Oyun oynayan birisi için Linux dağıtımı önerisi

• Konuyu başlatan cyper
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 45
  • Görüntüleme 1B
Doğrudur hocam ama bana Windows Lite gibi geliyor sanki
Siz sadece performans anlamıyla bakıyorsunuz çünkü sistem hakkında bilginiz yok, ondan öyle geliyor.

Çok kısa bir deneyimim olmuştu ve sanki işletim sistemini benim yazmam gerekiyor gibi gelmişti.
Mint'te bile öyleyse :D. Windows'ta CMD'ye daha fazla girmek gerekiyor Mint'te terminale girmeye kıyasla hocam. Her şeyin arayüzle yapılan ayarı var.

Windows gibi geniş kapsamlı
Knk bak paneli sağa aldım çok güzel durdu vay canına.

Windows'tan sıkıldığınız için Linux'a geçmek istiyorsanız dual boot kullanın. Linux'tan oyun oynamak eziyet, özellikle Linux'ta acemi iseniz.
İnanın bana Windows'ta oyun oynamaya geçiş için kurmak gereken tonla kütüphane ve program var.
Ekran Görüntüsü - 2024-03-14 21-17-44.png

Linux'ta kesinlikle daha rahat. Özellikle Steam Deck denemenizi tavsiye ederim.

Konu çok eski ama dün hortlatılmış diye yazdım. Önerim Fedora Workstation.

Son düzenleme:
Siz sadece performans anlamıyla bakıyorsunuz çünkü sistem hakkında bilginiz yok, ondan öyle geliyor.
Performans ile alakalı bir şey dememiştim ki ben. Bilgim olmadığını nereden biliyorsun? Detaylara çok hakim olmasam da temel şeylere hakim olacak kadar kullandım Linux'u ve kime önerip kime önermeyeceğimi de biliyorum.
Mint'te bile öyleyse :D. Windows'ta CMD'ye daha fazla girmek gerekiyor Mint'te terminale girmeye kıyasla hocam. Her şeyin arayüzle yapılan ayarı var.
Bak dostum teknoloji cahili değilim istersem kullanabilirim ama hayatımı niye zorlaştırayım durduk yere. Windows'ta CMD'nin ne olduğunu bilmeyen milyonlarca kişi vardır neredeyse hiç gerekmiyor. Bir süre Mint denerken bir şeyleri özelleştirmeye çalışayım dedim, Windows'da 1 ayda yazmadığım kodu 1 günde yazdım. Her şey arayüzden yapılmıyor.
Knk bak paneli sağa aldım çok güzel durdu vay canına
"Geniş kapsamlı" derken özelleştirmeden bahsetmedim ama her klasik Linux kullanıcısı gibi sen de Linux'un sayılı avantajlarından olan "özelleştirmeyi" vurgulayıp duruyorsun. Özellik açısından geniş kapsamlı dedim, destek açısından geniş kapsamlı dedim. Özelleştirme konusunda Windows için sayısız program var görmek istersen tabi, tek taraflı bakıyorsun çünkü.
İnanın bana Windows'ta oyun oynamaya geçiş için kurmak gereken tonla kütüphane ve program var.Eki Görüntüle 2173370
İyice saçmalamışsın, sıfır bir Windows'da yapman gereken tek şey Steam'i indirip oyun yüklemek. Her şey otomatik kuruluyor zaten. Sadece isteğe bağlı olarak GPU sürücüsü kurulabilir.

Sonuç olarak Linux'un Windows'dan iyi yaptığı şeyler neredeyse yok, geri kaldığı noktalar çok. Normalde uzun uzun tartışırım da konu sahibi Linux dağıtımı istemişti zaten ben de ilgili makalenin bağlantısı attım ve ufak bir not düştüm. Bütün Linux fanları triggerlanmış. Ceza yemek istemiyorum, uzatmaya gerek yok.

Linux'un Windows'dan iyi yaptığı şeyler neredeyse yok, geri kaldığı noktalar çok.

Geri kaldigi noktalari sorsam, tek diyeceginiz sey program/oyun destegi olur. Yani orayi bi' bos verelim.
Kaldi ki bu ne Windows'un iyi olmasindan ne de Linux'un kotu olmasindan kaynakli. Koskoca bir tekel problemi, insanların cahilliginden baska bir sey degildir. Diger teknoloji firmalari da para neredeyse oraya yonelecek tabii ki. Dolayısıyla Windows'un iyi oldugu herhangi bir konu yoktur. Yillarca Windows XP, 7, 8.1, 10 ve sınırlı bir süreliğine 11 kullanmis birisi olarak bu yorumu yapiyorum. Telemetri, dayatmalar ve vasat yazılımlarin olusturdugu kocaman bir copluk.

"Geniş kapsamlı" derken özelleştirmeden bahsetmedim ama her klasik Linux kullanıcısı gibi sen de Linux'un sayılı avantajlarından olan "özelleştirmeyi" vurgulayıp duruyorsun. Özellik açısından geniş kapsamlı dedim, destek açısından geniş kapsamlı dedim. Özelleştirme konusunda Windows için sayısız program var görmek istersen tabi, tek taraflı bakıyorsun çünkü.

Bilmem sunu seffaf yapicam, bilmem sunu hareketlendirecegim diye kac tane proprietary yazilimi neden diskime doldurmak zorundayim? Kaldı ki bunlar kisisellestirme bile sayilmaz. Windows bu konuda cok kisitli.

Bak dostum teknoloji cahili değilim istersem kullanabilirim ama hayatımı niye zorlaştırayım durduk yere. Windows'ta CMD'nin ne olduğunu bilmeyen milyonlarca kişi vardır neredeyse hiç gerekmiyor. Bir süre Mint denerken bir şeyleri özelleştirmeye çalışayım dedim, Windows'da 1 ayda yazmadığım kodu 1 günde yazdım. Her şey arayüzden yapılmıyor.

İyice saçmalamışsın, sıfır bir Windows'da yapman gereken tek şey Steam'i indirip oyun yüklemek. Her şey otomatik kuruluyor zaten. Sadece isteğe bağlı olarak GPU sürücüsü kurulabilir.

Terminal hayati zorlastirmiyor, aksine kolaylastiriyor. Cogu zaman Windows'ta program yuklemekten daha kisa suruyor. Ezberleyecegin 3 kelime kod. Ayrica daha bugun Mint kurulumu yaptim, herhangi kod falan yazmadim. Actim yazilim magazasini, sistem icin guncelleme var mi kontrol ettim. Ekran karti surucumu guncellemem icin ufak bir pencere acti, tek tikla yukledim. Tekrardan yazilim magazasina gittim ve Steam'i indirmeye basladim. Ustelik tum bunlar olurken abi sunu kullan diye gozume bir seyler sokulmuyor, isletim sisteminin garip koselerine reklam sigdirmiyorlar. En onemlisi istegin disinda bir sey olmuyor.

Geri kaldigi noktalari sorsam, tek diyeceginiz sey program/oyun destegi olur. Yani orayi bi' bos verelim.
Kaldi ki bu ne Windows'un iyi olmasindan ne de Linux'un kotu olmasindan kaynakli. Koskoca bir tekel problemi, insanların cahilliginden baska bir sey degildir. Diger teknoloji firmalari da para neredeyse oraya yonelecek tabii ki. Dolayısıyla Windows'un iyi oldugu herhangi bir konu yoktur. Yillarca Windows XP, 7, 8.1, 10 ve sınırlı bir süreliğine 11 kullanmis birisi olarak bu yorumu yapiyorum. Telemetri, dayatmalar ve vasat yazılımlarin olusturdugu kocaman bir copluk.

Bilmem sunu seffaf yapicam, bilmem sunu hareketlendirecegim diye kac tane proprietary yazilimi neden diskime doldurmak zorundayim? Kaldı ki bunlar kisisellestirme bile sayilmaz. Windows bu konuda cok kisitli.

Terminal hayati zorlastirmiyor, aksine kolaylastiriyor. Cogu zaman Windows'ta program yuklemekten daha kisa suruyor. Ezberleyecegin 3 kelime kod. Ayrica daha bugun Mint kurulumu yaptim, herhangi kod falan yazmadim. Actim yazilim magazasini, sistem icin guncelleme var mi kontrol ettim. Ekran karti surucumu guncellemem icin ufak bir pencere acti, tek tikla yukledim. Tekrardan yazilim magazasina gittim ve Steam'i indirmeye basladim. Ustelik tum bunlar olurken abi sunu kullan diye gozume bir seyler sokulmuyor, isletim sisteminin garip koselerine reklam sigdirmiyorlar. En onemlisi istegin disinda bir sey olmuyor.
Aşırı takıntılı olmayan birisi için Wallpaper Engine yeterli, 20-30 MB RAM, 500 MB depolama gibi düşük sistem gereksinimleri var. Tam olarak özelleştirme sayılmaz ama normal bir insanın fazlasını istemesi saçma, istiyorsa Linux kullanabilir. Bir itirazım yok. Ben dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinin en iyi ürünü olan Windows 11 Pro'mu kullanmaya devam edeceğim. Her ne kadar Microsoft Edge dayatmasından hoşlanmasamda 2 dakikada bir eklentiyle çözdüm. Onun dışında reklam falan yok. Başta 1-2 şey çıkıyorsa da hepsini kapatmak 5 dakika bile sürmez. Kusursuz değil belki ama evrensel olarak kabul gören ve evrensel olan bir işletim sistemi. Bir gün gerçekten bozarlarsa Linux'a geçerim ama umursamam yani. Şu an da genellikle sistemi kötü olanlar kullanıyor Linux'u. Niye bu kadar ölümüne savunuyorsunuz anlamıyorum. Bir de tüm Windows kullananlara cahil demişsin, şu Linux kullanıcılarının egosu ve kendilerini bilgisayar kurdu, çok bilgili sanmaları beni bitiriyor. Linux'tan tiksinmek için kitlesi bile yeterli gelmeye başladı artık. Sürekli özelleştirme diye vurguluyorlar da çoğu dağıtımının UI'ı Windows 7 kadar bile iyi olmadığı için bir zahmet sunsun yani.

Son düzenleme:
Ben dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinin en iyi ürünü olan Windows 11 Pro'mu kullanmaya devam edeceğim. Her ne kadar Microsoft Edge dayatmasından hoşlanmasamda 2 dakikada bir eklentiyle çözdüm. Onun dışında reklam falan yok. Başta 1-2 şey çıkıyorsa da hepsini kapatmak 5 dakika bile sürmez. Kusursuz değil belki ama evrensel olarak kabul gören ve evrensel olan bir işletim sistemi.

Microsoft'un en iyi ürünü Windows 11 mi? Eski bir çekirdeğe yapılan yamaların en güncel halidir. Gecikme daha fazla, bloatware & telemetry daha fazla falan. Oturup tek tek neden berbat oldugunu saymayacağım. Windows 7'den sonra bozmuş bir firma. Bunun aksini söyleyen birisi teknolojiden gram anlamıyordur. Ayrıca sizi bu tarz bilmem şunu devre dışı bırak, bilmem şunu 3. parti programlarla kaldır vb. saçmalıklar ile uğraştırması bile kullanmamak için yeterli bir sebep. Tek dayatma Edge'de degil. Reklam da gayet var. Microsoft dahil, en büyük teknoloji şirketlerinin cogunun da Linux ile isi var. Kimse sizi bir seyi kullanmaniz icin zorlamiyor. Sırf kullanmayi bilmediginiz icin de garip mesajlar yazmayin.

Microsoft'un en iyi ürünü Windows 11 mi? Eski bir çekirdeğe yapılan yamaların en güncel halidir. Gecikme daha fazla, bloatware & telemetry daha fazla falan. Oturup tek tek neden berbat oldugunu saymayacağım. Windows 7'den sonra bozmuş bir firma. Bunun aksini söyleyen birisi teknolojiden gram anlamıyordur. Ayrıca sizi bu tarz bilmem şunu devre dışı bırak, bilmem şunu 3. parti programlarla kaldır vb. saçmalıklar ile uğraştırması bile kullanmamak için yeterli bir sebep. Tek dayatma Edge'de degil. Reklam da gayet var. Microsoft dahil, en büyük teknoloji şirketlerinin cogunun da Linux ile isi var. Kimse sizi bir seyi kullanmaniz icin zorlamiyor. Sırf kullanmayi bilmediginiz icin de garip mesajlar yazmayin.
Yanlış biliyorsun aslında çekirdeğe yama falan yok. Windows 10'da zirveye ulaştıkları için, UI'ı düzelttiler sadece. Daha modern bir görünüme ulaştı. Ayrıca ne bu sabırsızlık anlamıyorum, github'dan 2 MB'lık bir eklenti kurup bütün Edge yönlendirmelerini kapatmak 2 dakika. Linux kurmak daha uzun sürüyor niye buna takılıyorsunuz ki? Bana hiç reklam çıkmadı şimdiye kadar, olmadığına da eminim. En azından şimdilik. Linux'un kullanım alanlarına gayet saygı duyuyorum. Siber güvenlik ve sunucu işleri için harika bir sistem ama son kullanıcıya hitap etmiyor bana göre. Kimse beni zorlamıyor, böyle bir şey iddia bile etmedim zaten. Klasik egoist tavırlarınız devam ediyor. Kullanmayı bilmediğim için kullanamıyormuşum? :D Bilgisayarla yatıp kalkan ve sürekli bir şeyler geliştiren biri olarak bunu neye dayanarak söylediğinizi anlamadım. Aynı şekilde garip mesajlar dedikleriniz de sadece gerçekler. Siz üslupsuz ve kibirli tavırlarınızı sürdürün bakalım. Linux'u gayet de kullandım. Hayal kırıklığı bir deneyimdi sadece. Gereksiz mesajlardan ceza yemek istemiyorum, Linux'la falan da ilgilenmiyorum daha yazma bana. Üslubunu da düzelt. Senden daha bilgiliyim çok yüksek ihtimalle. Bir şeyler bildiğini sanma yani Windows dışı işletim sistemi kullanıyorsun diye.

Yanlış biliyorsun aslında çekirdeğe yama falan yok. Windows 10'da zirveye ulaştıkları için, UI'ı düzelttiler sadece. Daha modern bir görünüme ulaştı. Ayrıca ne bu sabırsızlık anlamıyorum, github'dan 2 MB'lık bir eklenti kurup bütün Edge yönlendirmelerini kapatmak 2 dakika. Linux kurmak daha uzun sürüyor niye buna takılıyorsunuz ki? Bana hiç reklam çıkmadı şimdiye kadar, olmadığına da eminim. En azından şimdilik. Linux'un kullanım alanlarına gayet saygı duyuyorum. Siber güvenlik ve sunucu işleri için harika bir sistem ama son kullanıcıya hitap etmiyor bana göre. Kimse beni zorlamıyor, böyle bir şey iddia bile etmedim zaten. Klasik egoist tavırlarınız devam ediyor. Kullanmayı bilmediğim için kullanamıyormuşum? :D Bilgisayarla yatıp kalkan ve sürekli bir şeyler geliştiren biri olarak bunu neye dayanarak söylediğinizi anlamadım. Aynı şekilde garip mesajlar dedikleriniz de sadece gerçekler. Siz üslupsuz ve kibirli tavırlarınızı sürdürün bakalım. Linux'u gayet de kullandım. Hayal kırıklığı bir deneyimdi sadece. Gereksiz mesajlardan ceza yemek istiyorum, Linux'la falan da ilgilenmiyorum daha yazma bana. Üslubunu da düzelt. Senden daha bilgiliyim çok yüksek ihtimalle. Bir şeyler bildiğini sanma yani Windows dışı işletim sistemi kullanıyorsun diye.

Tamam, sen daha bilgilisin :D Windows 10'da zirveye ulaşmışlar (lol). Bir şeyler geliştirmeniz işletim sistemlerini ve Linux'un felsefesini anladığınızı göstermiyor. Hesabımda Windows hakkında rehberler yok zaten, o yüzden Windows dışı bir şey kullandığım için havalı olduğumu zannediyorum. Linux'un kurulumu daha mı uzun suruyor? Tamam tartismaya gerek kalmadi, okudukca bilgisayari cope atasim geliyor. Ayrıca son kullanıcı konusu her dağıtımda değişkenlik gösteren bir olay. En basit örneği Linux Mint, Windows'un rahatlığını 10'a katlar.. Mesele Edge'i script ile kaldırmak değil, firmanın bu dayatmayı yapması. Devam eden bir sorunun kaynağını konuşmak varken, çözümü önemli değil.

Tamam, sen daha bilgilisin :D Windows 10'da zirveye ulaşmışlar (lol). Bir şeyler geliştirmeniz işletim sistemlerini ve Linux'un felsefesini anladığınızı göstermiyor. Hesabımda Windows hakkında rehberler yok zaten, o yüzden Windows dışı bir şey kullandığım için havalı olduğumu zannediyorum. Linux'un kurulumu daha mı uzun suruyor? Tamam tartismaya gerek kalmadi, okudukca bilgisayari cope atasim geliyor. Ayrıca son kullanıcı konusu her dağıtımda değişkenlik gösteren bir olay. En basit örneği Linux Mint, Windows'un rahatlığını 10'a katlar.. Mesele Edge'i script ile kaldırmak değil, firmanın bu dayatmayı yapması. Devam eden bir sorunun kaynağını konuşmak varken, çözümü önemli değil.
Kurulum daha uzun sürüyor diye bir şey demedim ben. Genelde demediğim şeyleri demişim gibi gösterenlerle tartışmaya bile girmiyorum, fanboy ya da cahil oluyorlar. Egoist tavırlar da devam ediyor. Felsefe diyince de patladım zaten. :D Çok şey yazarım da senin zihniyetindeki insanlar yüzünden az ceza yemedim. Senle de boşuna tartışıp uyarı almak istemiyorum, o yüzden sana Linux'unla iyi günler.

Aşırı takıntılı olmayan birisi için Wallpaper Engine yeterli, 20-30 MB RAM, 500 MB depolama gibi düşük sistem gereksinimleri var. Tam olarak özelleştirme sayılmaz ama normal bir insanın fazlasını istemesi saçma, istiyorsa Linux kullanabilir.
Niye bir insanın daha fazla özelleştirme seçeneği istemesi saçma olsun ki? Ayrıca kurulum uzun sürüyor diye bir şey de demişsin?
Linux kurmak daha uzun sürüyor niye buna takılıyorsunuz ki?

Niye bir insanın daha fazla özelleştirme seçeneği istemesi saçma olsun ki? Ayrıca kurulum uzun sürüyor diye bir şey de demişsin?

Yazmamak daha iyi hocam. Zaten bir insanın daha fazla kişiselleştirme istemesi sacma, Microsoft'un en iyi ürünü Windows 11, Linux da iyi falan değil, hem arkadaş uzun sürüyor diye bir şey dememis 😇

Geri
Yukarı