'de yok PS2 ve PS3'te bulunuyor.Oyunun iki sürümü var Substance ve Snake Eater ben Substance'yi öneririm çünkü oyuna omuz kamerası ve online gibi özellikler bu sürümde geliyor.PS3 grafikleri daha iyi ama sisteminizi zorlarsa PS2 sürümüne geçebilirsiniz.Önerilen PS2 emulator PCSX2 PS3 emulator RPCS3
Emülatör ile oynayacaksanız PS3 sürümünün grafikleriyle PS2 sürümü arasında pek bir fark yok. O yüzden PCSX2'den oynamanızı tavsiye ederim. PS2 için Subsistence için sadece ilk diski indirmeniz yeterli. 2. diskte online mod ve eski Metal Gear oyunları varken 3. diskte MGS 3 ara sahnelerinin filmi var.

Metal Gear Solid 4
Bu oyun sadece ve sadece PS3 te bulunuyor ve oynaması aşırı zahmetli çünkü çok fazla sistem istiyor.Önerilen PS3 emulator RPCS3
Eğer PC'niz yetmiyorsa VPN'e bağlanıp PS Now üzerinden 1 aylık üyelik alıp oynayabilrsiniz ancak biraz pahalıya patlayabilir.
PS Now olayı bayağıdır çalışmıyor. VPN işe yaramıyor artık. Hatta geçen tekrar denemiştim.

Ayrıca
Metal Gear Solid serisinin ilk oyunu MGS1 değil ilk 2 oyun 1987 ve 1990 yılında çıkmış 8 bit oyunlar ve hikayeleride var bu oyunları MGS3 Substance oyunun içinde iki oyunda var ancak bu oyunlar 8 bit olduğu için biraz kanser youtube dan hikayelerini izleyip geçmek iyi bir seçim olabilir.
Metal Gear 1 ve 2 hikayesi:
Metal Gear 1 ve 2 gerçekten oynamaya değer. Kesinlikle kanser değiller. Aksine aşırı eğlenceli oyunlar. Özellikle Metal Gear 2 efsane. Hatta direkt olarak MGS1 ile bağlantılı. Bu video bayağı bir ayrıntıdan kaçıyor. Bradalar gerçekten güzel içerikler üreten bir kanal. Normalde bu video Metal Gear Tarihçesi adlı videosundan bir kesit. Oradaki diğer oyunları daha ayrıntılı anlatırken bu 2 oyunu biraz daha kısa anlatmış.

Konsoldaki oyunların sistem gereksinimleri tahminendir.
Bazılarına olduğundan yüksek sistem gereksinimi yazmışsın. Aslında o kadar sistem istemiyor bu oyunlar.

Bu oyuna PC'de sadece 2 mod (widescreen fix by nemesis2000 ve dgvoodoo) kurarak sıkıntısız oynamıştım. Ayrıca epsxe ve RetroArch emülatörleri bu oyun için pek uygun değil. Epsxe biraz sıkıntılı bir emülatör. Oyunları bazen düzgün açamayabiliyor. RetroArch'ın içinde emülatör Core'ları var ve RetroArch'ı kurmak aşırı zahmetli. Benim önerim kesinlikle duckstation emülatörü. PS1'de normalde grafikler aşırı garip gözüküyor. PC sürümünün grafikleri çok daha iyi gözüküyor. Duckstation'da grafikleri geliştirme özelliği var. PS1 oyununu PS2 oyunu gibi yapıyor diyebilirim.

Ayrıca mgs 1'in Remake'i var. Dolphin emülatörü ile oynayınca aşırı iyi grafikleri var. Bu oyuna kötü diyenler var lakin kötü değil. Kötü deme sebepleri seslendirme ve oyundaki hatalar. Bu oyunda bir tane bile hatayla karşılaşmadım. Seslendirme de gayet iyi. Bir de oyunun orijinal havasını bozuyor diyenler de var. Lakin böyle bir şey de yok. Yani kısaca iyi grafiklerle oynamak isteyenler bu oyunu oynayabilir.

Bende PC'de oynadım ama bosslarla savaşırken içinde konuşmalar geçince garip bir şekilde oyun kasıyordu ve Gamepad'i ilk taktığımda kontrolleri tanımadı tek tek ayarlamam lazımdı options ekranı aşırı kanser zar zor ayarladım. Modlar bu sorunları çözüyor mu ben modsuz oynamıştım.

Bu arada eklemeler için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı