Oyun için Garuda KDE DR460NIZed vs EndeavourOS KDE

Elimde patates klasmanına girecek bir sistem var, genellikle oyun oynuyorum ve buna bir Linux dağıtımı kurma kararı aldım fakat Garuda KDE DR460NIZed ile EndeavourOS KDE arasında kaldım. Eğer sisteme göre önerirseniz Arch'ya da Mint'te kurabilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

İşlemci: Intel Core i5-3230 2.6GHz
Ekran kartı: Intel HD Graphics 4000 1GB.
RAM: 8 GB 1600MHz CL8.
Depolama: 512 GB HDD.

Hocam Garuda Linux çok gereksiz tool barındırıyor. Bence endeavour OS'i Linux-zen kernel ile kullanabilirsiniz.

Mint LMDE sürümünü kullanabilirsiniz. Oyunlarda Mint'in sorun çıkarma sebebi LTS yani geriden gelen ve uzun ömürlü paketler kullanması. Oyun için çıkan performans yamasını aylar sonra alıyorsunuz. Yeni nesil çekirdek yamalarını bazen neredeyse yıl sonra alıyorsunuz. LMDE sürümü güncel kalmasıyla özel bir dağıtım. Yanına da XanMod kerneli tavsiye ediyorum.

Kendim EndeavourOS kullanıyorum ama hem kullanım kolaylığı olarak hem de düşük donanıma hitap etmesi sebebiyle bana sizin için Mint daha sağlıklı geliyor.

Mint LMDE sürümünü kullanabilirsiniz. Oyunlarda Mint'in sorun çıkarma sebebi LTS yani geriden gelen ve uzun ömürlü paketler kullanması. Oyun için çıkan performans yamasını aylar sonra alıyorsunuz. Yeni nesil çekirdek yamalarını bazen neredeyse yıl sonra alıyorsunuz. LMDE sürümü güncel kalmasıyla özel bir dağıtım. Yanına da XanMod kerneli tavsiye ediyorum.

Kendim EndeavourOS kullanıyorum ama hem kullanım kolaylığı olarak hem de düşük donanıma hitap etmesi sebebiyle bana sizin için Mint daha sağlıklı geliyor.
Tercihe bağlı hocam çok bir önemi de yok aslında ama bana kalırsa Arch :)
1715709291515.png

Yeni konular

Geri
Yukarı