Oyun Online oyunlardaki eski ciddiyet neden bozuldu?

Online oyuncu kitlesi YouTuberların suçu mu?

• Oy verenlerin toplamı
    36

259907

Hectopat
Ben 90 nesilindenim benim zamanımda internet Cafe'lerde oyun çok oynanırdı şimdi herkesin evinde PC var biliyoruz. Benim anlayamadığım olay şu eskiden Online oyunlarda adalet, oyuncular birbirlerine saygılıydı, ve daha gerçekçi oynardık oyunları.

Günümüzde hiçbir Online oyundan zevk alamıyorum ve bunun sebebi oyunların kötü olması değil, eskisine göre çok daha güzel kaliteli oyunlar piyasada fakat oyuncuları bozuk. Toksit terimi her yere yayılmış ve bu beni çok rahatsız etmeye başladı. Yabancı ülkelerdeki arkadaşlarımla bu konuları konuştuk bana diyor ki Türkiye'de böyle TR serverleri çok sinir bozucu diyorlar.

Şimdi ben şöyle bir şey düşünüyorum katılır mısınız bilmiyorum bu youtubda Online oyunlarda eğitim veren kanallar var ya Unlost vb gibi mesela oyunlarda FPS arttırma taktiklerini gösterdiler, veya oyunlardaki glicthleri bugları oyunculara gösterdiler herkes birbirine özenip aynı hareketi yapmaya başladı.

Fark ettinizmi bilmiyorum kendine özgü oynayan oyuncu kalmamış piyasada %90 nı birbirinden çalıyor. Ben işimden gelip kafa dağıtmak istiyorum daha çok sinirliyorum hocam böyle sistem olamaz bunun düzelmesi mümkün mü sıkıldım artık.

Benim gibi düşünen kankalarım Singleplayer oyunlara bu yüzden yöneliyor işte. Bakın çok güzel bir örnek vereceğim mesela Hikayeli bir oyunda bir sahne yapılıyor orada her şey gerçekçi tasarlanıyor dövüş sahnesi gibi, fakat bunun aynısını Online oyunda hayatta yapamıyorsun çünkü adam oyunun açığını bulmuş oluyor ve seni gerçekçi olmayan şekilde öldürüyor.

Ben 90 nesilindenim benim zamanımda internet Cafe'lerde oyun çok oynanırdı şimdi herkesin evinde PC var biliyoruz. Benim anlayamadığım olay şu eskiden Online oyunlarda adalet, oyuncular birbirlerine saygılıydı, ve daha gerçekçi oynardık oyunları.

Günümüzde hiçbir Online oyundan zevk alamıyorum ve bunun sebebi oyunların kötü olması değil, eskisine göre çok daha güzel kaliteli oyunlar piyasada fakat oyuncuları bozuk. Toksit terimi her yere yayılmış ve bu beni çok rahatsız etmeye başladı. Yabancı ülkelerdeki arkadaşlarımla bu konuları konuştuk bana diyor ki Türkiye'de böyle TR serverleri çok sinir bozucu diyorlar.

Şimdi ben şöyle bir şey düşünüyorum katılır mısınız bilmiyorum bu youtubda Online oyunlarda eğitim veren kanallar var ya Unlost vb gibi mesela oyunlarda FPS arttırma taktiklerini gösterdiler, veya oyunlardaki glicthleri bugları oyunculara gösterdiler herkes birbirine özenip aynı hareketi yapmaya başladı.

Fark ettinizmi bilmiyorum kendine özgü oynayan oyuncu kalmamış piyasada %90 nı birbirinden çalıyor. Ben işimden gelip kafa dağıtmak istiyorum daha çok sinirliyorum hocam böyle sistem olamaz bunun düzelmesi mümkün mü sıkıldım artık.

Benim gibi düşünen kankalarım Singleplayer oyunlara bu yüzden yöneliyor işte. Bakın çok güzel bir örnek vereceğim mesela Hikayeli bir oyunda bir sahne yapılıyor orada her şey gerçekçi tasarlanıyor dövüş sahnesi gibi, fakat bunun aynısını Online oyunda hayatta yapamıyorsun çünkü adam oyunun açığını bulmuş oluyor ve seni gerçekçi olmayan şekilde öldürüyor.
Kafelerdeki online oyunda yanındaki büyüğüne sövemeyeceğini biliyordu o zamanın veletleri (yani bizler) evlere geçiş döneminden sonra da herkesin kendi güvenli alanı olduğundan dolayı rahat rahat sövebilir hale geldi herkes maalesef. Sadece bana sövülse iyi mesela, chatte görüyorum çoluk çocuk yaradana bile sövüyor yahu. Neyine güveniyorsun neyin özgüveni bu? Merak ediyorum gerçekten bunları ana-babaları nasıl yetiştiriyor? Hiç mi dayak yemiyorlar da bu rahatlıkları var neyse yine sinirlendim. :D

Hocam bunun en büyük sebebi eskiden insanların bunları yapmak için kısıtlı zamanı vardı ve bunu en iyi şekilde değerlendirmek istiyorlardı. Şuan herkes bu nimetten faydalanabildiği için bu kadar toksit. Zaten oyuna üye olmak bedava diyip hile açanlar, beni zaten bulamaz diyip küfür edenler ve bugün troll gireyim diyip takım oyununu mahvedenler çok çoğaldı ne yazık ki...

Oyundaki davranışların çoğu zaman gerçek hayatta bir karşılığı yok. Yani eleman kime ne yaparsa yapsın bunun cezasını çekmeyeceğini biliyor. Rahatlığın kaynağı bu durum.

Ve işin içinde bel altı şakaların ve kara mizahında normalleştirilmesi de yatıyor...

Aslında hala güzel şeyler de oluyor fakat 3-4 senedir oyunların çoğu aşırı P2W yolunda ilerlediği için parayı veren havalanıyor kendini bir şey sanıyorlar falan 😀

Bence bu çok derin bir konu! asıl mesele insanın "daha bencil, çıkarcı" olmasından kaynaklıdır. tabi bu "daha kötü insan" anlamına da gelir. tabi bu esasen bireylerin değil sistemin yarattığı bir durumdur. yani sistem (büyük akıl) insanların böyle olmasını istiyor ve bir şekilde bu insan profilini yarattı! ciddi kapasiteye sahip bir insan esasen bu durumu farkeder. çok basit bir insana baktığınızda "ne görürsünüz?" "zihin" görüyorsanız muhtemelen sistemin yarattığı bir insan olmuş yada olma yolundasınız.

90'lardan bugüne milletin fikirlerinin değişmesi normal.

Geri
Yukarı