Motolux Nirvana 50CC motordan 125 CC motora geçilmeli mi?

Maudit

Kilopat
Kolay gelsin öncelikle motosiklet dünyasından anlayan arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olurlarsa sevinirim.

Motolux Nirvana 50 CC sahibiyim. Sonradan 80 CC yapıldı ama yaşadığım coğrafya oldukça dik yokuşlarla dolu. Bu yüzden 80 CC bile tek kişi ( 60 kg ) ile yokuşlarda 20 km hırlara kadar düşüyor. Yokuşlar uzun ve virajlı olduğu için yokuş arasında gaz kesip virajı dönerken tekrar yavaş yavaş gaz vermem gerekiyor. Tapa gaz viraja giremiyorum yani. Bu yüzden 125 CC bir motora geçmeyi düşünüyorum.

Arabam da var ancak iş yerine yaklaşık 6-7km mesafede oturuyorum günlük dizel arabanın bu kadar az mesafe kullanılması da aracı hem yoruyor hem de yaşadığım şehirdeki yol koşulları şehirin içinden geçen tren yolları arabamın alt takımına ciddi zarar veriyor ve bakımları motosiklete göre oldukça ağır oluyor. Bu sebeptendir ki motosiklet kullanıyorum. Kullandığım süreçte hem bakım hem de yol masrafım oldukça düştü. İşe gidip gelirken günlük dolmuş ücretinin 3 de 1'ini veriyorum yola. Bu da 90 günlük süreçte sadece 30 günlük dolmuş ücreti vermem gibi bir şey oluyor motosiklet ile. Motosiklet ile ilgili ekipmanım kaskım eldivenim her şeyim tamam.

2012 Mayıs ayında de b sınıfı ehliyet aldım. Bu süreçten beri 12 yıldır b sınıfı ehliyet sahibiyim. 2 farklı motor kullandım ikisi de b sınıfı ile kullanılabilen 50CC adı altında ( 80CC ) blok yapılmış motorsikletlerdi. Yeni yasaya göre b sınıfı ile 125 CC'ye kadar olan motorlardan kullanılabildiğini 2 yıllık bir b sınıfı ehliyet geçmişine sahip olmamız gerektiği ve kısa bir kurs almamız gerektiği yazıyor sanırım. Buna göre ben gerekli süreyi doldurdum. Yapmam gerekenler nedir? 125 CC Motor'a geçebilir miyim? Gerçekten olayım hız vs değil. Sadece yokuşlarda arkamdan sürekli beni sıkıştıran araçlardan oluşan tedirginliğimi gidermek düz yola çıktıktan sonra yine 60-70 km hızlarla gideceğim. Yeterki şu yokuşlarda artık popomun dibinde giden taksi şoförleri olmasın. Akabinde 2 kişi de gerektiğinde kız arkadaşımla da kısa mesafe gezmelere giderken yokuşlarda takılmadan gidebileyim.

Geri
Yukarı