Mühendisin 35-40 yasından sonra akıbeti ne oluyor?

Enrichment adlı arkadaşın yazdıkları

"Bazı arkadaşlar bu soruyu soran arkadaşa çok kızmış ama aslında sorusunun haklılık payı var...
Bana tıpla bilgisayar mühendisliğini karşılaştırmasını istediğim Boğaziçi mezunu bir bilgisayar mühendisi şunu demişti;
Doktorluğun mühendisliğe göre en büyük avantajı yaşlandıkça tecrübesi arttıkça doktor değerlenir ama bir bilgisayar mühendisi yaşlandıkça insanın doğası gereği analitik düşünme hızı azalır eskiden 1 saatte yazacağı programı 3 saatte yazar hale gelir ve en büyük tehlike onun arkasından ondan daha genç daha hızlı düşünen bilgisayar mühendislerinin yetişmesidir demişti...vallahi bu direk söylediğim kişinin beyanı...benim düşüncem bir bilgisayar mühendisi 40 yaşına gelene kadar yönetici olamazsa geçmiş olsun...olur da 40 yaşında bir bilgisayar mühendisi işsiz kalırsa iş bulması çok zor olur..."

Hocam başka bir forumdan eski bir alıntı yorum bu şekilde

Genel olarak tüm mühendislerin fikirleride bu şekildedir. Dediğim gibi 40 yaştan sonra işin mühendisliğini geçip yetkinliğine geçmek gerekiyor. Tabii 40 yaşa kadar da yata yata çalışma yapmamak gerek. Sosyal etkileşimi genişletip, tecrübeler edinip, alan genişletip bir noktaya gelmek gerekiyor. 40 yaştan sonra kafa algoritma yormaya zaten çalışmaz. İnsan beyninin duraksama dönemi gibi 40 yaş sınırı. Sonrasında algoritmik beceriler gerilemeye başlıyor. Sosyal becerileri öttürme zamanı bu yaşa gelmeden gün yüzüne çıkması gerekiyor.

Hocam 40 yaşına kadar minimum 15 yıllık bir tecrübeniz olur. Şirkette armut toplamadıysanız elbet tecrübenizi paraya dönüştürürsünüz. Bilgisayar mühendisinin sıkıntısı sürekli öğrenmeniz sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Yoksa bir anda boşa kalabilirsiniz. Doktorluksa daha rahat tecrübe biriktikçe değerleniyorsunuz o konuda o yüzden istediğiniz bölümü seçmek lazım. Şuan bilgisayar mühendisliği revanşta ama kaç kişi gerçekten isteyerek seçti çok azdır. Sevilmiyorsa çekilcek çile değil cidden.
Hocam yaşım şuan 21. Gelecek sene için hazırlanmayi düşünüyorum. Çalışmalara yavaştan başladım. 22 yaşında üniversiteye başlayacağım. Aslında tıp aklımda vardı ancak bu yaş olayı insanı tedirgin ediyor. Hazırlıkla 7 yıl desek 29 yaşında oluyorsun. Mühendislik için ise bu daha erken diyebiliriz. Uzun vadeli düşününce de yine bir çıkmaza giriyorsun. Bu yüzden yorumlarınız benim için çok değerli.

Hocam yaşım şuan 21. Gelecek sene için hazırlanmayi düşünüyorum. Çalışmalara yavaştan başladım. 22 yaşında üniversiteye başlayacağım. Aslında tıp aklımda vardı ancak bu yaş olayı insanı tedirgin ediyor. Hazırlıkla 7 yıl desek 29 yaşında oluyorsun. Mühendislik için ise bu daha erken diyebiliriz. Uzun vadeli düşününce de yine bir çıkmaza giriyorsun. Bu yüzden yorumlarınız benim için çok değerli.
Hocam 22de askerlik yok mu sorun çıkmasın. Ömür boyu mesleği yapmak > hayatından 3 4 yıl hocam. Bence en iyisi yaşa çok takılmayıp ne olmak istediğinizi seçmek. Karar veremiyorsanızda önemli değil yks sonrası üniversiteleri gezip hocalarla vb görüşürsünüz. Mezunlarına msj atarsınız en önce yks geliyor zaten.

Hocam 22de askerlik yok mu sorun çıkmasın. Ömür boyu mesleği yapmak > hayatından 3 4 yıl hocam. Bence en iyisi yaşa çok takılmayıp ne olmak istediğinizi seçmek. Karar veremiyorsanızda önemli değil yks sonrası üniversiteleri gezip hocalarla vb görüşürsünüz. Mezunlarına msj atarsınız en önce yks geliyor zaten.
Hocam 22 yaş sonuna kadar tecil oluyor. Yıl sonuna kadar Yoklama döneminde oluyorsun. Üniversiteye Eylül'de kayıt yaptırarak uzatabiliyorsun. O konuyu da çok araştırdım.

Hocam 22 yaş sonuna kadar tecil oluyor. Yıl sonuna kadar yoklama döneminde oluyorsun. Üniversiteye eylül'de kayıt yaptırarak uzatabiliyorsun. O konuyu da çok araştırdım.

Hocam benim de yaş 21 geç kalmışlık hissi var ama bu sene kazanacağım inşallah. Tavsiyem şimdiden başlayın ben geç başladım hatamdır. Şu anda çok iyi değilim ama halledeceğim 1 ay kaldı zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı