Okulun öğrencilerden zaman çalması

Ben bu konu üzerinde neredeyse her saat düşünüyorum. İleriki hedeflerim olmasından dolayı kendi kendime şöyle olsa güzel olur, böyle olsa güzel olur diyorum. Ya öğrencilere belirli bir eğitimi vereceksin ya da çok zamanlarını almayacaksın, evde kendileri çalışacaklar. Cidden eğitim sistemi kötü demeyi bırakın, bence sistem yok ortada. Her şey karışık bir hal almış. Bana kalsa lise müfredatını öğrencilerin yeteneklerini keşfetmeye dayalı yaparım. Bakın arkadaşlar, sınav dediğiniz daha önce keşfedilmiş veya çözülmüş şeylerin bize ezberletilmesidir. Zaten 11 ve 12 sayısalı buna kafası basan insanların yapabildiği derslerdir. MEB ne yaptı? Gitti tüm meslekleri sayısala koydu. Peki aralarındaki sözde eğitim uzmanları çıkıp yahu zaten 11-12 sayısalı zor, öğrenciler çalışsa bile yapamıyor, biz napıyoruz dedi mi? Hayır. İşte sorunda burada eğitimli ve bilgili dediğimiz insanların bile bu ülkede belirli rütbede bir şey yapamıyorsa demek ki senin eğitim sistemin, 40 yıl boyunca belki 60 yıl boyunca bu eğitim sistemiyle büyümüş öğrencileri yok etmiş demektir.

Beden dersi, müzik, resim, teknoloji tasarım kaldırılabilir.
Bu derslerin neresi gereksiz? Yönetmelikte normalde zorunlu derstir ama sağ olsun eğitim sistemi Matematik odaklı olduğundan değeri bilinmiyor.

Bir görsel, müzik, beden eğitimi öğretmeninde bulacağın yaratıcılık(Eğer hakkıyla giren kişiyse), sevecenlik, hayat bilgisi Matematik, Türkçe öğretmeninde yoktur. Ömürleri bir şeyleri kavramak, ezberlemekten ibaret olduğu için.

Bu derslerin neresi gereksiz? Yönetmelikte normalde zorunlu derstir ama sağ olsun eğitim sistemi Matematik odaklı olduğundan değeri bilinmiyor.

Bir görsel, müzik, beden eğitimi öğretmeninde bulacağın yaratıcılık(Eğer hakkıyla giren kişiyse), sevecenlik, hayat bilgisi Matematik, Türkçe öğretmeninde yoktur. Ömürleri bir şeyleri kavramak, ezberlemekten ibaret olduğu için.
Aslında sende haklısın o da haklı. İleride doktor olmak isteyen biri için gereksiz o dersler ama yeteneğini keşfedip o dersleri almak isteyen kişiler için gerekli.

Bilgisayar mühendisi olmak isteyen biri neden abuk subuk sayısal konular görmek zorunda. Mesela biyoloji benim ne işime yarayacak? Sınavlar hayatımızı belirliyor ve ben böyle bir hayatı yaşamak istemiyorum. Tamam biliyorum Afrika'da su bulamayan insanlar var, iyi ki onlardan biri değilim ama neden Amerika'da ki veya Avrupa'da ki çocuklardan biri değilim. Oyun oynamak gibi bir hobinin bile bu kadar lüks olduğu bir ülkede neden günde 2 veya 3 sınav olup sınavlar dışında asla işime yaramayacak bir sürü gereksiz bilgiyi haftada 5 gün 6-7 saat okulda görmem gerekiyor?

Aslında sende haklısın o da haklı. İleride doktor olmak isteyen biri için gereksiz o dersler ama yeteneğini keşfedip o dersleri almak isteyen kişiler için gerekli.
Aslında arkadaş sadece kendi ülkesi adına eleştiriyi yapmış. İşte daha burada hata yapıyoruz. Yabancı devletteki doktorun görsel zekası bile üst seviyedir. Oradaki adamla müzik, resim, spor dallarına dair her şey konuşulabilir. Bizim sistem sadece ezbere, sürekli aynı hareketi öğrenip, uygulamaya dayalı olduğundan böyle şeylerde çok geride insanlar oluyor.

