NVIDIA modülü yüklenmiyor

277726

Hectopat
Makaleler
4
Problemimi sürekli deneyerek çözmeye çalışıyorum ama şu nvidia modulünü bir türlü yükleyemedim. Önce wikide ki gibi tüm nvidia kernellerini disable ettim ama yine de nvidia modülü yerine nouveau yüklendi. nvidia.conf da nouveau blacklist olarak otomatik yazılmış ama neden lspci -k da nvidia modulü yok. modprobe ile etkinleştirdiğimde de hata veriyor.

Tüm hatalar tıpatıp aynı:

Module signature verification secenegini acmis olabilir misin?
module load açtığımı hatırlıyorum ama signature bilmiyorum.

eselect kernel list ve uname -r komutlarinin ciktilari nedir?
Kod:
  [1]   linux-5.15.52-gentoo *

[2]   linux-5.15.52-gentoo-dist

Kod:
5.10.0-15-amd64
Şu an chroot olarak kullanıyorum. Bu büyük ihtimalle debian versiyonunu gösteriyordur çünkü debian da aynı versiyon kullanıyor.

module load açtığımı hatırlıyorum ama signature bilmiyorum.

Kod:
  [1]   linux-5.15.52-gentoo *

[2]   linux-5.15.52-gentoo-dist

Kod:
5.10.0-15-amd64
Şu an chroot olarak kullanıyorum. Bu büyük ihtimalle debian versiyonunu gösteriyordur çünkü debian da aynı versiyon kullanıyor.
Sistemi 5.15.52-gentoo kerneliyle acmayi dener misin?

Sistemi 5.15.52-Gentoo kerneliyle acmayi dener misin?

Sistemi zaten 5.15 ile açıyorum;
Bash:
config-5.15.52-gentoo       grub                               System.map-5.15.52-gentoo       vmlinuz-5.15.52-gentoo-dist
config-5.15.52-gentoo-dist  initramfs-5.15.52-gentoo-dist.img  System.map-5.15.52-gentoo-dist  vmlinuz-5.15.52-gentoo.old
config-5.15.52-gentoo.old   initramfs-5.15.52-gentoo.img       System.map-5.15.52-gentoo.old
EFI                         initramfs-5.15.52-gentoo.img.old   vmlinuz-5.15.52-gentoo

Sistemi zaten 5.15 ile açıyorum;
Bash:
config-5.15.52-gentoo grub System.map-5.15.52-gentoo vmlinuz-5.15.52-gentoo-dist
config-5.15.52-gentoo-dist initramfs-5.15.52-gentoo-dist.img System.map-5.15.52-gentoo-dist vmlinuz-5.15.52-gentoo.old
config-5.15.52-gentoo.old initramfs-5.15.52-gentoo.img System.map-5.15.52-gentoo.old
EFI initramfs-5.15.52-gentoo.img.old vmlinuz-5.15.52-gentoo

sudo emerge @x11-module-rebuild yapip gerekli modulleri tekrar yukler misin? Secure Boot acik mi degil mi? Onu da bilelim bu arada.

Hayır, secure boot kapalı. Acaba vesa kernel de açık diye mi böyle yapıyor?
Nvidia surucusunun kernel-open flagiyla derlenmedigine emin ol. Unstable nvidia surucusunu unmask et ve tekrar emerge @x11-module-rebuild komutunu gir. Bu aksamlik paydos vermem gerekiyor sabah erken isim oldugu icin yatmam lazim. Yarin zamanim olunca devam ederiz.

Nvidia surucusunun kernel-open flagiyla derlenmedigine emin ol. Unstable nvidia surucusunu unmask et ve tekrar emerge @x11-module-rebuild komutunu gir. Bu aksamlik paydos vermem gerekiyor sabah erken isim oldugu icin yatmam lazim. Yarin zamanim olunca devam ederiz.
kernel open flagıyla derlemedim ama
USE="X dist-kernel driver persistenced static-libs tools -wayland" ABI_X86="(64) -32"
dist-kernel beni korkutuyor.

Yarin zamanim olunca devam ederiz.

Tamamdır. Teşekkür ederim.

Unstable NVIDIA surucusunu unmask et

Bunu tam anlayamadım. Ben tüm paketlerin stable versiyonlarını kullanıyorum. Sadece illaki kullanmam gereken ~amd64 olursa Keyword'e ekliyorum. Bir de NVIDIA sürücüsünün stable versiyonu genkernel de gayet iyi çalışıyordu.

Son düzenleme:
kernel open flagıyla derlemedim ama
USE="X dist-kernel driver persistenced static-libs tools -wayland" ABI_X86="(64) -32"
dist-kernel beni korkutuyor.

Tamamdır. Teşekkür ederim.

Bunu tam anlayamadım. Ben tüm paketlerin stable versiyonlarını kullanıyorum. Sadece illaki kullanmam gereken ~amd64 olursa Keyword'e ekliyorum. Bir de NVIDIA sürücüsünün stable versiyonu genkernel de gayet iyi çalışıyordu.
O zaman kernel konfigurasyonuyla alakali bir problemdir ama hangi secenegin boyle bir seye sebep olabilecegini bilmiyorum gercekten.

Yeni konular

Geri
Yukarı