Ordu Novada AVM'de güvenlik görevlisi düz beyaz duvar önünde fotoğraf çekinmemize izin vermedi

QyWolia

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Bir müzik grubumuz ve 19 Mayıs'ta Gençlik Konserimiz var. Birlikte çalıştığımız stüdyo, bize afiş çıkartacakları için grup fotoğrafı çekinmemizi istedi. Fotoğrafçılara sorduk fakat öğrenci olarak veremeyeceğimiz rakamlar söylendi. Biz de düz beyaz bir duvar önünde fotoğraf çekinmeye karar verdik. Tesadüf sonucu Ordu Novada AVM'nin en üst katında, bir restaurant'ın hemen yanında düz beyaz duvar bulduk. 5 kişi,1 kişi de fotoğrafçı olmak üzere 6 kişi fotoğraf çekinmeye karar verdik. Amatör denebilecek fotoğraf makinemizde pozumuzu ayarlamış, çekmeye hazırken güvenlik görevlisi geldi ve bize burda fotoğraf çekemeyeceğimizi, KVKK'ya göre yasak olduğunu söyledi. Başka insanların da fotoğraf çektiğini söylediğimizde de "ben onları görmedim, sizi de görmesem sorun olmazdı" şeklinde bir cümle kurdu. Biz de sadece düz beyaz duvarda çekim yapacağımızı söyledik. Adam bizi, "bakın işlem yapmak istemiyorum" diyerek tehdit etti. Biz de daha 15-16 yaşında olduğumuz için tamam abi diyip ayrıldık oradan başka bir yerde daha iyi bir fotoğraf çekindik. Babama akşam bu olayı anlattığımda beni neden aramadın gibi şeyler söyledi. Adamın buna yetkisi olmadığının haricinde hiçbir kişisel veriyi ihlal de etmediğimizi söyledi. Yarın bizden gidip, adama: "Bakın biz dün fotoğraf çektirmediğiniz çocuklarız, KVKK'yı bahane ederek bizi tehdit dahi ettiniz, biz buraya sadece isminizi almaya geldik, novadanın destek bölümünde hakkınızda şikayette bulunacağız şeklinde konuşmamızı ve sonra hiçbir şey söylemeden çıkıp gelmemizi istedi. Sonra da şikayette bulunmayı düşünüyoruz. Açıkçası internette bunun yasak olduğuna dair bir kaynak bulamadım, adam bize açın okuyun demişti. Hiçbir gizliliği ihlal etmediğimizi düşünüyorum. Haksız olan taraf görevli mi yoksa biz miyiz? Görevinin sona ermesi için elimden geleni yapmaya çalışacağım. Pek çok örneği de mevcutmuş baktığım zaman, belki hepsine bir ders olur?

AVM icerisinde profesyonel cekim yapilmasina izin vermeyebilirler fakat musterilerin selfie yada birlikte cekitikleri fotoya karismalari ilgincmis.

Görevinin sona ermesi için elimden geleni yapmaya çalışacağım
Ne kadar kinlenmişsin adama. Bir de görevininin sona ermesi için "elimden geleni" yapmaya çalışacağım demişsin. O da ekmek parası kazanıyor şu an anlayamazsın ama belki bir yuvaya bakıyor, aile geçindiriyor. Güvenliğin, iş yeri o AVM, orada ne yapılırsa, ne edilirse o sorumlu. Siz fotoğraf çekeceğim derken, fotoğrafta yabancı biri çıkarsa ve şikayet ederse bundan güvenlik sorumlu olacak. Her yerde beyaz duvar var, her yerde çekinebilirsiniz. İlla AVM olacak diye bir kaide yok, zaten amatör iş yapıyormuşsunuz. Ayrıca açın okuyun harbiden, KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kanunu).

Ne kadar kinlenmişsin adama. Bir de görevininin sona ermesi için "elimden geleni" yapmaya çalışacağım demişsin. O da ekmek parası kazanıyor şu an anlayamazsın ama belki bir yuvaya bakıyor, aile geçindiriyor. Güvenliğin, iş yeri o AVM, orada ne yapılırsa, ne edilirse o sorumlu. Siz fotoğraf çekeceğim derken, fotoğrafta yabancı biri çıkarsa ve şikayet ederse bundan güvenlik sorumlu olacak. Her yerde beyaz duvar var, her yerde çekinebilirsiniz. İlla AVM olacak diye bir kaide yok, zaten amatör iş yapıyormuşsunuz. Ayrıca açın okuyun harbiden, KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kanunu).
Adam beni işlem yapmakla tehdit ediyor ve korkutmaya çalışıyor. Yapmasının bir amacı da yok keyfi istediği için. Ayrıca bu tür durumlarda "Aman işinden olmasın" gibi saçma sapan bi düşünceyi savunuyorsanız gerçekten çok komik duruma düşersiniz. Herkes güvenlik görevlisi olmamalı değil mi? Belli kriterler gerekiyor ki adam bunları demekki sadece teoride sağlamış. Gelelim duvar konusuna. Kim nereden bilecek hangi duvar olduğunu? Çok istiyorsanız kadrajın fotoğrafını da paylaşabilirim bakalım hangi KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kanunu) maddesini ihlal etmişim. Her yerde beyaz duvar olabilir ama ışıklandırması iyi olduğu için ben orayı seçmek istedim. Ayrıca 10 dakikada 3 kişi o kattan çıkıyor. İşlek bir kat olmamasının yanında ayriyetten köşe bir yerdi zaten. Kimseye rahatsızlık vermedik istesek de veremezdik çünkü önünde durduğumuz duvarın önünden herhangi bir kişinin geçmesini gerektirecek bir mekan/mağaza ya da yer yoktu. Benim o yerde fotoğraf çekmemi sadece "Fotoğraf/video çekilemez" yazısı ile engelleyebilir. Bakın bakalım o tabelanın olmadığı bir müzede sizin fotoğraf çekmenizi engelleyebiliyorlar mı. Onun da AVM'lerde kullanım amacı vitrin/mağaza fotoğraflarının çekilip satılmasını engellemek. Bir de dediğiniz gibi fotoğrafta biri çıkarsa, fakat tarif ettiğim üzere bunun olması imkansız. Ayrıca bana gördüğünüz KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kanunu) maddesini kaynakçası ile beraber buraya yazabilirseniz sevinirim gerçekten merak ettim doğrusu...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı