Pardus sizce nasıl?

Ben beğendim, cidden tasarımı falan çok iyi. Belki yerli diye kötüleyenler olacaklardır ama ben beğendim.
Eğer Linux'ta oyun/program desteği az olmasa kullanırdım. Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bence güzel duruyor.

Pardus iyi hoş, geliştirilmesi lazım, deneyim vs. ama asıl mesele bu değil. Bugün çoğu yazılım üreticisi Windows ve macOS işletim sistemine destek sağlıyor. Bu Linux'ın elinde olan bir şey değil maalesef. Driverlar, oyunlar, programlar hatta web video izleme servisleri Linux'a uyumlu ürün üretmedikçe burada Linux'ın yapabileceği bir şey kalmıyor.

Hem maalesef böyle konularda geri kaldığımız için hem de teknoloji tüketicisi için güvenilirlik açısından halihazırda mevcut olan açık kaynak kodlu bir işletim sistemi üzerinden yapılması iyi bir karar.

Fakat her insanın karın doyurması gerekir. Evet, RedHat gibi firmalar büyük piyasa değerine ulaşabilir ama hem her marka bir değil hem de aynı işlev üzere hizmet vermiyorlar. Bu sebepten ötürü her açık kaynak geliştiricisi tüm vaktini buna ayıramayabilir.

Kapalı kaynak olan Windows gibi parayı verenin düdüğü çaldığı sistemde üreticilerin direkt gelir kaynağı bu olduğundan daha büyük şeyler yapabilirler.

Ama hâlâ her şey bitmiş değil. Nasıl 1 nanometrenin altına düşmenin konuşulduğu çağda eğer öğrenmek istiyorsak 65 nanometre işlemci üretiyoruz, aynen adım adım deneyim toplamalıyız.

Yeni sürüm çıkartınca borsada %10 yapıyor üst üste iyi para aldık oradan 😃

Geri
Yukarı