Rehber Monster BIOS ve ec detaylı güncelleme

Çok uzatmadan elimden geldiğince kısa kısa anlatmaya çalışacağım.
Monster web sitesinden güncel BIOS dosyasını istediğimizde bazı modellerin BIOS dosyanın içerisinde BIOS ve ec dosyalarından başka bir şey maalesef yok dolayısıyla i hangi programlar nasıl yüklenir vb bilgi dokümanlar yine maalesef yok ve araştırdığımızda bazı bilgi ve programlara ulaşabiliyoruz ancak buz kez bazı hatalarla karşılaşıyoruz.
Başlayalım...
Konuyu önce birkaç kez okuyun anlamaya çalışın ve videoyu izleyin daha sonra uygulama işlemlerine geçin.
Video.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu indirmek isteyenler için.

1. yöntem sadece BIOS güncelleme.

BIOS ayarlarına girip Secure Boot seçeneğini kapalı disable olarak ayarlayalım.
Çekirdek yalıtım - çekirdek bütünlüğünü kapalım başlat+çalıştır'a aşağıdaki kodu yazıp Enter'a basalım ve kapatalım.
Windowsdefender://coreisolation/
Bilgisayarı yeniden başlatalım.

Olabildiğince bilgisayarda çalışan programları kapatalım.
Afuwin64 isimli programı indirelim.
BIOS yedeğini alalım.
BIOS yedeğinin WinRAR ile sıkıştıralım (yedeğin yedeği)
BIOS yedeğini başka bir USB belleğe kopyayalım.

Afuwin64.

Olabildiğince bilgisayarda çalışan programları kapatalım.
Afuwin64 isimli programı çalıştıralım.
Open'dan yei bıso dosyamızı seçelim.
Program all blocks seçeneğini seçelim.
Flash'a basalım.
Çıkan uyarıları onaylayalım.
Yükleme işlemin bitmesini bekleyelim.
Yükleme işlemi bittiğinde bilgisayarı yeniden başlatalım.

2. yöntem BIOS ve ec + güncelleme uzun ve tam güncelleme.

BIOS güncelleme.

Bir tane USB flash belleğe ihtiyacımız var.
USB belleği FAT32 olarak biçimlendirin.
Direkt içerisine vereceğim EFI klasörünü kopyala-yapıştır yapın.
Size verilen-gönderilen BIOS ve ec klasörlerini USB belleğin içine yani bilgisayarım -> USB belleği açtığımızda direkt anasayfaya kopyala-yapıştır yapın.
Sonuç olarak USB belleğimizi açtığımızda direkt karşımızda BIOS ec EFI klasörleri olacak.

EFI.
Bilgisayarı yeniden başlatalım.
BIOS ayarlarına girelim.
Secure Boot seçeneğini kapalı disable olarak ayarlayalım.
Ayarları kaydedip çıkacalım.
Bilgisayar açılırken boot menusune girelim.
USB belleğini seçelim.
5 saniye içerisinde hemen ESC'ye basalım.
Aşağıdaki komutu yazıp Enter'a bakalım. Aşağıdaki komut USB belleğin dizini bunu C:/ veya D:/ gibi düşünün. Doğru seçtiğinizden emin olun.
FS0:
Doğru seçtiğinizden emin olmak için kontrol edelim.
Bunun için aşağıdaki komutu yazıp Enter'a basalım doğru ise az çok anlarsınız karşınıza BIOS ec EFI vb dosyalarını görürsünüz.
Dir.
Bıso dosyasının olduğu konumunu açalım bunun için aşağıdaki komutu yazıp Enter'a basalım.
CD BIOS.
Not: BIOS dosyası sadece BIOS klasörün içindeyse tamam ama yok BIOS dosyası başka dosyasının içindeyse tekrar CD komutuyla dosyasının konumuna gidelim. USB bellekten kontrol edebilirsiniz veya komutlarla.
Örnek:
Kontrol: Dir.
Dir komutundan sonra klasör-ler varsa tekrar konuma gidelim BIOS dosyasına ulaşmak için.
Yükleme/güncelleme komutu: F. Nsh.
(Not: Yükleme komutu/dosyası sizlerdeki dosya adına göre değişebilir dikkat edin)
Şimdi BIOS güncelleme işlemlerini başlayalım.
Bunun için aşağıdaki komutu yazıp Enter'a basalım.
İşlem bitene kadar özellikle bilgisayar açılıp masaüstü gelene kadar hiçbir şey yapmayalım.
Ec güncelleme.
Ec ve diğer BIOS güncellemeleri için yukarı işlemlerin aynısını yapın.
Örneğin:
FS0:
CD ec.
F. Nsh.
Video.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu indirmek isteyenler için.

BIOS ve ec dosyalarını nereden bulurum?

BIOS'a giriyorsunuz.
BIOS'un versiyon ve ürünün seri numarasını olduğu yerin resmini çekiyorsunuz.
BIOS'un versiyon ve ürünün seri numarasını not alıyorsunuz.
Aşağıdaki siteye girip üye olup mesaj gönderiyorsunuz.
1-2 gün içerisinde geri dönüş yapıyorlar ve varsa yeni güncel BIOS ve ec vb dosyalarını size mail ile gönderiyorlar.

Monster Driver/sürücülerini nereden bulurum?

Konuyu düzenleyen moderatör arkadaş komutların sonuna nokta koymuş komutların sonuna nokta koymadan yazın :)

Dosya Ekleri

• 1111.jpg
    1111.jpg
    148,7 KB · Görüntüleme: 363
Son düzenleme:
Hocam emeğine sağlık. Bir konuda fikrini almak istyorum. Bende Abra A5 v13.4 modeli var. Kontrol merkezi verimli çalışmıyor. Yeni laptoplarda ki kontrol merkezi eski laptoplara gelmiyor bu yüzden tonfangın sürücüsünü bulsak yükleyebilirmiyiz?

Hocam emeğine sağlık. Bir konuda fikrini almak istyorum. Bende Abra A5 v13.4 modeli var. Kontrol merkezi verimli çalışmıyor. Yeni laptoplarda ki kontrol merkezi eski laptoplara gelmiyor bu yüzden tonfangın sürücüsünü bulsak yükleyebilirmiyiz?

evet Kontrol merkezi stabil değil mesela oyunlar fps gösterme özelliği çalışmıyor. Diğer soruna bir şey diyemeyeceğim

Evet Kontrol merkezi stabil değil mesela oyunlar FPS gösterme özelliği çalışmıyor. Diğer soruna bir şey diyemeyeceğim

Bilgisayarımın Tonfangdaki karşılığını nasıl bulabilirim hocam bilgin var mı?
Düzenleme: TONFANG GI5CN5E kasaymış malesef driverleri bulamadım. Genede teşekkürler.

Son düzenleme:
@sosyal123 Hocam merhaba. Öncelikle teşekkürler. Bir önceki sürümüm N.1.07M0n02 idi şimdi son sürüme güncellendi fakat product name normalde abra a5 v19.3'dü. Şimdi abra a5 v19.1 oldu. Bios dosyasını servisten aldım. Bir problem olur mu?

EC güncellemedim sadece bios güncelledim ondan mı acaba?

Son düzenleme:
Güncel bios dosyasını hemen hemen çoğu model yani aynı uygun olan modeller için paylaşıyorlar. :)
şu an tam hatırlamıyorum bios veya ec dosyasının içindeki bazı farkı formattaki dosyaları Metin.txt ile açıp istenilen modele göre değiştiriyorlar. Bazı dosyaları düzenlemiyorlar o yüzden oluyor.
İstersen sana verilen dosyaların içinde küçük boyutlu farklı formattaki dosyaları tek tek aç .txt ile cihazın modelini yazıp kaydet ve tekrar güncelle bios ve ec. Ya da EC güncelle o dosyayı istenilen modele göre düzenliyorlar diğer dosyaları dediğin gibi yapıyorlar. :)

