Rehber Özelleştirilmiş Ventoy ekranı nasıl yapılır?

Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba hocalarım, ikinci rehberime hoş geldiniz. Bugün size Ventoy kurulu USB belleğinizdeki Vento'yu nasıl özelleştirebileceğinizi göstereceğim, iyi okumalar.
Vento'yu bilenler şu ekrana aşinadırlar.

background-orjnl.png

Peki bu ekranı şuna çeviremez miyiz?

background.png

Cevap gördüğünüz gibi evet. Bunu yapmakta çok basit ve yapabileceklerinizin sınırı yok diyebilirim.
Anlatıma başlamadan önce bilmeyen arkadaşlar için kısaca Ventoy'dan behsedeyim.
"Ventoy, bir USB belleğe kurularak USB belleğin içine diret olarak herhangi bir ek işlem yapmadan attığınız birden fazla ISO dosyasını çalıştırıp kurmanızı sağlar Windows 7, Windows 8.1, Windows 10,GNU/Linux dağıtımları gibi. Desteği de bayağı bir geniş.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gelelim nasıl yapacağımıza.
İlk olarak Ventoy kurulu USB belleğimizi bilgisayarımıza takalım.

Ekran Görüntüsü (1).png

"Vtoyefi" kısmına girelim.

Ekran Görüntüsü (2).png

Burdanda "GRUB" klasörüne girelim.

Ekran Görüntüsü (3).png

Sonra "themes" klasörüne oradan da "Ventoy" klasörüne girelim.

Ekran Görüntüsü (4).png

Burada gördüğünüz tüm fotoğraflar ile oynayıp (isimlerini değiştirmeden) Ventoy ekranını özelleştirebilirsiniz. Bizim işimiz şu an "background. PNG" ile bu dosyayı özelleştirerek Ventoy ana ekranının çok büyük bir kısmını özelleştirmiş oluyoruz.
Özelleştirmek için herhangi bir fotoğraf editörü kullanabilirsiniz, ben Windows 10 da olduğum için ve herhangi ek bir programa sahip olmadığım için Windows 10 da yüklü olan "paint 3D" yi kullanacağım. Siz başka alternatif programlar kullanabilirsiniz sadece orijinal dosya ile aynı isme sahip olması yeterli olacaktır.
İlgili dosyamız "background. PNG" ye sağ tıklayıp "paint 3D ile düzenleyi seçiyoruz.

Ekran Görüntüsü (5).png

Ekran Görüntüsü (6).png

Ben daha önce düzenlediğim için böyle gözüküyor orijinali ise ilk başta da attığım resimdeki gibi şöyleydi.

background-orjnl.png

Ve artık böyle.

background.png

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
İllaki oradaki fotoğrafı özelleştirmenize gerek yok herhangi bir PNG dosyasını alıp "background. PNG" olarak değiştirip ilgili konumdaki dosya ile değiştirirseniz yine başarılı olacaktır. Diğer dosyaları da değiştirerek daha çok özelleştirme yapabilirsiniz ama size tavsiyem orijinal dosyaların yedeğini almanız yönünde olur, ne olur ne olmaz.

Okuyan herkese teşekkürler bugün Ventoy ekranını nasıl özelleştireceğinizi anlatmaya çalıştım, umarım yararlı olmuştur. Bir yanlışım olduysa yorum yapmayı unutmayın sorularınızı cevaplamaya hazır olacağım.

Herkese iyi Sosyaller dilerim.

(Düzenleme: "vtoyefi" kısmı bazı bilgisayarlarda görünmeyebiliyor, oraya girmenin bir yolunu bulmanız gerekecek.)

Son düzenleme:
Elinize sağlık ama kim? Neden? Bunu yapsın.

Hocam, şahsen ben akıllı tahtada Live sistem kullanacağım havam olsun diye yapıyorum. Hemde normal Ventoy ekranı bomboş mesela az önce şu şekilde değiştirdim ama yaparkn bir hata aldım eğer sizde başka bir PNG koyunca hata alırsanız fotoğrafla beraber belirtirseniz sorunu çözebiliriz.

IMG_20220909_140754.jpg

Yani sık kullanmadığımız için pek anlamı yok gibi.

Kulananlarda var hocam elinizin altında olsun.

Hocam, şahsen ben akıllı tahtada Live sistem kullanacağım havam olsun diye yapıyorum. Hemde normal Ventoy ekranı bomboş mesela az önce şu şekilde değiştirdim ama yaparkn bir hata aldım eğer sizde başka bir PNG koyunca hata alırsanız fotoğrafla beraber belirtirseniz sorunu çözebiliriz.

Eki Görüntüle 1512643

Kulananlarda var hocam elinizin altında olsun.

Fena durmuyor aslında. Değişiklik isteyen kullanabilir.

Merhaba, bende vtoyefi bölümü neden gözükmüyor bir bilginiz var mı?
Eki Görüntüle 1605012

UEFI kurulu bilgisayarlarda gözükmeyebiliyor, sanal makine kurabilirseniz oradan erişebilirsiniz ya da UEFI olmayan bir PC'den.

Ben ise görünmediğinde Ventoy'un içine Kali Live ISO'su attım ve onu çalıştırdım sonra Kali açıldı ve vtoyefi kısmına erişebildim.

Kali Live ISO'sunu kali.org sitesinden indirebilirsiniz USB Live ISO'su indirdiğinizden emin olun.

Yeni konular

Geri
Yukarı