Ölümden Sonra Yaşam Konusu ve Spritûal Deizm

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Farklı bir tanrı varsa da neden bize işaret göstermiyor?

IMG_20181213_173811.jpg

Her din değiştirilmediğini iddaa eder, Kuran değiştirilmedi palavralarını bırakın.

@PORSHİUS Kuran okumadigin çok belli, mucize diye bir şey yok. Mucize örneği ver bakalim Kuran kitabından.

Muhammed öldüğünde Kuran diye bir kitap yoktu, Ebubekir kitap haline getirmeye çalışti eksikler vardi, ayni şekilde Osman döneminde öyle oldu.

@Jira Değiştirilmemiş hali böyleyse vah vah.

@PORSHİUS Evet Evrimden evrimi reddetmek akıl dışıdır. Senin gibi bilgisi olmayıp Evrim, dünya düz demekle aynı şey demek bilgisizliğin doruk noktasidir.

Bir öğretmenin alanı olduğu konuyu 3 ay yaz tatilinde unutmaması gibi düşünebilirsin.

Düşünmek istersen tabii ki :kararsız:
Dimi. Hem kitaba hem de inananlara vah vah. Yatacak yerleri yok. Ah sizi gidiler. Bir grup topluluğunun yazdığına binlerce yıldır inanıyorsunuz.

Her gün tekrar edersen unutmazsın. Ayrıca herkes 300 sayfayı ezberlemedi. Bunlar kişiler arasında dağıtıldı. Hala kendi yorumunla ilerliyorsun.
Surekli kullanilarak hatirlayabilir insan. Ornegin Osmanli'da saray musikisi ile ugrasan kimseler, ortaya koyduklari eserleri notalara dokmezlerdi. ( Nota bilmiyorlardi ). Usta - cirak iliskisi ile gunumuze geliyor pek cok TSM eseri. Yani insan ezberleyerek sasirtici bir sekilde sonraki nesillere aktarabilir bir seyi. Elbette bu metod yuzunden gunumuze ulasamayan ya da yanlis/eksik ulasan eserler de vardir ama "ezberlersen kesin hata yaparsin" gecerli bir iddia degil bence. Kaldi ki Kuran gibi kutsal bir sey soz konusuysa insanlar bunu eksiksiz aktarabilirler.

Hafızların büyük bir kısmı bir savaşta kaybedilmişti o savaştan sonra kitap haline getirilme kararı alındı. Eğer 300 sayfa kişilere paylaştırıldıysa bu ölenlerin bildiklerine ne oldu?

Eki Görüntüle 362736

Her din değiştirilmediğini iddaa eder, Kuran değiştirilmedi palavralarını bırakın.

@PORSHİUS Kuran okumadigin çok belli, mucize diye bir şey yok. Mucize örneği ver bakalim Kuran kitabından.

Muhammed öldüğünde Kuran diye bir kitap yoktu, Ebubekir kitap haline getirmeye çalışti eksikler vardi, ayni şekilde Osman döneminde öyle oldu.

@PORSHİUS Evet Evrimden evrimi reddetmek akıl dışıdır. Senin gibi bilgisi olmayıp Evrim, dünya düz demekle aynı şey demek bilgisizliğin doruk noktasidir.
Çok saçmalıyorsun Kur'an-ı 2 kere hatim ettim. Mucize ''insanları hayran bırakan olağanüstü olay ya da şey. ''

Farklı bir tanrı varsa da neden bize işaret göstermiyor?

- Gondermis fakat biz algilayamamis olabiliriz. ( Bize algilayamayacagimiz isaret neden gondermis gibi sorular doguyor ama konuyu bulandirmak istemiyorum )
- Gonderilen isaretler, bilerek muglak birakilmis olabilir. ( Sadece anlayan anlasin onlari odullendireyim )
- Bildigimiz Tanri'da isaret gondermemis, biz gonderdigini saniyor olabiliriz.

Ornegin astroloji tamamen yildizlarin birbirine olan konumlarina bakarak bizim "uydurdugumuz" bir paradigma. Yani gokyuzunde bir isaret var, bir patern var. Biz bundan yola cikip bir sistem insa ediyoruz. Komple yanlis da olabilir. Din de biraz boyle aslinda. Her seyi biz kafamizda uyduruyor da olabiliriz. Eskiden kuyruklu yildizlar uzerine destanlar yazilmasi gibi bir sey bu.
Çok saçmalıyorsun Kur'an-ı 2 kere hatim ettim. Mucize ''insanları hayran bırakan olağanüstü olay ya da şey. ''
Bir de daha sakin bir uslup kullanirsan cok iyi olur. Sonra konuyu kilitliyorlar en heyecanli yerinde : )
Hafızların büyük bir kısmı bir savaşta kaybedilmişti o savaştan sonra kitap haline getirilme kararı alındı. Eğer 300 sayfa kişilere paylaştırıldıysa bu ölenlerin bildiklerine ne oldu?

Ne bileyim ben : ) Akil yurutuyorum yalnizca.
Eger ayni seyi biliyorduysa insanlar, bilen insanlarin bir bolumunun olmesiyle bilgi kaybi olmadigini varsayabiliriz degil mi? Eger buna cevabin "evet" ise, zaten ezberlenerek bilginin degismeden kalabilecegini kabul etmis oluyorsun. Eger savasta bir seyi bilen herkes olduyse, o halde gunumuz Kuran'i nasil ortaya cikti? Kalan insanlarin akillarindaki parca parca bilgilerin birlestirilmesiyle mi? Bana bu cok zayif bir ihtimal gibi geliyor. Kaldi ki hic bir savasta bir kaybeden tarafin tamami olmez. Kimisi kacar, kimisi esir duser vs.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı