Ömür konusunda HDD mi SSD mi?

Makaleler
45
Merhaba.

Bir şeyi çok merak ediyorum. Zincir marketlere bakıyorum M.2 SSD'ler en fazla 4 TB'ye kadar depolama alanı sunuyor. Daha fazla olan var ama Vatan Bilgisayar, Teknosa ve MediaMarkt'a baktım tek tek dolaşarak. Dediğim gibi 4 TB'den fazlasını görmedim. Ama depolama deyince direk HDD geliyor. Bunun sebebi nedir? Harici disk deyince hemen HDD tarzı öne çıkıyor. 4 TB SSD ile 14 TB HDD aynı paraya denk geliyor.

Bu harici disk kendini soğutma özelliği varmış. SSD'ye ana programları koyup diğer tüm her oyunu buna kaydediyormuş. Asıl konu ise; M.2 SSD ile bu harici disk ömür olarak nasıl denk gelir?

Merhaba.

Bir şeyi çok merak ediyorum. Zincir marketlere bakıyorum M.2 SSD'ler en fazla 4 TB'ye kadar depolama alanı sunuyor. Daha fazla olan var ama Vatan Bilgisayar, Teknosa ve MediaMarkt'a baktım tek tek dolaşarak. Dediğim gibi 4 TB'den fazlasını görmedim. Ama depolama deyince direk HDD geliyor. Bunun sebebi nedir? Harici disk deyince hemen HDD tarzı öne çıkıyor. 4 TB SSD ile 14 TB HDD aynı paraya denk geliyor.

Bu harici disk kendini soğutma özelliği varmış. SSD'ye ana programları koyup diğer tüm her oyunu buna kaydediyormuş. Asıl konu ise; M.2 SSD ile bu harici disk ömür olarak nasıl denk gelir?

SSD hocam.

Merhaba.

Tabiki SSD!

Düzgün muhafaza ederseniz HDD'lerin ömrü çok daha yüksektir ama insan olduğumuzu da göz önünde bulundurursak SSD daha fazla dayanacaktır. Örneğin Okuma/Yazma yaparken diski yanlışlıkla düşürebilirsiniz. Sonucunda da HDD çöpe, SSD işine gider. Yani SSD adamdır, ailenin en sevilen çocuğu gibidir.

Ana programları SSD'ye koyup; yanına HDD alıp diğer tüm oyun, fotoğraf, video HDD'ye yüklemek faydalı olur mu?

@CarlJohnsonamaobez neden kullanılmaz?

Oyunları HDD'ye kurarsan tam performans çalışmaz ve yavaş açılırlar. Fotoğraf ve videolarını depolayabilirsin fakat HDD'ye bir şey olması sonucunda verilerin kurtarılamayacağını da unutma.

Yeni konular

Geri
Yukarı