Neden MacBook alınmalı?

624648

Centipat
Cok genel bir soru olacak ama, neden MacBook almalıyım? Yani yakin zamanda bir dizüstü bilgisayar arayisindayim. Yakinda yazilima baslamayi, video editleme ve logo tasarimi yapmak istiyorum. Mesela MacBook M3 Pro benim isteklerimi karsilar mi? Yoksa baska bir alternatif mi bulmaliyim. (Windows gibi)

Apple ekosistemine girmek istiyorsan alabilirsin yani telefonun Apple ise kulaklığın Apple ise Laptopunda Apple olursa kendi aralarında çok uyumlu çalışacakları için alınabilir. Performans konusunda o işlerle ilgilenmediğim için kesin bir şey diyemem ama o tür konularda da gayet iyi olduğunu biliyorum.

Cok genel bir soru olacak ama, neden MacBook almalıyım? Yani yakin zamanda bir dizüstü bilgisayar arayisindayim. Yakinda yazilima baslamayi, video editleme ve logo tasarimi yapmak istiyorum. Mesela MacBook M3 Pro benim isteklerimi karsilar mi? Yoksa baska bir alternatif mi bulmaliyim. (Windows gibi)
Bunların hepsini m3 pro ile yapabilirsiniz. Alternatif var ancak bana kalırsa m3 pro macbook iyi bir seçim.

Apple ekosistemine girmek istiyorsan alabilirsin yani telefonun Apple ise kulaklığın Apple ise Laptopunda Apple olursa kendi aralarında çok uyumlu çalışacakları için alınabilir. Performans konusunda o işlerle ilgilenmediğim için kesin bir şey diyemem ama o tür konularda da gayet iyi olduğunu biliyorum.
Abi hic biri degilse napiyoruz :D.

MacBook daha çok video render almak iş için kullanmak ya da yazılım için kod yazmak bu alanlarda çok başarılı zaten şarj ı da uzun süre götürüyor MacBook alıp da oyun oynayan görmedim hiç.

Oyun oynamayacaksan MacBook al geç hacı. Tek söyleyeceğim bu.

Birde Macbook'un en iyi yani şarjın uzun süre dayanması. Eğer senin için şarj çok önemliyse hiç düşünmeden macbook alabilirsin.

MacBook'alr render alma gibi konularda iyi ve Adobe programları da güzel çalışıyor dediklerini iyi bir şekilde yapar fakat 3. parti Apple tarafından doğrulanmamış uygulamalarla mesela crack photoshop fazla işiniz varsa bazen ufak ama çözülebilen sorunlar yaratabilir.

Oyun oynamayacaksan çoğu açıdan daha iyi. Donanım olarak pili Windows laptoplara göre aşırı uzun bir süre dayanıyor. Ekranı çok iyi. Klavye hissiyatıda çok iyi. Kamerası çok iyi. Çok önemli bir detay olmasada parmak iziyle açılabiliyor. Apple silikon çipler zaten çok performanslı ve çok iyi. Yazılım olarak ise Windows'tan kat kat stabil. Örneğin mavi ekran derdi yok. Ayrıca bir anda uygulamadan atma gibi şeyler Windows'a göre baya düşük ihtimalle oluyor. Dosya formatı Windows'lara göre daha iyi. Video edit gibi işler çok daha verimli yapılabiliyor. Virüslerde Windows'a göre çok daha az. Virüs kapmanız çok düşük bir ihtimal olsa bile yine virüs yüklerseniz bir sürü izin istiyor izin olmadan zaten virüs hiç bir şeye erişemediği için buradan anlayabilirsiniz. İşletim sistemi ile ilgili neredeyse herşeyi Ayarlar üzerinden erişebiliyorsunuz. Windowstaki regedit, cmd derdi yok. App Store'dan istediğiniz herşeyi indirebiliyorsunuz. Her zaman yeni güncelleme geliyor ve yeni macOS sürümleri çıkıyor. Yazılımıyla ilgili daha fazla bilgi için; macOS Sonoma

MacBook'alr render alma gibi konularda iyi ve Adobe programları da güzel çalışıyor dediklerini iyi bir şekilde yapar fakat 3. parti Apple tarafından doğrulanmamış uygulamalarla mesela crack Photoshop fazla işiniz varsa bazen ufak ama çözülebilen sorunlar yaratabilir.

Yanlış bilgi. macOS'tada korsan uygulamalar indirilebiliyor. Sadece bir güvenlik sorgulaması yapıyor ve bu da aslında iyi bir şey.

Yazılım açısından eğer Windows'a geliştirmeyi planlamıyorsanız iyi çalışıyor. Python ve Java gibi yaygın diller ve ya web geliştirme falan hepsi aynı şekilde çalışıyor. Ayrıca iOS'a geliştirecekseniz Apple'ın yazılım geliştirme IDE'si Xcode'la geliştirebilirsiniz. Visual Studio'ya göre Xcode'da iOS, macOS vb. geliştirmek bence çok daha iyi bir seçim. Apple size geliştirici olarak bir sürü imkan sunuyor. Eğer iPhone'unuz varsa kablosuz bir şekilde build alabiliyorsunuz, yoksa bile iOS emulatörü sayesinde yine uygulamanızı test edebilirsiniz. Daha fazla bilgi; Xcode 15 - Apple Developer

Son düzenleme:
Ben sana uzun yıllar kullanmış 2015 MacBook Air kullanıcısı olarak bir oyun laptopuna göre tüm artılarını ve eksilerini şöyle sıralayayım:
  • Aşırı hafif, arkadaşlarım oyun laptoplarını taşıyacaklar diye can çekişiyorlar bense çok rahat taşıyorum.
  • Sarjı çok uzun süre gidiyor, yine benim aksime arkadaşlarımın oyun laptopları sarja takılı olmadan yaşayamıyorlar resmen
  • Bunlara ek olarak gündelik işler için oldukça hızlı
  • Touchpad efsane çalışıyor, fareye ihtiyacınız yok ve diğer laptopların touchpad'iyle karşılaştırılmayacak kadar iyi bir Touchpad'e sahip.
  • Yeni MacBook'ların ekran kalitesi- çözünürlüğü bayağı iyi
Eksileri:
  • Basit oyunlar haricinde oyun oynayamazsın.
  • Ekranı bazen diğer laptoplara göre küçük gelebiliyor film vs. izlerken.

-Şarjı aşırı iyi gidiyor.
-Air serileri çok hafif ve fansız (endişen olmasın ısınmıyor şu an 32 Derece'de kullanıyorum)
-Başka Apple ürünleri sahibiysen ekosistem olarak çok iyiler.
-Ekran klavye ve Touchpad'i güzel.
Şu an aklıma gelen tek eksisi oyun oynayamıyosun (ben ashphalt vb oyunları oynuyorum.)

Geri
Yukarı