Neden Linux tercih edilmeli?

Ne demek istediğini hiç anlamayadım hocam. Ne bu saldırganlık? Ben Apple temsilcisi değilim. Ben de kullanıcıyım.

Herhangi bir saldırganlığım yok. "Mac nasıl daha kişiselleştirilebilir ve daha hızlı oluyor hocam?" gibi bir soru soruyorum. Mac kullanmayan bilmez gibi saçma bir cümle kuruyorsunuz. Üstüne sırf gülücük attım diye çıkıp profilime girip mesajıma gülücük atıyorsunuz. Hadi bunları geçtim, bunlar mesele değil. Linux ve MacOS'un karşılaştırıldığı bir tartışmada Windows'un ne gibi bir işlevi var?

Mac ve Windows kullanıcının bilgisayarını Linux dağıtımlarının genelinin aksine özelleştirmesini istemez. Onun yerine kendi varsayılanları oluşturur ve büyük ölçüde bunları dayatır. Bunun tıpkı kişiselleştirmede olduğu gibi belirli artı ve eksileri mevcuttur ve her ne kadar anlam veremediğim bir şekilde kabul etmeseniz de Mac kişiselleştirilebilir değildir. Windows'tan birkaç fazla kişiselleştirme seçeneğine sahip olması, ki sahip değil, onu sadece Windows'a kıyasla daha kişiselleştirilebilir yapar.

Son düzenleme:
Herhangi bir saldırganlığım yok. "Mac nasıl daha kişiselleştirilebilir ve daha hızlı oluyor hocam?" gibi bir soru soruyorum. Mac kullanmayan bilmez gibi saçma bir cümle kuruyorsunuz. Üstüne sırf gülücük attım diye çıkıp profilime girip mesajıma gülücük atıyorsunuz. Hadi bunları geçtim, bunlar mesele değil. Linux ve MacOS'un karşılaştırıldığı bir tartışmada Windows'un ne gibi bir işlevi var?

Mac ve Windows kullanıcının bilgisayarını Linux dağıtımlarının genelinin aksine özelleştirmesini istemez. Onun yerine kendi varsayılanları oluşturur ve büyük ölçüde bunları dayatır. Bunun tıpkı kişiselleştirmede olduğu gibi belirli artı ve eksileri mevcuttur ve her ne kadar anlam veremediğim bir şekilde kabul etmeseniz de Mac kişiselleştirilebilir değildir. Windows'tan birkaç fazla kişiselleştirme seçeneğine sahip olması onu sadece Windows'a kıyasla daha kişiselleştirilebilir yapar.
Mac kişiselleştirebilirdir gibi bir iddiam yok.

Siz kafanızda kurmuşsunuz belli. Seviyesizliğe de lafları çarpıtmaya da gerek yok.

Mac kişiselleştirebilirdir gibi bir iddiam yok.

Siz kafanızda kurmuşsunuz belli. Seviyesizliğe de lafları çarpıtmaya da gerek yok.

Bunları önemseyen son kullanıcı için Mac platformu var.

Ne anlatmak istemiş o zaman burada şair? Yoksa şair yazmamış, yazan kuzeni miymiş?

Ortada çarptırılan bir laf yok. Ettiğiniz lafları unutmanızdan kaynaklı böyle bir yanılmasaya düşüyorsunuz sadece.

Ne anlatmak istemiş o zaman burada şair? Yoksa şair yazmamış, yazan kuzeni miymiş?

Ortada çarptırılan bir laf yok. Ettiğiniz lafları unutmanızdan kaynaklı böyle bir yanılmasaya düşüyorsunuz sadece.
O yorum alıntıladğım mesajın genelini kapsıyor. Alıntıladığım mesajdaki her maddeye %100 katılmayacağımı anlayabileceğini sanmıştım. Pardon.

"Windows'un konuyla alakası ne? Windows tarafında panel değiştiremiyoruz diye artık kişiselleştirme için bir kıstas değil mi panel konumu?"

Böyle saçma bir çıkış yapıyorsun.

Sonra "Herhangi bir saldırganlığım yok. "Mac nasıl daha kişiselleştirilebilir ve daha hızlı oluyor hocam?" gibi bir soru soruyorum. " diyorsun.

Maalesef seni daha fazla ciddiye almayacağım.

O yorum alıntıladğım mesajın genelini kapsıyor. Alıntıladığım mesajdaki her maddeye %100 katılmayacağımı anlayabileceğini sanmıştım. Pardon.

O mesajdan dediğiniz anlamı çıkarmam gerekirken çıkaramadıysam kusura bakma da mesajın yüzde ellisine katılmıyorsan bunu belirtmen gerekmez mi?

