Önlisansta okunulan üniversitenin bir önemi var mı?

Ne için sorduğuna bağlı biraz. Eğer DGS veya KPSS için soruyorsan hayır önemi yok ancak iş bulmak için soruyorsan Hacettepe ön lisans ile Sütçü İmam ön lisans arasında elbette fark olur. İşveren Hacettepe mezununa öncelik verir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ön lisans bölümlerinin bir çoğu mesleğe yönelik oluyor.
Bazı üniversitelerin şirketlerle protokolleri olabiliyor yani iş bulma konusunda artısı olabilir bunun dışında okuduğun üniversitenin önemi olmaz.
Lisans bile olsa sayılı yerlerden değilse pek etkisi olmuyor şirketler burada tecrübene ve kendini pazarlayabilmene bakar.

Arkadaşlar sorum yukarıda önlisansı hangi üniversitede okuduğumun bir önemi var mı?
Çok bir önemi yok, bazılarının firmalar ile bağı olabiliyor ama onlar harici dersen pek önemi yok, belli başlı yerler harici bırak önlisansı lisans için bile öyle büyük etkisi yoktur.

Hocam aslında DGS açısından sormuştum.
DGS için fark etmiyor, diploma notun + dgs notun etkili oluyor ancak diyelim Sütçü İmam bilgisayar programcılığı okuyup dgs ile ODTÜ bilgisayar mühendisliği kazandın sonrasında bazı derslerde çok zorlanırsın. Bence önlisans eğitimini de güzel bir şekilde almaya çalış.

DGS için fark etmiyor, diploma notun + DGS notun etkili oluyor ancak diyelim sütçü imam bilgisayar programcılığı okuyup DGS ile ODTÜ bilgisayar mühendisliği kazandın sonrasında bazı derslerde çok zorlanırsın. Bence ön lisans eğitimini de güzel bir şekilde almaya çalış.

Hocam Marmara Üniversitesi'ni istiyorum ama İstanbul'da evimizin yan tarafında babaannemler var ve akrabalarımız falan da var İstanbul'da o yüzden İstanbul'u istemiyorum ama Marmara'nın da eğitimi iyi. Ek olarak yan tarafımızda dedemler olduğu için çok sıkıntı olabilir bilmiyorum hocam.

@lisra

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Marmara Üniversitesi'ni istiyorum ama İstanbul'da evimizin yan tarafında babaannemler var ve akrabalarımız falan da var İstanbul'da o yüzden İstanbul'u istemiyorum ama Marmara'nın da eğitimi iyi. Ek olarak yan tarafımızda dedemler olduğu için çok sıkıntı olabilir bilmiyorum hocam.

@lisra

İstediğin bölümü araştır, akademisyenlerini araştır, eğitimini araştır ona göre karar ver. Sadece okulun ismine bakma, kimi çok güzel okulların bazı bölümlerindeki eğitimler çok kötü. Gidip pişman olan arkadaşlarım var.

Geri
Yukarı