Güncel bios dosyasını hemen hemen çoğu model yani aynı uygun olan modeller için paylaşıyorlar. :)
şu an tam hatırlamıyorum bios veya ec dosyasının içindeki bazı farkı formattaki dosyaları Metin.txt ile açıp istenilen modele göre değiştiriyorlar. Bazı dosyaları düzenlemiyorlar o yüzden oluyor.
İstersen sana verilen dosyaların içinde küçük boyutlu farklı formattaki dosyaları tek tek aç .txt ile cihazın modelini yazıp kaydet ve tekrar güncelle bios ve ec. Ya da EC güncelle o dosyayı istenilen modele göre düzenliyorlar diğer dosyaları dediğin gibi yapıyorlar. :)
Yok hocam kontrol ettim de abra a5 v19.3 yazıyor metin dosyalarında da. Ben flash ile güncellemedim, sizin bu makalenizdeki ile güncelledim. Afu programı ile. Bide EC halen güncel değil, sizce flash ile her ikisini temiz bir şekilde güncellemek mantıklı olur mu? 2 rehberiniz var videolu olan biraz kaymış gibi görünüyor. Flash konusunda destek olur musunuz?

Hocam mesela bana gönderilen klasörlerde efi klasörü yok. Sizin makalede paylaştığınızı indirip flash içine atmamız gerekiyor mu? Ben sadece flashı fat32 biçimlendirip, monsterın bana attığı klasörleri attım içine. Akşam böyle denesem olur mu?

Şu an klasör böyle.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-10-20 140236.png
    Ekran görüntüsü 2023-10-20 140236.png
    97,4 KB · Görüntüleme: 83
Son düzenleme:
Program İle yapmayın aşağıdaki yeni konudan devam edin. Yani USB belleğe atın o şekilde tek tek yapın.

Evet indirip belleğe atın ve size verilen dosyalarıda atın içine videoda nasıl olduğu detaylı göstermeye çalıştım sizde izleyip sonra o şekilde yaparsınız çok zor değil aslında.

Günün sonunda yazacağınız şu 2 komut işi bitirecek
Yani mesela bios dosyasındaki
1: DMI.nsh
2: f.nsh
Mesela sonrada ec dosyasındaki
1: f.nsh komutunu yazacaksın

yani tek bios dosyasındaki 1-2 komut işe bitirme işi.

Son düzenleme:
Öyle yaptım hocam. Flasha attım dosyaları akşam deneyeceğim. Bende ki model Abra a5 V19.3 bakalım. Önce bios sonra ec.

Program İle yapmayın aşağıdaki yeni konudan devam edin. Yani USB belleğe atın o şekilde tek tek yapın.

Evet indirip belleğe atın ve size verilen dosyalarıda atın içine videoda nasıl olduğu detaylı göstermeye çalıştım sizde izleyip sonra o şekilde yaparsınız çok zor değil aslında.

Günün sonunda yazacağınız şu 2 komut işi bitirecek
Yani mesela bios dosyasındaki
1: DMI.nsh
2: f.nsh
Mesela sonrada ec dosyasındaki
1: f.nsh komutunu yazacaksın

yani tek bios dosyasındaki 1-2 komut işe bitirme işi.

Hocam f7 ekranında flash belleği seçiyorum ama windows açılıyor efi ve komut ekranı gelmiyor. Nerede hata yapıyorum acaba?

Şimdide klavyede 2 nokta yapınca soru işareti oluyor :D kafayı yiem :D

Tamamdır yaptım. Çok teşekkürler hocam rehber için :)

Son düzenleme:
bende f7 ile usb seçiyorum ama komut ekranı başlamıyor bir türlü

Öyle yaptım hocam. Flasha attım dosyaları akşam deneyeceğim. Bende ki model Abra a5 V19.3 bakalım. Önce bios sonra ec.

Hocam f7 ekranında flash belleği seçiyorum ama windows açılıyor efi ve komut ekranı gelmiyor. Nerede hata yapıyorum acaba?

Şimdide klavyede 2 nokta yapınca soru işareti oluyor :D kafayı yiem :D

Tamamdır yaptım. Çok teşekkürler hocam rehber için :)
Merhaba
Bende dosyaları flasha atıyorum başlangıçta f7 ile usb seçimi yapıyorum ama bendede windows açılıyor siz bu durumu nasıl aştınız.@foreversport

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı