Neden Redmi Almamalısınız?

Sizlere neden Redmi alınmamalı, sebepleri ile söyleyeceğim. Düzeltmemi istediğiniz kısımlar var ise eleştirilere açığım.

Dandik Yazılım
Redmi serisinin en büyük sorunu yazılımdır. MIUI veya yeni adıyla HyperOS, stabilizasyon açısından berbat bir sistemdir. Telefonu yorar, birkaç yıl içerisinde telefonu aşırı yıpratarak telefonun ölmesine sebep olur, bildirim panelinde 30 FPS veren 1 senelik bir Redmi görürseniz hiç şaşırmayın.

Buglar ve Düzelmeyen Hatalar
Redmi cihazlarda inanılmaz fazla bug var, ana ekrandan rastgele simgelerin kaybolması mı dersiniz, navigasyon çubuklarının kafasına göre devre dışı kalması mı dersiniz en sinir bozucu tüm buglar bu markada. İşinizi yarıda bırakmak için ideal.

Telefonun Sistem Arayüzündeki Reklamlar
Telefonun dosya yöneticisi, MP3 oynatıcısı, depolama temizleyici ve güvenlik kısımlarında yani adamlar yapabildikleri her yere reklam koyuyor. Bu reklamlar ayarlardan kapatılamaz, çoğu kullanıcı kişiselleştirilebilir hizmetler seçeneğini kapatınca reklam gidiyor der ama bu sadece reklamları sizin zevklerinizin dışında reklam vermesine sebep oluyor.

Dandik Malzeme
Redmi cihazlar genellikle dandik dış kasa malzemeleri kullanır. Mesela Redmi telefonlar en küçük darbede köşeleri göçüp yamulabiliyor, dandik plastik çerçeveleri çatlayıp ezilebiliyor. Ayrıca gözlem ve deneyimlerime göre en çabuk çizilen ekran Redmi'de diyebilirim.

Dandik Kamera ve Kamera Yazılımı
Redmi cihazların kameraları kaliteli değildir, son modeller düzgün ışık alan ortamda çok iyi fotoğraf çekebiliyor ama yeni nesil cihazlar video konusunda, eski nesiller ise hem fotoğraf hem de video konusunda tamamen vasatlar. Gelip 2014 model LG G4'ün kamerasını test etsem Redmi Note 13 Pro'yu bile çözünürlük ve renk Kalitesi açısından "çok rahat" tokatlar hem fotoğraf hem de videoda. OIS görüntü sabitleyici videoda aşırı bulanıklık yapıyor, 6 senelik Samsung'un EIS ile çekilen videosu bile Redmi'nin OIS ile çekilen videosundan daha net ve titreşimleri daha az.

Kullanıcı Güvenliği
Redmi kullanıyor iseniz pek de güvende olduğunuzu söyleyemem. Müzik dinlerken 60 dereceye ulaşan bir telefona güvenmemelisiniz. Aynı şekilde hiçbir zorlu şartlara maruz bırakılmamış genelde çekmecede yedek telefon olarak duran bir Redmi Note 12 var elimde, kasasının kenarında hafif açıklık var muhtemelen bataryası şişmiş üstelik oda koşullarında, kuru ortamda ve az kullanımda. Bomba gibi telefon.

Söyleyeceklerim bu kadardı. Eğer sorularınız olursa sorabilirsiniz, ben buradayım. İyi sosyaller!

Son düzenleme:
Bir de ekstra olarak telefon LDAC destekli gösteriliyor. Fakat geliştirici seçeneklerine gelip LDAC açtığında Bluetooth çöküyor kapanıyor, yeniden başlatman gerekiyor.

Hem s serisi de dahil bütün One UI cihazlarının animasyonları tablet, telefon stabil değil arada 120'den 60a 30'a düşüyor.
Xiaomi'de nasıl bilmiyorum.
S23 Ultra kullanıyorum adaptif Yenileme hızı dışında hiç FPS düşüşü görmedim. PUBG'de 60 FOS altını bike görmedim HD grafiklerde.

Babamın kullandığı Redmi 8 telefon şuanda dayanılmayacak kadar kasıyor, hatta Google'a girince Google hata verip kapanıyor. Klavyesi bazen ortaya çıkmıyor, kaydırma yaparken telefon 30Hz'den bile daha kasıyor gibi oluyor, Wi-Fi adam gibi çalışmıyor ve kendi kendine kopuyor hatta bazen internet hızı 10'da bire kadar düşübiliyor telefonunda. Zaten hafızası da az olduğundan uygulama da yükleyemiyor. Yani size şunu söyleyeyim: Bir telefona güncelleme gelmiyorsa o telefon artık kullanılmaz. MIUI 12.5 veya 13 yüklü içerisinde(tam bilmiyorum) buna rağmen telefon öldü artık. Bu ay yenisini alacak Allah izin verirse.

Size tavsiyem Android alacaksanız Samsung almanız. Orta-üst segment arası alırsanız işinizi yıllarca görür. "Ben Redmi alayım, custom ROM atarım." derseniz olabilir ancak diğer türlü ben de konu sahibiyle aynı düşünceye sahibim.

Xiaomi'de nasıl bilmiyorum.
Bildirim paneli 120Hz modunda 30 FPS çalışıyor 60 Hz modunda 60 FPS çalışıyor. Modele göre değişebilir bu. Benim kullandığım EU ROM kaynaklı sanırım.

Arkadaşlar ben 2019'dan beri Redmi Note 7 kullanıyorum. Bataryasi olmese daha devam ederdim. Yavastan kasmaya basladi. Costum ROM yukledim. Canavar gibi. Asagi yukari A34 ile yakin performansta. Kendime M14 aldim. Note 7 stock hali ile yakin performanslari var. Batarya kamera ve yazilim omru disinda hiç fark yok.

Ekran ayarları kısmı değişik mi sizde?
Daha fazla ayar yapılabiliyor mu?

Evet hocam yeşil, kırmızı ve mavi renk dengesi ayarlanabiliyor. Ekran yenileme hızında 60, 120 ve adaptif yenileme seçeneği var. Redmi telefonda da normalde de bayağı seçenek var.

Screenshot_2024-04-20-21-47-41-096_com.android.settings.jpg

@jamiroquai1907 ve @NipponChemiConKYCap hocalarım gerilim çıkarmaya gerek yok aramızda anlaşırız :)

Hocam yazılım önemli bir faktör, yazılım dandik olduğu için işlemci güçlü de olsa telefonda sorunlar, buglar ve performans düşüşü ve optimizasyon sorunları olabiliyor.

@jamiroquai1907 ve @NipponChemiConKYCap hocalarım gerilim çıkarmaya gerek yok aramızda anlaşırız :)

Hocam yazılım önemli bir faktör, yazılım dandik olduğu için işlemci güçlü de olsa telefonda sorunlar, buglar ve performans düşüşü ve optimizasyon sorunları olabiliyor.

Tam berbat degil ama katiliyorum arayuz konusuna.

Ama soyle soyleyeyim MIUI'den One UI'ye gectim. Oyle aman aman bir fark yok bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı