Micron 2400 SSD okuma hızı çok düşük

Fahrenayt_1254

Centipat
Daha fazla  
Laptopumla birlikte gelen SSD'nin okuma hızı çok düşük. Acaba bir sorun mu var yoksa normal mi bu?
(Laptop: ASUS TUF A15 - SSD: Micron 2400 )

1715590763678.png

Pardon yazma hızı düşükmüş, fark etmemişim yazarken.

Son düzenleme:
SLC Cache dolduğu için bu hıza düşmüş olabilir. Sürekli olarak mı bu hızı veriyor? Sistem tamamen boştayken test yapabilir misin?

Hocam bu testi sistem boştayken yapmıştım zaten ve evet sürekli bu hızda. Arada bir arkadaşın flaşa oyun yüklüyorum ya da SSD'ler arası dosya atıyorum ve hiç bu hızı aşmıyor. Sadece dosya atarken ilk 3-4 saniye 600-700 mb/s oluyor onun dışında 30-5 mb/s de kalıyor yazma hızı.
Okumada sorun yok 1-1, 5 GB/s de. Yazma niye bu kadar düşük ya :/
Şimdi bir test daha yaptım ama dosya aktarsam bu hızı vermez kesinlikle

1715636917222.png

Vee hala düşük :/

Dosya Ekleri

• 1715637028584.png
    1715637028584.png
    1,9 KB · Görüntüleme: 4
Son yaptığınız teste olması gereken değerleri elde etmişsiniz, bir düşüklük yok. Bu SSD'nin 512 GB versiyonu için sunduğu değerler bunlar:

1715665982976.png

Kısaca sorun gözükmüyor. 85 MB/sn gibi hız çıkmasının temel sebeplerinden birisi dediğim gibi SSD'nin SLC önbelleğinin dolmuş olması olabilir. Bir dosya yazdığınızda ilk önce veriler SLC'ye yazılır, SLC önbelleği dolduğu zaman hız düşer. Daha sonra sistem boştayken SSD, SLC önbelleği boşaltmaya başlar. Sizin NAND yongalar QLC olduğu için bu da bir etken.

Bir bilgi daha vereyim: Bu SSD, Crucial P3 Plus'ın OEM versiyonu olması lazım. P3 Plus'ta dinamik SLC önbellek var, yani diski ne kadar çok doldurursanız SLC önbellek de o kadar düşüyor. Diski çok doldurmuşsunuz, bu yüzden bu da performansınıza etki ediyor. @Fahrenayt_1254

Son yaptığınız teste olması gereken değerleri elde etmişsiniz, bir düşüklük yok. Bu SSD'nin 512 GB versiyonu için sunduğu değerler bunlar:

Eki Görüntüle 2195103

Kısaca sorun gözükmüyor. 85 MB/sn gibi hız çıkmasının temel sebeplerinden birisi dediğim gibi SSD'nin SLC önbelleğinin dolmuş olması olabilir. Bir dosya yazdığınızda ilk önce veriler SLC'ye yazılır, SLC önbelleği dolduğu zaman hız düşer. Daha sonra sistem boştayken SSD, SLC önbelleği boşaltmaya başlar. Sizin NAND yongalar QLC olduğu için bu da bir etken.

Bir bilgi daha vereyim: Bu SSD, Crucial P3 Plus'ın OEM versiyonu olması lazım. P3 Plus'ta dinamik SLC önbellek var, yani diski ne kadar çok doldurursanız SLC önbellek de o kadar düşüyor. Diski çok doldurmuşsunuz, bu yüzden bu da performansınıza etki ediyor. @Fahrenayt_1254

Peki ne kadar boş alan bırakmam lazım?

Peki ne kadar boş alan bırakmam lazım?
Aslında şu anki boşluk yeterli. Aşağı yukarı 90 GB boş zaten. Diski çok doldurmuşsunuz derken disk boş değil, o yüzden performans düşüşü olabilir anlamında demek istemiştim. %20 boş alan yeterli.

SSD'de bir sorun yok, dediğim gibi son testiniz olması gereken değerlere ulaşmış. Geçici hız düşüşlerinin sebebi de yukarıda anlattığım gibi. SLC önbellek dolduğu için öyle bir durumla karşılaşmış olabilirsiniz.

Aslında şu anki boşluk yeterli. Aşağı yukarı 90 GB boş zaten. Diski çok doldurmuşsunuz derken disk boş değil, o yüzden performans düşüşü olabilir anlamında demek istemiştim. %20 boş alan yeterli.

SSD'de bir sorun yok, dediğim gibi son testiniz olması gereken değerlere ulaşmış. Geçici hız düşüşlerinin sebebi de yukarıda anlattığım gibi. SLC önbellek dolduğu için öyle bir durumla karşılaşmış olabilirsiniz.
Tamamdır teşekkür ederim hocam iyi günler :)

Yeni konular

Geri
Yukarı