Modem ve Router arasındaki fark

Typh

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Arkadaşım Türknet'e geçeceği için modem bakıyordum. Ben normalde Tenda V300 VDSL modem kullanıyoruum ama arkadaşım için modem aradığımda Gearbest TR: Tenda AC10 Kablosuz Yönlendirici bu linkteki ürünü buldum. Benim modemden daha ucuz olmasına rağmen bunu alalım derken fark ettim. Yönlendirici diyor ama bu modem midir ya da modem olarak da kullanılıyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Alet bir Router.

Bilinenin aksine modeler aslında günümüzde sadece modem değildir. Bazı temel seviye kablo modemler hariç, piyasanın yüzde 99'u artık Modem Router'dır. İkisi bir aradadır yani. İki işlevi de aynı cihaz yapar. Bu attığınız cihaz bir Router. Ayrı bir modemle kullanmanız gerekir. Modem; DSL, DOCSIS gibi modülasyonları normal Router'ın destekleyeceği standarta çevirip Router'a paslar. Router ise evinizdeki internetin asıl yöneticisidir. Ufak bir denetleyici bilgisayar gibi düşünün.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı