NVRAM nasıl temizlenir?

ahmet kanar

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Kingston 24GB DDR4 3200MHZ
SSD veya HDD modeli
Samsung 870 Evo 250GB SSD
Ekran kartı
AMD RX580 8GB
Anakart
Gigabyte B550M DS3H
İşlemci
AMD Ryzen 1600X
Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım. Bende şöyle bir sorun var detaylı bahsedeyim. Aynı sorun tabii orijinal Mac de yok Mac book Pro retina var oradan denedim.
Şimdi bu bir grafik uygulama çağırdığımızda örneğin Chrome - Spotify yani grafik oluşturulan bir işlemce ekran kartının RAM'i doluyor orijinal Mac de uygulamayı kapatınca buradaki RAM otomatik boşalıyor ama bende ki Hackintosh da bu işlem olmuyor. Böyle olunca da haliye ekran kartı dolduğunda sistem kasmaya başlıyor. Ben ekran kartı çözünürlüğünü düşürüm tekrardan yükseltince yüzde 99 olan doluluk yüzde 11'e düşüyor ve kasmalar dolana kadar bitiyor. Nette araştırdığıma göre bu işlemin adı NVRAM diye geçiyormuş. Anladığım kadarıyla bende bu işlem çalışmıyor. Ekran kartım RX580 başka uyumlu kart taktım onda da aynı dert var nasıl çözebilirim bu durumu başına gelen oldu mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows da Shift+CTRL+Windows tuşu+b yebasınca ekran kartı driverını yeniden başlatıyor eğer aynısı Mac de işe yarıyorsa öyle yapabilirsin.

Sorun o değil ama sorun bunu dinamik yapaması yani normal mac te bunu yapabiliyor direk uygulama kapanınca hatta dock a alsak bile belleği boşaltıyor kendisi.

Son düzenleyen: Moderatör:
NVRAM öyle bir şey değil. Video ile falan alakası yok. MacOS'in ses seviyesi, ekran parlaklığı, boot sürücüsü gibi bilgileri sakladığı bir bellek. Eskiden PRAM denirdi. Parameter RAM. Oradan anla işte.

Bilgisayarının açılmasıyla ilgili bir sorunun yoksa ya da hiç beklemediğin şekilde saçma çalışmıyorsa ya da önemli bir donanım değişikliği yapmadıysan NVRAM'i resetlemene gerek yok.

Kaldı ki Macintosh bilgisayarlarda da NVRAM sıfırlama elle yapılıyor. Sen NVRAM diye VRAM görmüş olabilirsin nerede okuduysan...

Macintosh'larda bu ayrı bir bellek çipi iken, Opencore sistemlerinde EFI üzerinde bir dosyadır. Hackintool gibi bir yazılım ile NVRAM içeriğini görebilirsin. Orada mesela işte klavye bölge ayarı, bağlanacağın network ayarları falan saklanıyor.

Geri
Yukarı