Olmayan Trendyol hesabı için doğrulama kodu geldi

Ali_TR

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
2-3 hafta önce Trendyol'dan yeni açılmış (2 ay oldu yaklaşık) e-posta adresime doğrulama kodu geldi. Bu hesabı açtığımdan beri hiç kullanmadım. Hiçbir site ve uygulamaya üye olmadım. Haliyle Trendyol hesabım falan da yok. Sadece Papara hesabımı bağlamak için kullanmıştım. Doğrulama kodu geldiğini görünce Trendyol desteğe e-posta yazdım. E-postayı yazarken bir kod daha geldi. Sanırım bayram olduğu için e-postaya cevap alamadım. Ben de Twitter'dan Trendyol'a yazdım. E-postayı gönderen mail adresini ve kendi mail adresimi istediler ve verdim. İnceleyip dönüş yapacağız dediler. Sonrasında iletişim bilgilerimi istediler. E-posta ve telefon numaramı yazdım. Telefonla görüşmek istemediğimden e-posta üzerinden iletişim kurmayı tercih ettiğimi belirttim. Daha sonrasında telefonla aramışlar. Görmediğimden açmadım. "sizi aradık fakat ulaşamadık. Sorun devam ederse Trendyol uygulamasından Trendyol asistan üzerinden iletişime geçebilirsiniz." dediler. İşim olduğu için uğraşmadım. Sizce bu doğrulama kodu neden gelmiş olabilir? Güvenlik riski var mı? Ne yapmamı önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mail adresinizin ismi karışık bir şey değilse belki biri tesadüfen denemiş olabilir hocam ama bilmiyorum siz araştırın yine de.
Az önce mobil uygulamasından şifremi unuttuma basıp epostamı girdim. Kullanıcı bulunamadı diyor. Doğrulama kodları nasıl geldi anlamış değilim.

Az önce mobil uygulamasından şifremi unuttuma basıp epostamı girdim. Kullanıcı bulunamadı diyor. Doğrulama kodları nasıl geldi anlamış değilim.
İşte biri sizin mail ile üye olmaya çalışmış olabilir ama doğrulama kodunu bilmiyorsa eğer, bilmediği için üyelik kayıtta gözükmüyor olabilir. Emin değilim ama tahmin yapıyorum sadece.
Ama doğrulama yapılmamış olsa bile şifre hatırlatma çalışması lazım değil miydi bilmiyorum.

İşte biri sizin mail ile üye olmaya çalışmış olabilir ama doğrulama kodunu bilmiyorsa eğer, bilmediği için üyelik kayıtta gözükmüyor olabilir. Emin değilim ama tahmin yapıyorum sadece.
Ama doğrulama yapılmamış olsa bile şifre hatırlatma çalışması lazım değil miydi bilmiyorum.
Olabilir. Fakat hesabı açalı 2 ay oldu ve 9 harf 3 rakamdan oluşuyor. Denk gelmesi ihtimali düşük gibi geldi bana. Sizce güvenlik açısından bir sıkıntı olur mu?

Olabilir. Fakat hesabı açalı 2 ay oldu ve 9 harf 3 rakamdan oluşuyor. Denk gelmesi ihtimali düşük gibi geldi bana. Sizce güvenlik açısından bir sıkıntı olur mu?
Güvenlik açısından sıkıntı olur mu bu konularda çok bilgim olmadığı için net bir şey diyemem ama şunları önerebilirim.
Maile çok karışık, zor ve uzun şifre koyma. 2 adımlı koruma açma. Diğer e-posta ekleme gibi şeyleri düşünebilirsiniz. Bir de modem resleyin(belki alakası yoktur bilmiyorum) değişiyorsa eğer IP adresi değişsin, iyi bir antivirüs ile tarama yapın bir de.

Güvenlik açısından sıkıntı olur mu bu konularda çok bilgim olmadığı için net bir şey diyemem ama şunları önerebilirim.
Maile çok karışık, zor ve uzun şifre koyma. 2 adımlı koruma açma. Diğer e-posta ekleme gibi şeyleri düşünebilirsiniz. Bir de modem resleyin(belki alakası yoktur bilmiyorum) değişiyorsa eğer IP adresi değişsin, iyi bir antivirüs ile tarama yapın bir de.
Teşekkürler yardımın için.

Teşekkürler yardımın için.
Bu arada yazdıklarımı sıralamasız yazmıştım. Şifre değişikliklerinden, güvenlik önlemlerinden önce modem resleme ve antivirüs taraması, yada antivirüs taraması ve modem resleme daha iyi olur sanki. Sonuçta şifre işlemlerini sistem temiz ise yapmak lazım.

Yada geçici şifre değiştirip sonra taramaları yapıp sonra tekrar başka zor şifrelerini kullanabilirsin, tercihine bağlı. @Ali_TR

Son düzenleme:

Geri
Yukarı