"Windows'un konuyla alakası ne? Windows tarafında panel değiştiremiyoruz diye artık kişiselleştirme için bir kıstas değil mi panel konu mu?"

Böyle saçma bir çıkış yapıyorsun.

Buna çıkış diyorsanız neyi çıkış olmayarak tanımladığınızı merak ediyorum. Merak ediyorum soruyorum ve sorma nedenimi de açıklıyorum.

Sonra "Herhangi bir saldırganlığım yok. "Mac nasıl daha kişiselleştirilebilir ve daha hızlı oluyor hocam?" gibi bir soru soruyorum. " diyorsun.

Evet.

Maalesef seni daha fazla ciddiye almayacağım.

Lütfen ciddiye al. Yalvarırım ciddiye al. Ben bu foruma sırf sen beni ciddiye al diye başladım. Bak Allah'ın adını veriyorum Allah rızası için ciddiye al.

Tamam yeter artık gerginliğe gerek yok. Yanlış anlaşılmalardan ibaret bir sohbet dönüyor.

Arkadaşlar sakin olun özelleştirme konusunda bütün işletim sistemlerinde yapabilirsiniz ama işlemcinizi çok zorlayacaktır benim Windows'ta bağıran işlemcim Arch Linux'ta nefes aldı sıfır ısınma sıfır ses öneririm ama bana göre Linux'larda özelleştirme daha özgür.

Kısaca gizliliğe önem veriyorsanız eski bir bilgisayarınız varsa Linux yükleyin ya da size kalmış ama Linux'unda eksileri var tabii artık hangisini kullanmak size kalmış.

İlgimi çekiyor ama Windows'a alıştığımdan ve terminala kod yazmaya çok üşendiğim için Windows'tan devam ediyorum.

Komut yazılıyor kod değil, öyle satır dolusu komut yazmıyoruz ya Ubuntu kullansan komutları kullanmasın bile çok extrim şeyler dışında tabii. Ki zaten bazı şeyleri Windows'ta bile terminaleden yapılıyor.

Komut yazılıyor kod değil, öyle satır dolusu komut yazmıyoruz ya Ubuntu kullansan komutları kullanmasın bile çok extrim şeyler dışında tabii. Ki zaten bazı şeyleri Windows'ta bile terminaleden yapılıyor.

Evet.

Linux'un şu an en büyük eksisi Windows'ta kullanılan programları kullanamaman zaten. Aslında kullanılırdı ama üreticiler desteklemiyorlar. O sebeple Adobe programları vesaire Linux'ta mevcut değil.

Onun dışında performans olsun, arayüz olsun çok yenilikçi, modern ve kullanışlı. Ama bu iyi taraflar maalesef Linux'a rağbet gördüremez, çünkü işin yazılım tarafı da önemli. Linux kullananların şöyle bir savunması var;

Linux kullanırsan pek çok alternatif mevcut ehehehe. Photoshop yok, GIMP var ehehehe. Microsoft Office yok, ama LibreOffice var ehehehe. Bu sağlıklı bir arguman değil, çünkü herkes bu programları kullanmak zorunda değil. Kendimi yıllarca Vegas Pro üzerinde geliştirmişim, Adobe Photoshop'ta tecrübemle tarihe damga vurmuşum, sırf Linux kullanacağım diye bu alternatiflere mahkum olmak nedir? Yani anlatmaya çalıştığım şey, Linux'a sağlam yazılım desteği gelmesi gerekiyor artık. Bu yazılım alternatiflerine mahkum olmadan da Linux kullanabilmeliyiz. Oyun tarafı da çalkantılı zaten. Özellikle rekabetçi oyunlar oynanamıyor. Triple AAA oynanamayan oyunlar da vardır elbet, ama bu kanatta yine de proton ıvırla zıvırla ittir kaktır oynanabiliyor. O sebeple buna yorum yapmayacağım.

Sonuca gelirsek, Linux verimli ve başarılı olabilir. Ama yazılım desteği olmadığı için bir hiç kadar hiç olmaya devam edecek. Şunun gibi düşünün;

Bir oyun konsolu yaptınız, konsol çok sağlam. Donanımsal olarak rakiplere fark atmış, tasarımı efsane. Kullanımı rahat vs. ama o konsola oyun çıkmıyor. O konsola kim rağbet eder? Kimse. Ulvi bir örnek, Sega bir zamanlar NES'ten çok daha kaliteli konsollar üretmesine rağmen, bir NES kadar ilgi görmedi. Neden? Çünkü olay onu destekleyen yazılımlarda, oyunlarda. Umarım anlatabilmişimdir.

Aslında Wine ile kullanamıyor muyuz?

Geri
Yukarı