Gerçekten çok mantıksız bir sistem. Şu an 11. sınıfım ve bilişim okuyorum, matematiğim pek iyi sayılmaz. Sözelim aksine iyidir, hızlı ezberlediğim için rahat yaparım bu yüzden üniversite sınavında ne yapabilirim bilmiyorum. Üniversiteye girmek için sayısal sınava girmemize lafım yok ama en azından kimya, biyoloji olmasın onların sözel olduğu gayet bariz. (Yapamadığım için demiyorum, zaten genel olarak ezberle kolaylıkla yapılabilen dersler.) Okul 9'da başlıyor, 5'te bitiyor, bütün gün bitmiş oluyor zaten. Okulda da bir şey öğrenmiyoruz zaten adam akıllı, umarım sistem değişir.

Aslında arkadaş sadece kendi ülkesi adına eleştiriyi yapmış. İşte daha burada hata yapıyoruz. Yabancı devletteki doktorun görsel zekası bile üst seviyedir. Oradaki adamla müzik, resim, spor dallarına dair her şey konuşulabilir. Bizim sistem sadece ezbere, sürekli aynı hareketi öğrenip, uygulamaya dayalı olduğundan böyle şeylerde çok geride insanlar oluyor.
Aynen öyle kesinlikle katılıyorum. Aslında biraz daha düşününce derslerden daha çok derslerin içeriği, okul saatleri, berbat eğitim sistemi, hocaların öğrencilere bakış açısı, müdürlerin kendini üstün görüp öğrencileri küçük düşürmesi vb. durumlar öğrencileri okuldan soğutuyor. 12 yıl benim için berbat bir şekilde geçti. 12 yıl eğitim-öğretim hayatım boyunca mutlu geçirdiğim gün sayısı bir elin beş parmağından daha az. Ama üniversite kesinlikle öyle değil. Üniversite okuduğum için pişman değilim.

Çok gereksiz dersler var. Beden dersi, müzik, resim, teknoloji tasarım kaldırılabilir. Ayrıca Müslüman olmayan öğrenciler için din de seçmeli olmalı.
Felsefe dersinde 1 yıl saçmalıkları dinleyeceğimize gerçekten felsefe yapsak zaten din dersi gibi derse gerek yok. Ki laik bir ülkede ne demek din dersi? Bide zorunlu olması ayrı bir komik.
Terbiye ya milli olur, ya dini olur. Biz, dini terbiyeyi aileye bıraktık.

Milli terbiyeyi de devlete aldık.

Mekteplerimizde ve bütün kültür müesseselerimizde milli terbiye esas kabul edilmiştir.

Tuttuğumuz yol budur: Çocuk, dini terbiyesini ailesinden alacaktır
~Mustafa Kemal Atatürk~

Eğitim sistemi sıkıntılı ama öğrenciler daha da sıkıntılı.
Bu da eğitimsizlikten kaynaklanıyor maalesef.

Üniversiteyi bitirmiş ama ingilizceyi ezberleyemeyen öğrenciler var şimdi suç kimde.
Bu gerçekleri değiştirmiyor. Biz herkesin mükemmel olmasını beklemiyoruz. Eğer kişi halihazırda iyi bir sistem olup da başarız oluyorsa o tamamen o ve ailesiyle ilgili bir mesele. Lakin sistem kötüyse hatta neredeyse yok denecek seviyedeyse başarma potansiyeli yüksek olan yüzbinlerce insanı heba etmiş oluruz.

Hocam çok haklısınız bende 9'a gidiyorum hafta içi kendime yok denecek kadar az, haftasonunda ise bir kaç saat ayırabiliyorum. Günler çok tekdüze ve sıkıcı geçiyor. Kendi ilgi alanlarıma yönelip kendimi geliştiremiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı