Notebook ekran renklerinin karışması ve gitmesi

KingDeViL

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 13600k
Msi Gaming X Slim 4070Ti
32gb DDr5 3400mhz Ram
Arkadaşlar bir oyuna tıkladım ve ekran renkleri gitti. Sonra resetledim fakat ekran böyle kaldı. BIOS'da bile bu şekilde. Sanırım ekran kartının chipseti arızalandı.

Gvetv3i.jpg

Y832p4G.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki ekran kartını çıkartıp vga ile çalıştırabiliyor muşuz. BIOS tan ayarlanıyormuş. Ben BIOS ta öyle bir ayar görmedim. Ekran kartını çıkartıp çalıştırdığımda ekrana hiç görüntü gelmiyor.

Görüntü gelmemesi normal değil mi? Kartı çıkardım diyorsunuz.
VGA? Başka bir şey kastetmiyorsanız VGA sadece port, veri gelmezse, ne yansıtacak ki?
Sizinki tamamen donanım sıkıntısı, kartlı bir sisteme sahip olduğunuz için şanslısınız.

Mesela masaüstü bilgisayarlarda ekran kartını çıkartıp, ana kartın onboard kısmından çalıştırırabiliyoruz. Bende dizüstümü o şekilde çalıştırmak istemiştim. İnternette araştırmalarım sonucu arızanın nedenini buldum. Ekran kartının lehimlerinin fazla ısınmasından kaynaklanan bir sorunmuş. Saç kurutma manikesi ile ısıtıp yeniden taktım ve sorunum çözüldü. Bir daha aynı sorun olursa chipini değiştireceğim.

Merhaba arkadaşlar. Ekran kartı arızalandı malesef. Saç kurutma makinası ile ısıta ısıta kullanıyorum. Fakat 3-4 saat sonra yine ekran çizgi çizgi oluyor. Bilgisayar tamircisine sordum. Yenisini alayım mı diye. Alsam bile anakart ile uyumlu olmaz onunda ayakları gider dedi. Anakartı komple değiştirmen lazım dedi. Ben aliexpresden getirtecektim fakat bu adam benim akılı çeldi. Acaba notebook ekran kartı değiştirip kullanan var mı ? Bir de benim notebook modelile nvidia gt220m uyar mı ? Aliexpresde bu kartı da buldum. Uyarsa bundan alayım. 98dolar.

Asus f8va253bd.. Bunun ekran kartı giriş yeri mxm ii (2) değil mi ?

Aida64 gösteriyor olmalı.
Ya da emin olmak içi ölçülere bak :Mobile PCI Express Module - Wikipedia, the free encyclopedia

Kartın üzerinde biryerlerde seri numarası yada replacement numarası yazmalı, o numara ile ebay ya da diğer sitelerde arat. Farklı laptobun aynı çipli kartı farklı şekilde olabiliyor, ona göre dikkat et.

P/N ...... şeklinde yazıyormuş zaten, fotoğrafta gözüküyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı