Çözüm P7H55-M LX ASUS donma sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yko34

Kilopat
Merhaba arkadaşlar elimde halihazırda bu anakart bulunuyordu ve mining için kullanıyorum. Son zamanlarda donma takılma problemi yaşıyordum fakat sebebini bir türlü çözememiştim. HDD'yi değiştirdim aynı şekilde riserları değiştirdim fakat yine bir sonuç alamadım. Üzerindeki bileşenlerde bir problem olduğunu düşünürken tam o sırada heatsinkin macununu değiştirdiğim aklıma geldi bir de fark ettim meğerse heatsinkin plastik ayakları gevşemiş ve chipsetin fazla ısınmasından kaynaklı oluşuyormuş. Ekran kartına sürdüğüm gibi ince bir şekilde sürmüştüm fakat tam olarak baskı uygulayamadığı için ayaklardan dolayı bu sefer macunu bir hayli bol sürdüm ki tam olarak öpmüş oldular birbirini. 10 dakikada bir kapanan rigim bu sefer 7-8 saat süresince kapanmadı ve sorunun chipsetin ısınmasından kaynaklı olduğunu anladım. En güncel BIOS'u flashladım ve 8Mm'lik 3 pinli fanı doğrudan heatsink üzerine modifiyeledim ve sorunum tamamen çözüldü. Bulunduğum yer bir hayli sıcak ve heatsinkin direkt olarak temas etmesi de uzun süreli bir çözüm olmadı çünkü sistem 7-24 çalıştığı için ve anakartta eski olduğu için bir hayli ısınıyor.

İşin özeti şu, böyle bir sorun yaşayan varsa öneri niteliğinde bunu paylaşmak istedim. Ayakları gevşemiş ve tam öpmeyen heatsinki biraz fazla sıkılan termal macun ve 8mm'lik fan kurtardı ve kapanma sorunum çözüldü. Umarım faydalı olur birilerine iyi forumlar.

Geri
Yukarı