Neden bir insan masaüstü Mac sistem alır?

Sana bir sır vereyim mi? Güçlü GPU her zaman güçlü olmuyor🙃

Son zamanlarda üzerinde çalıştığımız İHA projesi için yapay zeka eğitmemiz gerekiyordu. Bil bakalım ne oldu? 4060’ın hafızası yetmedi🙂 Eğitim esnasında VRAM kullanımı 20GB’ı geçti. 4090’ın bile 24GB olduğunu düşünürsek 32GB tümleşik belleğe sahip Apple Silicon 4090’ın bile yapamayacağı işleri yapabilir hale gelir. Bu sadece benim bildiğim bir alandan örnek.

Diğer bir konu da insanların tahmin ettiğinden daha cahil olması. Asagilama amaçlı değil, adam bilgisayarı sadece işini gören araç gibi kullanıyor. Çekiç gibi, tornavida gibi bir şey gözünde. Umrunda değil, ilgisini çekmiyor. Tek derdi tuşuna basayım açılsın, uygulamaya tıklayayım çalışsın. Mac çalışıyor. Uygulama kurulumu bile icon’u sürüklemekten ibaret🤣

Zorlasan maymunlar bile macOS kullanabilir o derece basit kullanım. Donanıma tamamen uygun bu yüzden sürücü kurdum kurmadım derdin yok. Yine aynı sebeple çöktü çökmedi yok.

Ofis kullanımında GPU genelde kimsenin umrunda olmuyor. Mac uzun kullanımda da konfor sunuyor sana. Eskimeyen performans sunuyor. İkinci elde de satış kolaylığı sunuyor. Bütün parçaları kaliteli.

Kısaca gamer gibi düşünme, sabah 9’da mesaisine başlayan 45 yaşında Mahmut dayı gibi düşün.

Her şey donanım gücünden ibaret değil. Bariz bir ekosistem avantajı var, son kullanıcı açısından çok daha sorunsuz bir sistem sunuyor, işletim sistemi daha güvenli, ayrıca bazı programlarla Windows'a göre daha uyumlu çalıştığı için daha az donanım gücüyle çok iyi sonuçlar veriyor, iyi optimizasyon ve üretim kaliteleri nedeniyle kullanım ömürleri de genellikle daha uzun oluyor. Bir artısı da 2. elde değerini çok daha iyi koruyor, bugün 5-6 yıllık Mac cihazı gayet iyi bir fiyata satabilirsin ama 5-6 yıllık bir Windows PC'yi donanım gücü ne olursa olsun daha fazlasına satamıyorsun. RTX 2080 Ti / 32 GB RAM olan eski oyun sistemimi sana 35-40 bine satayım desem muhtemelen terslersin ama konu herhangi bir Mac cihazı olunca bu duruma düşmüyorsun.

Apple cihazlarının en büyük eksisi denilen donanım gücü, sistemlerin büyük oranda kapalı olması ve oyun desteği eksikliği kendi kullanıcıları için bir sorun değil çünkü ihtiyaç duymuyorlar. Ayrıca kullanıcıların çok büyük bir kısmı sıradan kullanıcıdır, bu tür forumlarda takılan ve işin teknik taraflarını bilen kullanıcı oranı genel içinde %5 bile değildir. Kalan %95 için sistemin güvenlik nedeniyle kapalı olması bir şey ifade etmiyor.

Şahsen Mac Mini M2 Pro kullanıyorum. Yazılım ve kişisel projelerim için almıştım. Monitörü olan ve home office çalışan biri için çok kullanışlı, hızlı ve performanslı bir ürün. Macbook'lara göre daha f/p olması da tercih sebeplerinden biri.

Sana bir sır vereyim mi? Güçlü GPU her zaman güçlü olmuyor🙃

Son zamanlarda üzerinde çalıştığımız İHA projesi için yapay zeka eğitmemiz gerekiyordu. Bil bakalım ne oldu? 4060’ın hafızası yetmedi🙂 Eğitim esnasında VRAM kullanımı 20GB’ı geçti. 4090’ın bile 24GB olduğunu düşünürsek 32GB tümleşik belleğe sahip Apple Silicon 4090’ın bile yapamayacağı işleri yapabilir hale gelir. Bu sadece benim bildiğim bir alandan örnek.

Diğer bir konu da insanların tahmin ettiğinden daha cahil olması. Asagilama amaçlı değil, adam bilgisayarı sadece işini gören araç gibi kullanıyor. Çekiç gibi, tornavida gibi bir şey gözünde. Umrunda değil, ilgisini çekmiyor. Tek derdi tuşuna basayım açılsın, uygulamaya tıklayayım çalışsın. Mac çalışıyor. Uygulama kurulumu bile icon’u sürüklemekten ibaret🤣

Zorlasan maymunlar bile macOS kullanabilir o derece basit kullanım. Donanıma tamamen uygun bu yüzden sürücü kurdum kurmadım derdin yok. Yine aynı sebeple çöktü çökmedi yok.

Ofis kullanımında GPU genelde kimsenin umrunda olmuyor. Mac uzun kullanımda da konfor sunuyor sana. Eskimeyen performans sunuyor. İkinci elde de satış kolaylığı sunuyor. Bütün parçaları kaliteli.

Kısaca gamer gibi düşünme, sabah 9’da mesaisine başlayan 45 yaşında Mahmut dayı gibi düşün.
Haklisiniz hocam kolaylik oldugu bir gerçek. Windows cok sevsem de bazi seyler Mac aratiyor.

İlk defa bu tarz bir konunun daha da agresifleşmesi yerine konu sahibinin diğerlerinin fikirlerini kavrayıp tatlı bir sonla bittiğini görüyorum çok sevindim.

Ben de eskiden MAC alanlara anlam veremezdim ama biraz fazla hafife aldığımızı gördüm. Özellikle M2 işlemcilerden sonra özellikle iş konusunda çok üst seviyelere ulaştı. Ancak oyun konusunda hala daha çok geri planda. Aslında çoğu oyun oynanıyor fakat gereksiz uğraştırıyor, oyun için hala seçenek bile değil.

Dosya Ekleri

• images (11).jpeg
    images (11).jpeg
    63,4 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı