Okulu bırakıp sanayide çalışılmalı mı?

Lise diplomanı almadan vazgeçip gider saçma sapan sanayi ortamlarına girersen ileride çok pişman olursun. Yaşın küçük insanların 1 yıl sonra düşünceleri değişiyor. Bari liseyi bitir ondan sonra hala fikrin aynıysa öyle yaparsın.

Hocam liseyi bitirip lise diplomasını alın hiç değilse güvenceniz olsun liseyi bitirince isterseniz babanız size bir dükkan tutsun araba tamircisi olun eğer güzel para kazandınızı ve severek yapıyorsanız sanayici olun zaten Türkiye'nin ekonomisi çok kötü herkes yeni model araba alamıyor 10 15 model araba kullanıyorlar 2. el onlarda sürekli arza veriyorlar ama eğer isterseniz diplomanızla bir yerde işe girersiniz özel sektörde ve gerçekten başarılı olursanız yöneticiliğe kadar yükselir siniz.

Yav okulu niye bırakıyorsun?
Zaten meslek lisesindesin yazları çalışırsın lise bitince de mis gibi diplomanı alırsın. Meslek lisesinden mezun olduğun için ileride kolay bir şekilde dükkan açabilirsin.

Liseyi bitirin, zaten zorunlu. İsterseniz sonrasında çalışırsınız. Ülkede herkes üniversite okumak zorunda değil, okumamalı da zaten. Bu ülkeye usta da lazım, gerçekten işinin ehli usta hiçbir sektörde kalmadı. Kimse çekirdekten yetişmiyor.

İnsanlar sanayide veya inşaat sektöründe çalışanlara genelde kötü gözle bakarlar ama o insanlar olmasa işimiz iş. Eğer işinde iyi olursan çoğu üniversite mezunundan daha iyi kazanırsınız büyük ihtimalle.

MESEM'e geçin eğitimden sonra belgenizi alın en azından ileride bir yer açmak isteyip kendi işininizi yapmak istersen belgesiz açamazsın.

15 yaşındayım ve bildiğimiz borusan otonun meslek lisesinde motorlu araçlar bölümü okuyorum. Bu sene sonu 10. sınıfa geçeceğim. Derslerim ortalama sadece tarihten kalıyorum genelde ama ailem her hatamda sanayide çalıştırmakla beni tehdit ediyor. Okulda işin temelini aletlerin nasıl kullanıldığını vs. biliyorum. 3 kere baştan sona kadar motorda söküp topladım yani işe hakimim. Okulu bırakıp çalışmaya başlasam sanayide çok ezilir miyim, para verirler mi?

Liseni bitir küçük güzel kardeşim.

Meslek okulunda olduğun için muhtemelen 12. sınıfta staja başlayacaksın zaten.

Okulunu oku OBP'ni yükseltmeye çalış 12. sınıftada güzel bir performans gösterirsen güzel yerlerde güzel iş imkanlarına sahip olursun. Hem meslek okulunda 12. sınıfta sertifikalar veriliyor

Liseyi bitir eğer ileriki yıllarda daha kapsamlı bir sanayide çalışmak istersen illaki ustalık belgesi veya lise mezuniyeti istiyorlar.

Kapsamlı sanayiden kastım Renault fabrikası vb firmaların fabrikaları, oto parça üretim, CNC torna operatörlüğü ( mesleki alanda ) gibi.

Okuldan mezun olduğumda ustalık belgesiyle birlikte mezun ediyorlar zaten. Beni bu ders baskısı bitiriyor.

Meslek okulunda olduğun için muhtemelen 12. sınıfta staja başlayacaksın zaten.

Okulunu oku OBP'ni yükseltmeye çalış 12. sınıftada güzel bir performans gösterirsen güzel yerlerde güzel iş imkanlarına sahip olursun. Hem meslek okulunda 12. sınıfta sertifikalar veriliyor.

Okul borusanın olduğu için 4 tane disiplinin vs. yoksa ya borusana ya Nissan servise ya da Kia serviste staj yaptırıyorlar sanayide değil.

Okuldan mezun olduğumda ustalık belgesiyle birlikte mezun ediyorlar zaten. Beni bu ders baskısı bitiriyor.

Okul borusanın olduğu için 4 tane disiplinin vs. yoksa ya borusana ya Nissan servise ya da Kia serviste staj yaptırıyorlar sanayide değil.

Eğer o yaşlarda sınav ve ders baskısını çekmezsen ileriki yaşlarında çıraklık mesleğe gitmek zorunda kalırsın yaşın 17 geçerse veya dayanırsa hiçbir çıraklık meslek seni kabul etmez.
Çünkü adamlar küçük yaştaki çocukları istiyorlar.
Ayrıyeten asabi ve hayatı sevmeyen amacı olmayan bir kişilikte olursun.
OBP bizim gibi meslek liseleri için önemli değil üniversite sınavına çalış 200-300 yap meslek liselerinin ek puan verdiği üniversitelere rahat gidersin.
O kadar okulu sıkma hayatına ve işine bak sonuçta adam senden motor dizmeni bekleyecek.
Fakat okulu da ihmal edecek derecede umursamaz olma sınavlardan 60-70 al yeter. 55 alt sınırın olsun.

Eğer o yaşlarda sınav ve ders baskısını çekmezsen ileriki yaşlarında çıraklık mesleğe gitmek zorudna kalırsın yaşın 17 geçerse veya dayanırsa hiçbir çıraklık meslek seni kabul etmez.

Çünkü adamlar küçük yaştaki çocukları istiyorlar.
Ayrıyeten asabi ve hayatı sevmeyen amacı olmayan bir kişilikte olursun.

OBP bizim gibi meslek liseleri için önemli değil üniversite sınavına çalış 200-300 yap meslek liselerinin ek puan verdiği üniversitelere rahat gidersin.

O kadar okulu sıkma hayatına ve işine bak sonuçta adam senden motor dizmeni bekleyecek.

Fakat okulu da ihmal edecek derecede umursamaz olma sınavlardan 60-70 al yeter. 55 alt sınırın olsun.

Olurda yaşın 17 geçtikten sonra açık öğretimden mesleki açık lise okursan.
18'den sonra da aile başlar askerliği aradan çıkar diye bir yılda oradan kaybedersin.
19-20 yaşlarında okumaya devam edersin.
Arkadaşların 20-23 yaşında adam gibi vardialı işte çalışırken sen yerel bir sanayide buji takarken bulursun kendini.
He güzel kazanr mısın eğer işini düzgün yapıp sağlam mal teslim edersen halkın güvenini kazanırsan güzel iş yaparsın.
Fakat o seviyeye gelene kadar bir usyanın yanında 4-5 yıl ağız kokusunu çekersin.
İyi bir usta olursa şanslısın.
Kötü bir usta olursa o işi bile bırakırsın.

Seçim senin...

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı