Oyunlarda anlık takılma ve geç yüklenme sorunu

Kazuma

Centipat
Arkadaşlar herkese iyi günler. Oyunlarda micro stuttering sorunu ve geç kaplama yüklenmesi sorunu yaşıyorum. Gerçekten beni rahatsız ettiği için birçok yola başvurdum. Yeni RAM aldım, virüs taraması gerçekleştirdim ama nafile ve hâlâ devam ettiği için format atmaya karar verdim.
Formattan sonra sistem driverlarını kurdum ardından Witcher 3 ve Bannerlord'u yükledim ve yine aynı sorunla karşılaştım. Kaplamalar geç yükleniyor ve üstüne takılmalar biraz daha kendini belli ediyor. Aşağıya sistemimi ve HDD Tune sonuçlarımı bırakıyorum.

ASUS Prime B450M-K AMD B450 soket AM4 Ryzen™ DDR4 3200(O.C) M.2 USB3.1 anakart.
AMD Ryzen 5 2600 socket AM4 3.9GHz 19MB önbellek 65W işlemci.
G.Skill 8 GB (2x8GB) ripjawsv kırmızı DDR4 3000MHz CL16 1.35V Single RAM.
MSI RX580 Armor 8 GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 ekran kartı.
Xigmatek glare 7A 600W 80+Plus temper camlı 4 adet kırmızı LED fanlı ATX kasa.
WD Blue 3, 5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM harddisk.

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    12,1 KB · Görüntüleme: 66
  • 2.PNG
    2.PNG
    14,3 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sisteme SSD olmaması büyük bir hata. HDD sorunlu gözükmüyor. Normal hızda. Genellikle yeni nesil sistemlerde SSD bulunmaması ve yavaş HDD ana depolama olarak kullanmak için yavaş kalıyor. SSD alırsanız, sorununuz çözülür. Hatta oyunda görev yöneticisinden Disk bölümünün kaç olduğuna bakın %100 olacaktır.

Bu sisteme SSD olmaması büyük bir hata. HDD sorunlu gözükmüyor. Normal hızda. Genellikle yeni nesil sistemlerde SSD bulunmaması ve yavaş HDD ana depolama olarak kullanmak için yavaş kalıyor. SSD alırsanız, sorununuz çözülür. Hatta oyunda görev yöneticisinden Disk bölümünün kaç olduğuna bakın %100 olacaktır.
Oyunlarda dediğiniz gibi bakıyorum hdd kullanımına inanın %100 değil bu sorun son 1-2 aydır başıma geliyor ve gerçekten tat kaçırmaya başladı.

Arkadaşlar herkese iyi günler. Oyunlarda micro stuttering sorunu ve geç kaplama yüklenmesi sorunu yaşıyorum. Gerçekten beni rahatsız ettiği için birçok yola başvurdum. Yeni RAM aldım, virüs taraması gerçekleştirdim ama nafile ve hâlâ devam ettiği için format atmaya karar verdim.
Formattan sonra sistem driverlarını kurdum ardından Witcher 3 ve Bannerlord'u yükledim ve yine aynı sorunla karşılaştım. Kaplamalar geç yükleniyor ve üstüne takılmalar biraz daha kendini belli ediyor. Aşağıya sistemimi ve HDD Tune sonuçlarımı bırakıyorum.

ASUS Prime B450M-K AMD B450 soket AM4 Ryzen™ DDR4 3200(O.C) M.2 USB3.1 anakart.
AMD Ryzen 5 2600 socket AM4 3.9GHz 19MB önbellek 65W işlemci.
G.Skill 8 GB (2x8GB) ripjawsv kırmızı DDR4 3000MHz CL16 1.35V Single RAM.
MSI RX580 Armor 8 GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 ekran kartı.
Xigmatek glare 7A 600W 80+Plus temper camlı 4 adet kırmızı LED fanlı ATX kasa.
WD Blue 3, 5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM harddisk.

HDD veya SSD, sadece depolama deyip geçmeyin. Aralarında büyük fark vardır. Bunu SSD alırsanız tüm sorunların çözüldüğünü ve bilgisayarın 2 kat hızlı açıldığını göreceksin.

HDD veya SSD, sadece depolama deyip geçmeyin. Aralarında büyük fark vardır. Bunu SSD alırsanız tüm sorunların çözüldüğünü ve bilgisayarın 2 kat hızlı açıldığını göreceksin.

Arkadaşar gözünüzü seveyim her gördüğünüz konuya SSD al çözülür diye yorum atmayın artık. Bu sorunu yaşayan ben de dahil olmak üzere bir sürü insan var. Bu forumda ve diğer forumlarda da sürüsüyle konusu var. 15 bin TL'lik PC'lerde bile yaşanıyor bu sorun. Daha çözüm bulabilen görmedim. Ben de 3 kere sistem yeniledim artık oyun oynamıyorum bu sorun yüzünden. Soğudum artık.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı