Ölüm çok garip geliyor

Her an kafama mermiyi yiyip yok olup gidecektim. Boş, anlamsız ve soğuk et yığını haline gelmek. Ne ölüm anından ne de sonrasından korktum. Bu tamamen biyolojik bir tepki.

Karanlıktan bu yüzden korkarız.
Biyolojik olarak tüm canlılar kendini koruma eylemindedir, bunda bir sorun yok. Fakat bireysel düşünce olarak bazı canlılar ölmekten daha fazla korkarlar. Karanlıktan korkma olayında da aynı durum geçerli. İnsan bilmediği şeylerden korkar. Fakat bazıları daha fazla korkarken bazıları daha az korkar.

Büyürken seni tehdit eden bir baban varsa, bir noktaya kadar ondan korkarsın. Yine de benzetim alakasız.

Çünkü öleceğini biliyorsun ve ona döneceğini de.

@XEfe.Bey tanrı seni tehdit etmediği sürece korkmana gerek yok. Zaten çünkü tanrı tehdit etmez. Bu tamamen insani davranış. Eğer gerçekten de tanrı'dan tehditler aldığını düşünüyorsan yanılıyorsun.

Anı: Bundan 13-14 yıl önce eniştem, Allah hakkında ileri geri konuşmuştu. Aslında çok da bir şey dememişti. Sadece kendinden emin şekilde tebessüm ederek yukarıyı işaret ediyordu ve hani nerede? Diyordu. Henüz yaşım 15 idi, gönülden inanıyordum. O an kafamdan aşağı kaynar sular dökülmüş gibi tarifsiz bir korku hissetmişsin. Sanki o lafları ben etmişim gibi. Enişteme her baktığımda onu şeytan kırmızısı ve boynuzlu görüyordum. Yani bu şekilde canlandırıyor ve hayret ediyordum. Hayret ediyordum çünkü bir insanın böyle bir fikre kapılmasına anlam veremiyordum, nasıl olabilirdi ki? Bu imkansız gibi geliyordu. Aslında işte o zaman anlamıştım ama bunu öğrenmek için uzun yıllarca düşünmem gerekti.

Hocam Allah'ın varlığı veya yokluğu, dinlerin gerçek olup olmadığı, ya da neyin gerçek olup olmadığını kimse bilemez. Din tamamen insanın içinde olan bir şey. Eğer kendini kalben inançlı olarak daha iyi hissediyorsa inanabilir, kimse kimsenin inancı ile tartışmamalı, çünkü bu tartışmanın sonu hiç gelmez. Herkes kendini savunur. O yüzden konu daha fazla uzamasın, zaten lehim makinesi ile elimi pek tadım yok.

Sorgulamak deliliktir demedik. İnsan aklı bazı şeyleri anlayamıyor. Bu nedenle, sorgulamanın sınırını aşmak insana ciddi anlamda zarar verir. Yukarıda sürekli insanları 'sorgulama' yapmaya zorlayan şahısın, bir şey bildiğini sanmiyorum. Palavradan karşıt görüş, maksat kaos olsun. İyi forumlar.

Tanıdığım biriyle kafede gülerek sohbet ederken bir anda yüzünün durgunlaşıp gözlerinin yukarı dikilip arka geri düşmesinden sonra (hepsi 1 saniye bile sürmedi) ''ölüm'' olaylarından ciddi derecede etkilenmeye başladım. Akşam haberlerini bu yüzden pek izleyemiyorum. Ölüm gerçekten de garip. Yarının değil 1 saniye sonrasının bile garantisi yok.
Ne oldu ona? Beyin kanaması mı?

Ölüm en önemli konu.
Daha önemli hiçbir şey yok.
sorgulamanın sınırını aşmak insana ciddi anlamda zarar verir.
Kapasitemiz belli, düşünebildiğimiz kadar düşünebiliriz. Kapasitemizi zaten aşamayız, çünkü zaten o noktaya kadar yeterlidir. Ne olduğunu sanıyorsun, yani beynimiz arıza mı veriyor?🤣 Kullanmamakta özgürsün ama bunu başkasına korku ile dayatma.
bir şey bildiğini sanmiyorum.
Kesinlikle bu doğru, hiçbir şey bilmiyorum.
Bir gün ölecek olduğumuzun farkındalığı bizi dehşete düşürür. Sonsuz uzay ve zaman içinde geçiciliğimiz bizi o kadar dehşete düşürür ki, aslında geçici olmadığımızı, önemli bir birey olduğumuzu kendimize ve çevremizdekilere ispatlama şeklinde bir çabaya girişiriz. Yok olacağımız gerçeği o kadar kaçınılmazdır ki, çeşitli yollarla dünyaya ve zamana kendimizden bir iz bırakmaya, hayata damgamızı vurmaya çalışırız. [Evrim Ağacı]

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı