Pardus akıllı tahtada güncelleme sonrası dokunmatik çalışmıyor

Keşke direkt indirme linki atmasaydınız şuan akıllı tahtadan yazdığımı sanmıyorsunuz değil mi?
Özür dilerim onun yerine buradan alt sekmesine bakabilirsin. Ayrıca Pardus üzerinde muhtemelen bunlar apt depo listesine dahil ediliyordu tahtaya erişimin olduğu zaman sudo apt-get install eta-touchdrv yazarak paketi yüklemeyi deneyebilirsin.

Özür dilerim onun yerine buradan alt sekmesine bakabilirsin. Ayrıca Pardus üzerinde muhtemelen bunlar apt depo listesine dahil ediliyordu tahtaya erişimin olduğu zaman sudo apt-get install eta-touchdrv yazarak paketi yüklemeyi deneyebilirsin.
Kurdum diyelim başka birşey yapmama gerek var mı?

Bizim tahtada faz 1 sanırım siyah Vestel'lerden Pardus 2022 yüklü. Bu sabah tahtaya bir şey kuruyorduk olmayınca güncelleyip tekrar deneyelim bari diyerekten sudo apt Update ve sudo apt upgrade yaptım. Yaptıktan sonra hiç sıkıntı çıkmadı ama tahtayı yeniden başlattığımızda dokunmatiğin çalışmadığını fark ettik. Çözümü nedir? 🙃 tahta no-hid olduğundan sürücü olmadan dokunmatik çalışmıyor diye biliyorum ama apt ile güncelleme yaparken önce --upgradable yapmıştım ama sürücülerle alakalı bir şey yoktu.
Konuyla alakalı bilgim yok ancak merakımdan soruyorum "no-hid" ne demek?

Kurdum diyelim başka birşey yapmama gerek var mı?
Muhtemelen hayır.

Konuyla alakalı bilgim yok ancak merakımdan soruyorum "no-hid" ne demek?
HID protokolüne uymayan aygıt demek. HID cihazları HID protokolü üzerinden kendini tanıtabildiği için sistem otomatik algılar ve sürücü kurulmasına ihtiyaç duymaz (Tak çalıştır USB aygıtları aklına gelsin). non-HID ise bu protokolü takip etmez ve genelde spesifik ayar yapılabilmesi için veya tek bir cihaz için özel olarak çalışabilmesi için kendi sürücülerine ihtiyaç duyar.

Muhtemelen hayır.

HID protokolüne uymayan aygıt demek. HID cihazları HID protokolü üzerinden kendini tanıtabildiği için sistem otomatik algılar ve sürücü kurulmasına ihtiyaç duymaz (Tak çalıştır USB aygıtları aklına gelsin). non-HID ise bu protokolü takip etmez ve genelde spesifik ayar yapılabilmesi için veya tek bir cihaz için özel olarak çalışabilmesi için kendi sürücülerine ihtiyaç duyar.
Teşekkürler.

Geri
Yukarı